Z Brna vysílá televize už 60 let. Do minulosti se ohlíží výstavou fotografií

Česká televize si letos připomíná 60 let od zahájení vysílání z brněnského televizního studia výstavou fotografií v centru Brna. První pořad ze studia ohlásila znělka 6. července 1961, živě vysílané zábavné pásmo Sedmikrásky nad Brnem tehdy sklidilo úspěch. Dnes vyrábí pořady pro všechny programy veřejnoprávní televize.

Vysílání z Brna začalo v době, kdy prudce stoupal počet majitelů televizních přijímačů a úměrně s tím i poptávka po programové nabídce. Pořadů rychle přibývalo, zpočátku zejména zpravodajských, zábavních a sportovních. Na obrazovkách se pravidelně objevovaly vstupy z brněnského výstaviště nebo příspěvky se zemědělskou tematikou. Novinkou v televizním vysílání byly pořady pro děti.

Dnes má studio ve svém archivu desítky tisíc pořadů a každoročně k nim přibývají další tituly. Kromě tradičních jako Dobré ráno a Sama doma nebo legendární vědomostní soutěže AZ-kvíz se točí třeba i pořady s náboženskou tematikou.

Logo brněnského televizního studia
Zdroj: ČT24

„V naší produkci aktuálně vzniká letošní vánoční pohádka České televize, diváci se mohou těšit na cyklus o technických památkách, točíme pokračování úspěšných cyklů Krotitelé dluhů, Putování s párou či Magických hlubin,“ vyjmenoval část aktuální tvorby ředitel Televizního studia Brno Jan Souček a upozornil i na dobrodružný seriál pro děti o brněnské osobnosti, přírodovědci a zakladateli genetiky Johanu Gregoru Mendelovi.

Desítky hodin vysílání má na svém kontě každý měsíc redakce zpravodajství, která zajišťuje nejen regionální vysílání, ale významně přispívá i do celostátních pořadů na ČT1 a ČT24. Podobně je na tom redakce sportu.

Dočasné sídlo v centru Brna sloužilo televizi 55 let

Už od svých počátků sídlilo brněnské studio v prostorách paláce Typos v centru Brna. Podle pamětníků to mělo být dočasné sídlo, než si televize postaví vlastní budovu. Historie brněnského televizního vysílání se tady ale nakonec psala dlouhých 55 let, až do roku 2016, kdy ČT vybudovala nový areál v Brně-Líšni.

Česká televize se z centra Brna přesunula do nového studia v Líšni
Zdroj: ČT24

Výročí připomíná brněnské studio už od začátku roku reportážemi a archivními materiály. K tomu se od pondělí přidala výstava fotografií na náměstí Svobody, po dvou týdnech se přesune na Moravské náměstí a v polovině července na náměstí Malinovského.

Jubileu věnuje Česká televize vysílání o posledním červnovém víkendu. Odstartuje už v pátek 25. června speciálem Dobrého rána na ČT2. Následující den, tedy v sobotu 26. června v podvečer, se diváci ČT1 mohou, mimo jiné, podívat na narozeninový díl oblíbeného AZ-kvízu. Ve 20 hodin pak začne premiérová Manéž Bolka Polívky. Příznivci folkloru se s ČT art podívají v sobotu večer do Strážnice, odkud brněnské studio odvysílá soutěž ve verbuňku. Víkend s brněnským studiem nabídne také desítky titulů z archivu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Horký víkend pomohou zchladit pítka či mlžítka. Podívejte se, kde je najít v Praze a Brně

Lidé se mohou na různých místech v Praze a Brně během spalujícího víkendu ochladit u mlžítek či jiných vodních prvků. Takzvaná mlžítka, která rozprašováním vody dokážou snížit teplotu v okolí, zvýšit vlhkost a snížit prašnost, se stávají čím dál větším trendem. Poslední červnový víkend mají padat celorepublikové teplotní rekordy.
před 8 hhodinami

Některá města letos otevřela opravená koupaliště, jinde ale začátek prázdnin nestihli

