TÉMA

Blansko

Konsolidační balíček by měl být tvrdší, míní Pavel. Vláda podle něj není dostatečně razantní
Kroky vlády Petra Fialy (ODS) nejsou podle prezidenta Petra Pavla tak razantní, jak by bylo s ohledem na konsolidaci veřejných peněz potřeba. Konsolidační balíček by měl být tvrdší, než vláda plánuje. Prezident Petr Pavel to v úterý řekl na debatě v blanenském kině. Vláda ale podle něj podniká nutné kroky, které by měla zodpovědná vláda podnikat. Úsporný balík nyní posuzuje sněmovna. Prezident dosud neuvedl, zda ho podepíše.
26. 9. 2023|
Celní správa nejspíš přijde o šest pracovišť, další dvě chce ministerstvo přestěhovat
Osm pracovišť celní správy od začátku příštího roku nejspíše zavře. Šest z nich chce ministerstvo financí zrušit bez náhrady, dvě další se přestěhují. Úřad si od zrušení části pracovišť celníků slibuje roční úsporu 6,6 milionu korun. Navrhovaná vyhláška ještě musí projít připomínkovým řízením, poté ji projedná vláda.
17. 7. 2023|
Rekonstrukce stadionu v Blansku má umožnit pořádání soutěží vyšších kategorií
Blansko muselo v poslední době šetřit. Ztlumilo veřejné osvětlení a zhaslo třetinu lamp, omezilo také investice. Například plavecký stadion, který se staví, nebude mít wellness ani posilovnu. Mírnit své ambice však město nechce u atletického stadionu, který rekonstruuje a chce z něj mít jedno z nejvýznamnějších sportovišť severně od Brna. Životem v Blansku, šetřením, dopravou či využitím veřejného prostoru se zabýval další díl zpravodajského seriálu Sečteno z jižní Moravy.
14. 7. 2023|
Některé obce na Blanensku opět vyhlásily kvůli suchu zákaz zalévání pitnou vodou
Zákaz zalévání, mytí aut či napouštění bazénů vyhlásily některé z obcí v Jihomoravském kraji. V regionu se totiž opakuje problém s nedostatkem vody. České televizi to potvrdili zástupci obcí a měst zejména na Blanensku. Sucho postihlo téměř všechny okresy v kraji.
16. 6. 2023|Barbora Trvajová
Mezi Blanskem a Adamovem má vzniknout nová cyklostezka za dvě stě milionů korun
Novou cyklostezku plánuje postavit Jihomoravský kraj podél řeky Svitavy mezi Adamovem a Blanskem. Zlepšit má bezpečnost v úseku, který v současnosti vede po frekventované silnici. Krajští radní podepsali smlouvu na projektovou dokumentaci. Stavba čtyřkilometrové komunikace vyjde na více než dvě stě milionů korun.
14. 6. 2023|
Místo Prahy Kladno nebo Mělník. Drahé bydlení ve velkých městech odvádí lidi do menších
Zájem lidí o bydlení v okolí velkých měst se v posledním roce podle prodejců zvedl asi o třetinu. Kvůli drahým nemovitostem i hypotékám jsou nabídky v metropolích méně dostupné. Místo Prahy tak raději volí Beroun, Kladno nebo Mělník.
28. 5. 2023|
Další vlaky Moravia se do okolí Brna rozjedou v květnu. Výrobu zpozdila pandemie i válka
Nových vlaků Moravia bude na jižní Moravě jezdit víc, soupravy získaly povolení k běžnému provozu. Čtyřvozových jednotek zatím jezdí šest, více zkušební provoz nedovolil. Všech 31 vyrazí na koleje do konce května, třeba na tratích z Brna do Křenovic, Tišnova nebo do Blanska.
24. 4. 2023|
Nový most v Blansku začal plně sloužit autům i pěším
Nový most v Blansku přes řeku Svitavu a železniční koridor se definitivně otevřel i pěším. Auta po něm mohla provizorně jezdit od loňských Vánoc. Podařilo se tak pohodlně spojit město s místní částí Staré Blansko. Dlouho vedla jediná spojnice přes železniční přejezd, jehož propustnost byla nízká kvůli intenzivnímu železničnímu provozu.
21. 4. 2023|
Blansko propojuje nový most. Ocel na něj vyrobili v Mariupolu
Stavbaři po roce a půl prací otevřeli přemostění železnice a řeky Svitavy v Blansku. Na most čekali obyvatelé města sedmdesát let. Zatím je jen pro auta a autobusy, a to s omezenou rychlostí. Most za více než čtvrt miliardy korun nově propojuje dosud kolejemi a vodou rozdělené části města. Vyroben je z oceli z ukrajinského Mariupolu.
