Místo Prahy Kladno nebo Mělník. Drahé bydlení ve velkých městech odvádí lidi do menších

Zájem lidí o bydlení v okolí velkých měst se v posledním roce podle prodejců zvedl asi o třetinu. Kvůli drahým nemovitostem i hypotékám jsou nabídky v metropolích méně dostupné. Místo Prahy tak raději volí Beroun, Kladno nebo Mělník.

V Kladně roste nový bytový dům, zatím je to hrubá stavba, ale brzy budou byty k nastěhování. Zájem o ně je veliký, lidé to mají šestnáct minut jízdy od hranic Prahy. Kladno je jedním z měst, kam se teď obyvatelé hlavního města stěhují.

„V tuto chvíli je prodaná třetina bytů. Přičemž už nyní sledujeme zájem Pražanů o koupi nemovitosti. Vysoké ceny nemovitosti opravdu způsobí, že lidé žijící ve velkých městech hledají alternativní bydlení v okolních menších městech,“ potvrdila zástupkyně investora Marie Mocková.

I v Mělníku zájem lidí o nákup nemovitostí v posledním roce stoupl. „Když se budeme bavit o prodeji bytů v Mělníku a v okolí, tak v průměru třicet procent jsou to obyvatelé Prahy. Zbytek jsou místní,“ řekl zástupce realitní kanceláře Jiří Černý.

A jinde je to podobné. Podle realitních makléřů se teď ve středočeských městech jako třeba Kladno, Mělník, Kolín, Mladá Boleslav nebo Beroun prodává asi třetina nemovitostí právě lidem, kteří se stěhují z hlavního města.

Podobné je to i v okolí Brna

Přibývá také lidí, kteří kvůli bydlení opouštějí Brno. Tam si lidé vybírají nemovitosti například ve Vyškově, Blansku, Kuřimi nebo Modřicích. „I když ceny bytů v Brně klesly za poslední rok v průměru ze sto tisíc na optimálních osmdesát tisíc na metr čtvereční, tak je bydlení pro mnoho lidí v Brně nedostupné,“ konstatoval realitní analytik Ondřej Pelikán.

Zatímco například byt se dvěma pokoji v Kuřimi nedaleko Brna stojí čtyři a půl milionu, srovnatelný v Brně stojí o milion a čtvrt víc.

Drahé bydlení je tak důvodem, proč každý den desetitisíce lidí dojíždějí do velkých měst za prací, zatímco bydlí v jejich okolí. Potvrzují to i statistici. Například do Prahy se každého čtvrt roku přistěhuje zhruba deset tisíc obyvatel. Zhruba osm tisíc jich ale město opouští. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 31 mminutami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 1 hhodinou

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 9 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 10 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 10 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 13 hhodinami
Načítání...