Ve čtvrtek přibylo v Česku 14 229 potvrzených případů koronaviru, což je nejméně ve všední den za poslední tři týdny. Proti minulému čtvrtku to znamená pokles téměř o 4400 nakažených. Počet hospitalizovaných s covidem-19 se snížil na 6321, v těžkém stavu je 1086 z nich. Ve sbírce zákonů vyšla vyhláška, která od března zavádí povinné očkování proti covidu pro lidi nad 60 let a vybrané profese. Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) po schůzce s prezidentem zopakoval, že plošné povinné očkování podle věkových kategorií odmítá.
Testy potvrdily nejméně nakažených ve všední den za tři týdny. Vyšla vyhláška o povinném očkování
Koronavirus - prosinec
Denní nárůsty nakažených klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Tento týden zatím laboratoře v Česku odhalily 65 438 nových případů koronaviru. Za první čtyři dny minulého týdne jich bylo zhruba o čtrnáct tisíc více. Předminulý týden pak od pondělí do čtvrtka přibylo více než 86 tisíc nakažených.
Stále vysoký je ovšem počet obětí. Každý den v prosinci zemřelo s nákazou minimálně sto lidí. Výjimkou je středa s 96 úmrtími a čtvrtek s 54 úmrtími. Údaje z posledních dní ale většinou při dalších aktualizacích rostou. Od začátku epidemie dosud v zemi zemřelo s koronavirem celkem 34 242 lidí.
Laboratoře ve čtvrtek provedly přibližně 105 tisíc testů, o 26 tisíc méně než před týdnem. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 6,3 procenta vzorků, což je mírný pokles proti minulému týdnu. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, byl podíl pozitivních 13,61 procenta, zhruba stejně jako minulý čtvrtek. V případě diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, klesla pozitivita z 34,74 na 33,13 procenta.
Laboratoře prověřují dalších osm podezření na koronavirovou variantu omikron, která se dosud v Česku potvrdila u dvou lidí. Šest případů je podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové z Jihomoravského kraje a po jednom v Praze a ve Středočeském kraji. Na jižní Moravě je podezření na omikron u dvou zdravotních sester z Fakultní nemocnice Brno, dvou jejich dětí a také u dvou žáků základní školy v Adamově na Blanensku. Svrčinová uvedla, že všichni mají bezpříznakový nebo velmi lehký průběh nemoci.
Zástupci Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek uvedli, že omikron je podle všeho nakažlivější než předchozí typy koronaviru. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) ale zřejmě není nebezpečnější než nyní v Česku nejvíce rozšířená koronavirová varianta delta.
Incidenční číslo mírně stouplo jen v Libereckém kraji
Incidenční číslo se od čtvrtka snížilo ve většině regionů, jedinou výjimkou je Liberecký kraj, kde incidence nepatrně vzrostla na 932. V šesti krajích je stále vyšší než 1000. Ve Zlínském kraji připadá na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní 1147 nakažených, na Vysočině to je 1101 nakažených. Naopak v Karlovarském kraji má incidenční číslo hodnotu 434, nejméně v Česku.
Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali 95 647 dávek vakcíny proti koronaviru. Zájem je v posledních dnech vysoký, lidé si chodí především pro posilující třetí dávku.
Ubývá ale naopak zájemců o první dávku. Ve čtvrtek si pro ni přišlo 6600 lidí, zhruba o čtyři tisíce méně než před týdnem. Dokončenou vakcinaci má necelých 6,5 milionu lidí, což podle ministerstva zdravotnictví představuje 60,2 procenta ze všech obyvatel.
Přeočkování by mohla zrychlit nová pravidla. Lidé nad 55 let budou moci od 13. prosince dostat posilující dávku očkování proti covidu-19 už po pěti měsících, od 20. prosince se odstup mezi dokončeným očkováním a třetí dávkou zkrátí také pro lidi na 50 let. V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let a chronicky nemocní, pro ostatní je minimální odstup půl roku.
Vyhláška o povinném očkování
Ve sbírce zákonů vyšla vyhláška o povinném očkování proti covidu. Předkládá ji současné vedení ministerstva zdravotnictví zřejmě krátce před koncem svého mandátu. Někteří zástupci nově nastupující vlády jsou proti povinnému očkování lidí nad 60 let, je to podle nich pro tuto skupinu diskriminační. U profesí chtějí nechat rozhodnutí na jejich profesních organizacích. Vyhláška bude podle budoucího ministra Válka jistě upravena.
Vyhláška zavádí povinnost nechat se proti covidu očkovat pro zdravotníky včetně studentů medicíny, zdravotnických škol a ostatních zaměstnanců zdravotnických zařízení. Povinnost by měla platit také pro pracovníky v sociálních službách, hasiče včetně části dobrovolníků, vojáky a jejich aktivní zálohy, policisty a městské strážníky nebo celníky.
Z Azorů a Kanárských ostrovů budou mít neočkovaní jednodušší návrat
Od pondělí se zjednoduší neočkovaným lidem návrat do Česka z Azorských a Kanárských ostrovů. Na takzvané mapě cestovatele budou tato území oranžová, což značí střední míru rizika nákazy koronavirem. Změny budou podle resortu zahraničí i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.
Mezi červená území s vysokým rizikem nákazy budou patřit Bulharsko, Finsko, Itálie, Malta, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko, Švédsko a Baleárské ostrovy.
Do tmavě červené kategorie značící velmi vysokou míru rizika budou nově náležet Francie a Madeira.
Vojtěch: Zubní lékaři nemohou očkovat v ordinacích, jen v centrech
Zubní lékaři podle zákona nemohou očkovat proti covidu-19 ve svých ordinacích, mohou se zapojit v očkovacích centrech nebo pracovat s jiným lékařem specialistou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to v pátek napsal na Twitteru.
V iniciativě Lékaři pomáhají Česku právě zástupci stomatologů vyzvali, aby se lékaři včetně zubních přihlásili a urychlili očkování posilující dávkou vakcíny. Dlouhodobě se k očkování hlásí také lékárny, ani tam to zákon neumožňuje.
„Nyní mohou zubaři očkovat v očkovacích centrech nebo ve spolupráci s lékaři se specializací (…). Zákon ale nedovoluje, aby očkovali ve svých ordinacích. Budeme to dále řešit,“ napsal Vojtěch.