20. 12. 2022Aktualizováno20. 12. 2022, 11:48|
Nový jízdní řád přináší zrychlení na koridorech i další noční vlak. Po roce ožívá trať z Brna do Blanska
Je druhý prosincový víkend, na který tradičně připadá celostátní i celoevropský termín změny železničních jízdních řádů. Neděle, od kdy nové jízdní řády platí, cestující ve vnitrostátní dopravě příliš nepřekvapí. Hlavně se změní časy odjezdů z Prahy po koridorových tratích ve směru na východ, západ i jih, protože skončila část výluk a cestování bude rychlejší. Největší novinky ale přináší jízdní řád v mezistátním spojení. Téměř po třiceti letech opět vyjíždí přímý spoj Praha – Tábor – Vídeň, po šesti letech noční vlak Praha – Frankfurt – Curych, naopak po necelých třech letech opět zaniká spojení Berlín – Praha – Vídeň.
10. 12. 2022|Milan Dolejší
Nový terminál a konec vlakové výluky do Blanska. Cestující na Brněnsku čekají od prosince změny
Cestující veřejnou dopravou na Brněnsku čekají od neděle 11. prosince dvě zásadní změny. Po otevření nové tramvajové trati budou čtyři autobusové linky ze západního Brněnska končit u nemocnice v Bohunicích. Skončí také výluka mezi Brnem a Blanskem, kde začnou znovu jezdit vlaky.
2. 12. 2022|
Brzy skončí výluka hlavní trati u Blanska, rok po ní nejezdily vlaky. Podobně by se mohlo opravit i Masarykovo nádraží
Pražské Masarykovo nádraží by mohlo na rok osiřet. Uvažuje o tom Správa železnic, která mění svůj přístup k velkým stavbám. Místo mnohaletých postupných oprav za provozu, které pravidelně provázejí zpoždění a různé mimořádné události, chce častěji opravovaná místa zcela uzavírat a rekonstruovat rychleji. Prvním takovým případem byla komplexní oprava koridoru u Blanska, kvůli kterému jezdí vlaky z Prahy do Brna celý rok výhradně po pomalejší trati přes Havlíčkův Brod.
20. 11. 2022|
V Děčíně se na spolupráci domluvilo ANO s SPD. Koalice vznikají i v dalších městech
Děčín je prvním statutárním městem, kde do koalice vstoupí SPD. S hnutím se na spolupráci domluvilo vítězné ANO. Koalice vznikají i v dalších českých městech. Šumperk povede koalice složená z vítězného hnutí ANO, Šumperáků a ODS. V Uherském Hradišti budou spolupracovat čtyři subjekty – Společně pro Hradiště, ANO, Nestraníci pro Hradiště a KDU-ČSL. V Blansku se na spolupráci domluvily hnutí ANO, ODS, Volba pro Blansko a ČSSD. Nymburk povede další čtyři roky vítězné hnutí Nymburk s klidem (NSK) a ODS. V Českém Krumlově bude vládnout širší koalice pěti subjektů – ANO, ČK rozumem a srdcem-Nezávislí, ODS, Krumlováci a Žijeme Krumlovem.
7. 10. 2022Aktualizováno7. 10. 2022, 16:43|
Senátorkou za Blansko zůstane Jaromíra Vítková
Senátorkou ve volebním obvodu Blansko bude opět Jaromíra Vítková (SPOLU). Ve druhém kole senátních voleb získala 65,36 procenta hlasů. Druhý Antonín Žirovnický (ANO) dostal 34,63 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 20,29 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 47,57 procenta.
1. 10. 2022Aktualizováno1. 10. 2022, 16:14|
Ve druhém kole se v Blansku střetnou Vítková a Žirovnický
Do druhého kola senátních voleb v obvodu Blansko postoupili senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) a Antonín Žirovnický (za ANO). Vítková obdržela 30,79 procenta hlasů, Žirovnický získal 17,93 procenta hlasů. Voleb se zúčastnilo přibližně 47,57 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů. Druhé kolo se uskuteční v pátek 30. září a sobotu 1. října. Debaty ve vysílání ČT se ze zdravotních důvodů nemohl Antonín Žirovnický zúčastnit, na otázky proto odpovídala pouze Jaromíra Vítková.
24. 9. 2022Aktualizováno28. 9. 2022, 18:24|
Vlaková výluka z Brna do Blanska se rozšířila až do Svitav. Potrvá tři měsíce
Vlaková výluka na železniční trati mezi Brnem a Blanskem, která trvá od poloviny loňského prosince, se od středy rozšířila až do Svitav. Lidé tak musí využívat hlavně náhradní autobusovou dopravu, v některých úsecích jedou motorové vlaky. Nové omezení v dopravě potrvá do konce srpna, vlaky na trať Brno–Blansko se vrátí letos v prosinci.
