Nový terminál a konec vlakové výluky do Blanska. Cestující na Brněnsku čekají od prosince změny

Cestující veřejnou dopravou na Brněnsku čekají od neděle 11. prosince dvě zásadní změny. Po otevření nové tramvajové trati budou čtyři autobusové linky ze západního Brněnska končit u nemocnice v Bohunicích. Skončí také výluka mezi Brnem a Blanskem, kde začnou znovu jezdit vlaky.

Do terminálu Nemocnice Bohunice budou jezdit autobusové linky 401, 402, 405 a 406. Dosud linky 401 a 402 končily na Labské, zbylé dvě na Mendlově náměstí. „Pro cestující z Popůvek a Bosonoh dojde k navýšení četnosti spojení do zastávky Nemocnice Bohunice a lepší provázanost intervalů linek 51, 401 a 402. Ve špičkách pracovních dnů bude interval 15 minut,“ řekl ředitel společnosti Kordis JMK Jiří Horský.

Druhý největší přestupní uzel

Novou tramvajovou linkou 8 se od nemocnice dostanou lidé za 15 minut k hlavnímu nádraží. Terminál bude po autobusovém nádraží na Zvonařce druhým největším přestupním uzlem pro regionální dopravu s přestupem na řadu linek MHD a předpokládá se, že denně jej využije sedm tisíc lidí.

Vlaková výluka z Brna do Blanska skončí v sobotu 10. prosince, o den později vyjedou vlaky po roce poprvé. Do 18. prosince však ještě bude nutné jezdit sníženou rychlostí, takže vlaky pojedou ještě podle výlukového jízdního řádu, některé nezastaví v Bílovicích a v Adamově zastávce.

Postupně také začnou jezdit na elektrizovaných tratích kolem Brna nové vlaky Moravia. „Zatím je k dispozici pět krátkých dvouvozových jednotek a uvidíme, jak rychle půjdou do provozu další,“ řekl Horský. Nejpozději mají být v provozu všechny na konci dubna.

Vlaky budou jezdit častěji

K dispozici bude jednatřicet čtyřvozových a šest dvouvozových souprav. Díky nim bude možné například zavést ve všedních dnech půlhodinový interval do Brna-Chrlic, dříve to kvůli nedostatku obousměrných vratných souprav nešlo. Intervaly se zkrátí i na dalších tratích, hlavně o víkendech. Z Brna do Blanska a Rájce-Jestřebí se bude jezdit dvakrát více, tedy po půl hodině. Z Brna do Sokolnic se bude jezdit také dvakrát více, a to jednou za hodinu. A po půl hodině se bude jezdit o víkendu také z Brna až do Tišnova, dosud jezdily vlaky po půlhodině pouze do Kuřimi.

„Oproti roku 2016, kdy jsme vytvářeli nový koncept dopravy pro nově pořizované vlaky, je nárůst cestujících až třicetiprocentní,“ řekl Horský. Ve všední den bude na nejvytíženějších tratích, tedy mezi Brnem a Blanskem a Brnem a Tišnovem čtvrthodinový interval.

Další změnou bude od dubna, kdy budou k dispozici všechny nové vlaky, ukončení linky do Žďáru nad Sázavou už v Křižanově, protože vytížení za touto stanicí je výrazně menší než směrem k Brnu. Nové vlaky pojedou v ranní špičce také ze Šlapanic do Brna.

Úprav se dočká také spojení Brna s Boskovicemi a okolím. Nově se bude na lokálku ze Skalice nad Svitavou do Boskovic přestupovat z rychlíků či spěšných vlaků, čímž se zkrátí cestovní doba na 40 až 45 minut. Spojení také bude upravené tak, že z Brna se bude možné dostat až do Velkých Opatovic jednou za půl hodiny. A bude také možné jezdit přímým autobusem z Brna-Králova Pole až do Boskovic. Linka 301 z Brna se v Černé Hoře přečísluje na 250 a bude pokračovat do Boskovic.

