TÉMA

Hlavní hygienička

Přibývá nakažených covidem, ale nerostou významně hospitalizace, říká Válek. Situaci označuje za stabilní
Přestože nakažených covidem-19 v poslední době přibylo, počet hospitalizovaných pacientů s onemocněním neroste, sdělil na tiskové konferenci k epidemiologické situaci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Upozornil však, že lidé v rizikových skupinách po nakažení virem stále umírají. Vyzval je proto, aby se proti nemoci nechali očkovat. V Česku je k dispozici nejmodernější typ vakcíny a nadále bude zdarma pro všechny zájemce, sdělil ministr.
11. 9. 2023Aktualizováno11. 9. 2023, 22:02|
Rychle se šíří chřipka. Za poslední týden vzrostl počet nemocných o polovinu
Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest je zhruba stejně jako minulý týden, a to přibližně 2,5 tisíce na sto tisíc obyvatel. Tempo šíření takzvaných RS virů začíná postupně zpomalovat, na vzestupu je ale naopak chřipka. „Nemocnost u chřipkových onemocnění se zvýšila o 58,6 procenta u všech věkových skupin,“ informovala hygienická služba. Situace ovlivňuje i provoz některých nemocnic, hygiena prosí, aby nemocní chodili k lékaři až po dni či dvou teploty.
27. 12. 2022|
Čísla z nemocnic jsou uklidňující, tvrdí Svrčinová. Restrikce podle ní nejsou namístě
Letní vlna covidu-19 nabírá na síle. V těchto dnech dosahujeme vrcholu, na podzim čekáme další vlnu, řekla v Interview ČT24 hlavní hygienička Pavla Svrčinová. V současné situaci podle ní nejsou namístě žádné restrikce, ale pouze doporučení. Na případná opatření pak bude mít vliv primárně stav v nemocnicích.
29. 7. 2022|
O víkendu výrazně přibylo nově nakažených, hospitalizovaných je ale méně
Od pondělí musí zaměstnavatelé zajistit pro své lidi dvakrát za týden testování, a to i pro očkované, naopak ve školách se vrací interval testů na jeden týdně. Epidemie koronavirové varianty omikron sílí, o víkendu potvrdily testy přes 16 tisíc nakažených, z toho 7235 v neděli. Ve srovnání s předchozím víkendem to bylo dvaapůlkrát více. Podobně se zvyšuje i počet pozitivních případů ve školách. Nemocnice jsou ale i tak stále prázdnější, covidových pacientů je v nich podle dostupných dat 1505, na konci minulého víkendu jich bylo přes 2300.
17. 1. 2022Aktualizováno17. 1. 2022, 22:16|
Výhrůžky, nevhodné chování, vulgarita. Nemocnice navyšují ostrahu, někde pomáhá policie
Zdravotníci v nemocnicích i v očkovacích centrech se potýkají s rostoucí agresivitou lidí. Častěji čelí slovním útokům, někde řeší ale i fyzickou agresi. Podle nemocnic za tím stojí zvyšující se napětí ve společnosti v souvislosti s covidem. Například Fakultní nemocnice Ostrava z důvodu útoků musela několikrát navýšit ostrahu. Na očkovací centra v brněnském obchodním centru (OC) Olympia nebo ve Frýdku-Místku pak dohlíží policie.
13. 12. 2021|Tereza Gleichová
Testy potvrdily nejméně nakažených ve všední den za tři týdny. Vyšla vyhláška o povinném očkování
Ve čtvrtek přibylo v Česku 14 229 potvrzených případů koronaviru, což je nejméně ve všední den za poslední tři týdny. Proti minulému čtvrtku to znamená pokles téměř o 4400 nakažených. Počet hospitalizovaných s covidem-19 se snížil na 6321, v těžkém stavu je 1086 z nich. Ve sbírce zákonů vyšla vyhláška, která od března zavádí povinné očkování proti covidu pro lidi nad 60 let a vybrané profese. Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) po schůzce s prezidentem zopakoval, že plošné povinné očkování podle věkových kategorií odmítá.
10. 12. 2021Aktualizováno10. 12. 2021, 15:21|
Vojtěch navrhne nouzový stav. Podle Hamáčka stačí v některých krajích stav nebezpečí
V Česku by opět mohl být nouzový stav. Na jednání vlády navrhne jeho vyhlášení ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Informace webu iDnes.cz potvrdil mluvčí resortu Daniel Köppl. O nouzovém stavu hovořila v rozhovoru pro Český rozhlas i hlavní hygienička Pavla Svrčinová, podle ní by umožnil povolat na pomoc nemocnicím mediky. Podle ministra vnitra v demisi Jana Hamáčka (ČSSD) jsou ale zatím problémy v nemocnicích jen v některých krajích, domnívá se, že by mohlo postačit, kdyby jejich hejtmani vyhlásili stav nebezpečí. S tím ale někteří krajští představitelé nesouhlasí. Česká lékařská komora navíc vyzvala i k lockdownu, čili celospolečenské uzávěře, která by snížila počet kontaktů mezi lidmi.