1. 6. 2022|
Mezi Brnem a Blanskem přestaly jezdit vlaky. První pracovní den výluky je zatím bez větších problémů
Mezi Brnem a Blanskem v neděli přestaly jezdit vlaky, místo nich mohou lidé využívat náhradní autobusovou dopravu. První všední den velké výluky se zatím obešel bez větších komplikací. Cesta lidem sice trvá déle, ale spoje jezdí podle jízdního řádu a kapacita je dostatečná, řekl mluvčí společnosti Kordis JMK Květoslav Havlík. Dispečeři zatím nezaznamenali ani stížnosti cestujících.
13. 12. 2021Aktualizováno13. 12. 2021, 12:52|
Testy potvrdily nejméně nakažených ve všední den za tři týdny. Vyšla vyhláška o povinném očkování
Ve čtvrtek přibylo v Česku 14 229 potvrzených případů koronaviru, což je nejméně ve všední den za poslední tři týdny. Proti minulému čtvrtku to znamená pokles téměř o 4400 nakažených. Počet hospitalizovaných s covidem-19 se snížil na 6321, v těžkém stavu je 1086 z nich. Ve sbírce zákonů vyšla vyhláška, která od března zavádí povinné očkování proti covidu pro lidi nad 60 let a vybrané profese. Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) po schůzce s prezidentem zopakoval, že plošné povinné očkování podle věkových kategorií odmítá.
10. 12. 2021Aktualizováno10. 12. 2021, 15:21|
Vlaky z Blanska do Brna na rok nahradí autobusy, cestu do krajského města usnadní nové zastávky
Na trati mezi Brnem a Blanskem přestanou kvůli rekonstrukci 12. prosince jezdit vlaky. Provoz na trati bude zcela zastaven až do příští prosincové změny jízdního řádu. Mezi krajským a okresním městem tak bude po celý rok jezdit několik autobusových linek, které nahradí zrušené železniční spoje. Na tiskové konferenci to řekl ředitel společnosti Kordis JMK Jiří Horský. Ve stejný den se zároveň cestujícím otevřou dvě nové zastávky na modernizované trati z moravské metropole do Střelic, a to v Ostopovicích a v Brně-Starém Lískovci.
25. 11. 2021|
Začala jedna z největších železničních oprav. Vlaky u Brna neprojedou údolím Svitavy
Železniční doprava na mezinárodním koridoru mezi Brnem a Blanskem od poloviny prosince na jeden rok zcela utichne. Důvodem je rekonstrukce úseku a přestavba stanice Adamov, kde vznikne ostrovní nástupiště. Správa železnic (SŽ) se rozhodla uzavřít celý úsek kvůli špatnému stavu tratě, která je celá v obloucích. SŽ zaplatí téměř šest miliard korun, což ze stavby činí jednu z největších za poslední roky.
21. 10. 2021|
V některých obcích na jihu Moravy je stále problém se zásobováním vodou. Kraj i stát slibují pomoc
Na jižní Moravě jsou stále obce, kde mají obyvatelé problémy se zásobováním vodou, a to jak pitnou, tak užitkovou. Například v Újezdu na Znojemsku musí část místních chodit k obecnímu vrtu. Na stavbu infrastruktury mohou radnice získat peníze, dotace nabízí například ministerstvo zemědělství nebo Jihomoravský kraj.
3. 9. 2021|
Začalo první omezení vlaků mezi Brnem a Blanskem. Od prosince trasou rok neprojedou vůbec
Na trati mezi Adamovem a Blanskem je od středy v souvislosti s rozsáhlými opravami zavedený jednokolejný provoz. Začal platit výlukový jízdní řád, vlaky mohou nabírat zpoždění. Jde o přípravnou fázi hlavních stavebních prací, které kompletně zastaví provoz na trati mezi Blanskem a Brnem.
1. 9. 2021|
Od října se na Blanensku částečně změní dopravce, zavede nové autobusy
Celkem 55 nových autobusů bude od října jezdit v barvách Jihomoravského kraje. Obsluhovat budou hlavně linky na Blanensku. Půjde o vozy společnosti ICOM Transport se sídlem v Jihlavě, doposud cestující v oblasti vozil tamní dopravce ČAD Blansko.
12. 8. 2021|
Dvě části Blanska oddělené železniční tratí spojí nový most. Pomůže dopravě i pěším
V Blansku začala stavba přemostění železniční trati. Nejdříve vznikne nová okružní křižovatka na hlavním průtahu městem u ulic Svitavská a Fügnerova. Dvě části města oddělené železniční tratí pak spojí nový most, jde o investici za více než 264 milionů korun. Řidiče i chodce čekají po dobu stavby dopravní omezení, pak ale přijde značná úleva.
12. 7. 2021|