Začátek letních prázdnin odstartoval hlavní sezonu koupališť. Zatímco některá města a obce letos otevřely nové biotopy nebo dokončily rozsáhlé rekonstrukce koupališť, jinde práce nabraly zpoždění. Důvodem jsou komplikace při stavbě i změny projektů.
před 17 hhodinami

Zemřela historička Milena Flodrová, spoluzakladatelka Encyklopedie dějin Brna

V 91 letech ve čtvrtek zemřela historička Milena Flodrová, spoluzakladatelka internetové Encyklopedie dějin Brna. Patřila k nejvýznamnějším znalkyním historie moravské metropole. O jejím místopisu, osobnostech a památkách publikovala desítky knih i odborných článků.
včera v 12:18

Mikulov dokončil obnovu návrší pod Kozím hrádkem

Po více než roce prací a několika letech plánování skončila úprava návrší pod zříceninou Kozí hrádek nedaleko centra Mikulova na Břeclavsku. Vznikly nové cesty, vyhlídky, odpočinková místa i terasy zadržující vodu. Návrší prošlo také rozsáhlou obnovou zeleně. Práce stály přes 45 milionů korun.
25. 6. 2026Aktualizováno25. 6. 2026

Po pěti letech od tornáda na Moravě obce dokončují obnovu. Lidé chtějí zapomenout

Pět let po ničivém tornádu, které zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko, mají postižené obce většinu škod odstraněnou. Dokončují výsadbu zeleně a úpravy veřejných prostranství, zároveň rozvíjejí nové projekty. Podle psychologů většina obyvatel katastrofu zvládla bez dlouhodobých následků, část lidí se však s jejími dopady vyrovnává dodnes. Výročí přírodní katastrofy si obyvatelé zasažených měst a obcí připomínat nechtějí. Tornádo zasáhlo oblast 24. června 2021, vyžádalo si šest životů a poničilo více než 1200 domů.
24. 6. 2026Aktualizováno24. 6. 2026

Otce viděla poprvé jako vězně. Byl to silný zážitek, vzpomíná Lastovecká

Právnička, bývalá poslankyně, primátorka města Brna, senátorka, soudkyně Ústavního soudu a dcera politického vězně Zdeňka Kesslera Dagmar Lastovecká slaví 75. narozeniny. V seriálu Paměťová stopa vzpomíná na své první setkání s otcem při návštěvě vězení, vypráví o dětství poznamenaném perzekucí rodiny, nadějích Pražského jara i proměnách po listopadu 1989.
24. 6. 2026

Soud v Břeclavi nepravomocně osvobodil muže kvůli smrti chlapce na hřišti

Okresní soud v Břeclavi zprostil viny bývalého vedoucího Servisního střediska Technických služeb Břeclav kvůli smrti chlapce na hřišti. Na dvanáctiletého chlapce spadla v květnu 2024 branka, i přes resuscitaci zemřel. Žalobkyně muže vinila z usmrcení z nedbalosti. Podle soudce nebylo prokázáno, že by obžalovaný čin spáchal, naopak šlo o systémové selhání. Muž, kterému hrozilo až šest let vězení, vinu odmítá. Řekl, že neporušil žádnou pracovní povinnost. Soud rozhodnutí odůvodňuje. Rozhodnutí není pravomocné, žalobkyně si ponechala lhůtu pro možné odvolání.
23. 6. 2026Aktualizováno23. 6. 2026

VideoŠkola v Brně mívala nelichotivou nálepku. Jak se vyšvihla, popsali Reportéři ČT

Základní škola Jana Amose Komenského v Brně se nachází v lokalitě, kterou někteří označují za sociálně problematickou. Dlouhá léta nesla nálepku školy, které by se část rodičů raději vyhnula. Dnes je naopak příkladem kvalitní vzdělávací instituce, která děti připravuje na reálný život. Setkávají se v ní různé jazyky, kultury i moderní vzdělávací přístupy. Pod vedením nového ředitele sází na inovativní výuku, individuální přístup a prostředí, v němž se dobře cítí každý. Zájem o školu je natolik velký, že letos v září otevře místo jedné první třídy dvě. Ve škole pro Reportéry ČT natáčela Barbora Loudová.
23. 6. 2026
Načítání...