22. 11. 2021Aktualizováno22. 11. 2021, 19:37|
V pondělí přibylo 7591 nakažených covidem. Antigenní testy se budou uznávat i nadále
V pondělí laboratoře v Česku potvrdily 7591 nakažených koronavirem. Je to nejvíc od konce letošního března a zhruba o 3300 víc než před týdnem. V nemocnicích je celkem 1813 lidí s covidem, což je o 185 více než v neděli. Ve vážném stavu je 256 pacientů. Zemřelých s nákazou je od začátku epidemie 30 807, o den dříve jich bylo o 32 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Centrální řídicí tým ke koronaviru v úterý zamítl návrh hlavní hygieničky Pavly Svrčinové, aby se k prokazování bezinfekčnosti používaly pouze PCR testy. Nadále se tak budou uznávat i ty antigenní.
2. 11. 2021Aktualizováno2. 11. 2021, 19:00|dk
Vláda podpořila továrnu na baterie pro elektromobily i více peněz pro sociální služby
Vláda schválila memorandum mezi ministerstvem průmyslu a obchodu a ČEZ o podpoře projektu továrny na baterie pro elektromobily v Česku, takzvané gigafactory. Očekávaná investice je přes 50 miliard korun. Více peněz podle vlády zamíří do sociálních služeb nebo do karlovarského hotelu Thermal. Odhad nákladů na obnovu majetku po tornádu činí podle vládního dokumentu k 23. červenci 5,3 miliardy korun. Podle vlády bude také od úterý hlavní hygieničkou Pavla Svrčinová, která je nyní pověřená výkonem této funkce.
26. 7. 2021Aktualizováno26. 7. 2021, 20:47|
Očkování bude možné i bez registrace, rozestup mezi dávkami se sníží
Ministerstvo zdravotnictví chce k očkování přesvědčit lidi, kteří zatím váhají. V létě plánuje umožnit vakcinaci bez předchozí registrace. Od poloviny prázdnin by se taky měl zkrátit interval mezi dávkami přípravku od společností Pfizer a BioNTech, a to opět na tři týdny. Lidé by od té chvíle měli mít možnost zvolit si termín druhé injekce.
23. 6. 2021|
Během léta roušky nebo respirátory zůstanou, říká hlavní hygienička Svrčinová
Vláda příští pondělí rozhodne, jaká budou platit pravidla pro nošení roušek nebo respirátorů během letních prázdnin. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová se přiklání spíše k rouškám. Zároveň věří, že Česká republika má nejhorší za sebou, čísla jsou v současnosti příznivá. Řekla to v Interview ČT24.
22. 6. 2021Aktualizováno22. 6. 2021, 20:09|
Hygienici musí podle Vojtěcha kontrolovat, zda lidé po návratu z rizikových zemí přišli na test
Hygienici mají podle ministra zdravotnictví hlídat dodržování opatření u lidí vracejících se z ciziny. Zamezit se tak má zavlečení nakažlivějších variant koronaviru. Hlavní hygienička počítá s cílenou kontrolou všech, kteří nepřijdou v termínu na test. V praxi je teď dohled spíš namátkový. Epidemiologové doporučují zaměřit se navíc i na dodržování samoizolace.
22. 6. 2021|bja
Stát by v létě mohl hradit dva testy měsíčně, navrhuje hlavní hygienička Svrčinová
PCR testování by mohlo být během letních měsíců dostupnější. Stát by lidem hradil dva tyto testy měsíčně. Navrhuje to hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Stejnou frekvenci by zdarma měly i antigenní testy. Ty dnes hradí pojišťovny každé tři dny. Od začátku července se má také snížit cena PCR testů pro samoplátce. Zhruba na 640 korun.
19. 5. 2021Aktualizováno19. 5. 2021, 21:13|
Hlavní hygienička představí nový protiepidemický systém nejdříve po Velikonocích
Dodržování karantény a izolace budou policisté kontrolovat společně s hygieniky. Podle nové hlavní hygieničky Pavly Svrčinové k tomu mají krajské stanice potřebné instrukce a někde už začaly. V rozhovoru pro ČT mluvila také o přípravě nového protiepidemického systému. Hotový podle ní bude nejdříve po Velikonocích. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chtěl, aby ho představila tento týden.