Jízdní řády se budou měnit od 11. prosince i v brněnské MHD. Dopravní podnik je představí příští týden v úterý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ke konání sudetoněmeckého sjezdu se Brno postavilo neutrálně

Brněnští zastupitelé vzali na vědomí informaci o konání sjezdu sudetských Němců, podporu města mu ale nevyjádřili. Neprošel ani návrh opozice na zrušení akce a odebrání dotace festivalu Meeting Brno, který sudetské Němce do jihomoravské metropole pozval. Sjezd, který se uskuteční na brněnském výstavišti od 22. do 25. května, budí už delší dobu emoce. Několik desítek odpůrců i příznivců přišlo protestovat také na brněnskou radnici.
13:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Komorní scéna Aréna uvádí hru inspirovanou zakázaným románem

Dramatik a dramaturg Tomáš Vůjtek připravil pro Komorní scénu Aréna v Ostravě novou hru. Pod názvem „Klaus Mann napsal Mefista“ hledá v osudech německého spisovatele i jeho zakázaného románu zamyšlení pro současnost.
před 3 hhodinami

Firma AVE CZ u soudu neuspěla ve sporu o spalovnu v Rybitví, podá kasační stížnost

Firma AVE CZ neuspěla u soudu ve sporu o územní plán obce Rybitví na Pardubicku. Společnost žádala jeho zrušení a změnu tak, aby územní plán neblokoval zamýšlenou modernizaci spalovny odpadů. Proti rozhodnutí krajského soudu v Pardubicích podá společnost kasační stížnost.
před 3 hhodinami

VideoNa Písecku testují drony k ochraně kritické infrastruktury či záchraně lidí

Výzkumníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) testují na Písecku drony, které mohou pomáhat v krizových situacích, jako jsou živelné pohromy, hledání ztracených lidí či krize v elektrárnách. Stroje dokážou létat i bez signálu GPS a naprostá většina komponentů by měla být česká. „Většina evropských výrobců je na Číně dost závislá, ale všichni to teď chápou a snaží se do posledního kabelu vyvíjet tuzemsky nebo v okolí,“ vysvětluje vedoucí výzkumné skupiny Martin Saska. Vývojáři chtějí mít jistotu, že nejsou v dronech špionážní čipy a že je budou schopní kompletně vyrobit i v době, kdy bude na světovém trhu problém s dodávkami.
před 12 hhodinami

Tři zadržení za krádež bankomatů v Praze skončili ve vazbě, čtvrtý je svědkem

Tři ze čtyř podezřelých, které policie v pátek zadržela kvůli krádeži peněz ze dvou bankomatů u obchodního centra v Praze 4, skončili ve vazbě. Čelí obvinění z krádeže vloupáním. U čtvrtého zadrženého kriminalisté neprokázali podíl na krádeži, proto ho propustili a je svědkem, řekli policisté. Současně si myslí, že případ souvisí s obdobnými krádežemi na Slovensku a obvinění cizinci ve věku 25 až 40 let chtěli v trestné činnosti pokračovat. Podle policistů to dokládá i nález zhruba 1,5 kilogramu výbušniny TNT při domovních prohlídkách u podezřelých.
včeraAktualizovánovčera v 16:13

Praha chce od státu pořídit zámek Veleslavín i Národní dům na Vinohradech

Praha plánuje odkoupit zámek Veleslavín od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) za 210 milionů korun. Záměr schválili radní. Město o převzetí areálu usiluje delší dobu, dříve však odkup odmítalo kvůli vysoké ceně. Radní zároveň schválili i koupi Národního domu na Vinohradech za 399 milionů korun. O finálním rozhodnutí budou v obou případech ještě hlasovat zastupitelé.
včera v 12:55

Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory

Chráněné krajinné oblasti (CHKO) v Česku pomáhají chránit jak konkrétní druhy, tak i krajinný ráz vybraných území. Čtyři z nich letos slaví padesát let od svého vzniku a stojí za to si připomenout jejich výjimečnosti. Ačkoli na potřebě ochrany přírody se shodnou politici napříč spektrem, vyhlášení dosud nejmladší CHKO Soutok provázely četné spory a věcí se musel zabývat i Ústavní soud. V současnosti se připravuje vyhlášení CHKO Krušné hory.
12. 4. 2026

Oholili mi hlavu, ale integritu mi vzít nemohli, říká přeživší holocaustu

Významná psycholožka a psychoterapeutka Lydia Tischlerová prožila dětství poznamenané holocaustem, deportacemi i pobytem v Osvětimi. Hrůzy války podle ní formovaly její celoživotní směřování k psychoterapii. Po válce našla nový domov v Anglii, později pomáhala rozvíjet psychoterapeutické vzdělávání i v tuzemsku.
11. 4. 2026
Načítání...