24. 3. 2021|
Hygienici by měli mít limit vytrasovaných kontaktů, myslí si jejich budoucí šéfka Svrčinová
Stanovit maximální limity, kolik kontaktů lidí nakažených koronavirem mají vytrasovat hygienici, by chtěla budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Více pomoci s trasováním mají podle ní callcentra. Dosavadní ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice má v půlce března vystřídat ve funkci nynější hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou. Svrčinová si v kraji v červenci vysloužila kritiku kvůli komunikaci i kvůli reakci na počínající pandemii na Karvinsku.
4. 3. 2021Aktualizováno4. 3. 2021, 23:08|
Vláda projedná cílená opatření v Karlovarském a Královéhradeckém kraji, řekl Hamáček
Šéf Ústředního krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) po jednání štábu uvedl, že vláda bude řešit opatření v covidem nejvíce postižených regionech Česka – v Karlovarském a Královéhradeckém kraji. Ústřední krizový štáb řešil také návrat části žáků do lavic, který by měl být podmíněn jejich testováním. Do škol by se podle Hamáčka měli maturanti vrátit 1. března.
10. 2. 2021Aktualizováno10. 2. 2021, 20:09|
Hlavní hygienička Rážová se nakazila koronavirem. Ministr Vojtěch měl negativní test, ale musí do karantény
U hlavní hygieničky České republiky Jarmily Rážové test potvrdil nákazu koronavirem. Je v domácí izolaci, oznámila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má test negativní, musí ale strávit deset dní v domácí karanténě. Část pracovníků resortu bude kvůli prevenci pracovat z domova. Naopak pozitivní test má šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Premiér Andrej Babiš (ANO) ani další lidé z Úřadu vlády, kteří se účastnili schůzky s Rážovou, do karantény nemusí. Podle hygieny seděli dostatečně daleko, řekl Babiš.
2. 9. 2020Aktualizováno2. 9. 2020, 22:43|
Hygiena varuje před konzumací dvou šarží mražených jahod, mohou způsobit žloutenku
Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová varuje před konzumací dvou šarží mražených jahod, které společnost Czech Frost distribuovala do prodejen firmy Iceland Czech. Obě šarže nejsou bezpečné pro zdraví obyvatel, mohou způsobit žloutenku typu A. Pražská hygiena předběžným opatřením prodej těchto jahod zakázala, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Lidé mohou zakoupené zboží vrátit. Vyjádření prodejce zatím není k dispozici.
21. 7. 2020|
Vláda odvolá Evu Gottvaldovou. Pozici hlavní hygieničky obsadí Jarmila Rážová
Vláda se rozhodla odvolat hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. Řízením úřadu namísto ní pověří ředitelku středočeské hygienické stanice Jarmilu Rážovou. Potvrdila to mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová. O odvolání Gottvaldové rozhodla vláda jednomyslně, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezvládla svoji práci a pozici.
12. 3. 2020Aktualizováno12. 3. 2020, 21:22|
Události komentáře
Ohnisko nákazy koronavirem v Česku není, všichni si ho přivezli, ujišťuje hlavní hygienička
Ke středečnímu večeru bylo v Česku osm lidí, u kterých testy potvrdily nemoc COVID-19. U nikoho z nich se neprojevily žádné komplikace. Podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové není v Česku žádné ohnisko nákazy, všichni si chorobu přivezli ze zahraničí. Počet potvrzených případů je navíc velmi malý. Z desítek tisíc lidí, kteří v poslední době byli v Itálii, se testovalo přes tři stovky a drtivá většina testů byla negativní. Eva Gottvaldová byla hostem Událostí, komentářů.
5. 3. 2020|
Koronavirus
Jak pravděpodobné je šíření nového koronaviru do Evropy, zatím nevíme, říká šéfka českých hygieniků
Odborníci zatím nevědí, jak pravděpodobný je přenos koronaviru do Evropy. Dosud není k dispozici dostatek dat o jeho šíření, čeká se na více informací z Číny, řekla novinářům hlavní hygienička České republiky Eva Gottvaldová. Podle ní v tuto chvíli není nutné vydávat doporučení, aby Češi do Číny necestovali. Musí tam ale dodržovat hygienická pravidla, podobně jako třeba při epidemii chřipky. Ministerstvo zahraničí nedoporučuje cesty do Wu-chanu. Šéf resortu informoval, že se ve městě nachází tři čeští občané.
23. 1. 2020Aktualizováno23. 1. 2020, 17:26|