Papež František odslouží bohoslužbu před křížem vyrobeným z trámů tornádem poničeného kostela

Trámy z tornádem poničeného kostela svatého Jakuba v Moravské Nové Vsi poslouží k výrobě kříže, před kterým papež František odslouží bohoslužbu při zářijové návštěvě Slovenska. Vyjádří tím solidaritu s lidmi zasaženými katastrofou. Dřevěné trámy ze střechy kostela v úterý sejmuli hasiči.

„Svatý otec František má vždycky zájem o dění v celém světě (…) Proto se osobně zajímal i o dění na jižní Moravě, když nás postihlo tornádo, podobně jako se osobně zajímal i o dění v Německu, které postihly povodně,“ uvedl farář Marián Kalina.

Papež se při cestě po Slovensku zastaví i v Šaštíně, tedy nedaleko hranic s Českou republikou. „Chtěli jsme, aby byl spolu s námi i v symbolu, kterým by měl být kříž,“ popsal farář. Upozornil, že jde stále jen o záměr a může být ještě přepracován. „Možná to nebude celý kříž z trámů od nás, možná tam budou části, které budou pocházet z Německa,“ přiblížil.

Přesnou podobu kříže určí architekt, který bude pro papeže chystat celé pódium. Trámy by měly mít šestimetrovou, respektive třímetrovou délku. „Šestimetrový trám jsme už nenašli. Všechny byly zničeny nebo rozřezány, takže se kříž bude muset slepit z více prvků,“ řekl farář.

Tornádo po sobě zanechalo stopy hlavně zvenčí, poškodilo i fasádu, vitráže v oknech a zpřetrhalo elektrické vedení. Kostel je zároveň kulturní památkou, na jeho opravu tak budou dohlížet i památkáři. Také papež František by se mohl symbolicky podílet na obnově kostela, při slavnostní bohoslužbě na Slovensku by mohl požehnat základnímu trámu krovu nové střechy.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Publikum festivalu ve Strážnici vypískalo po Klempířovi i Macinku

Návštěvníci Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici na Hodonínsku v sobotu vypískali ministra zahraničí Petra Macinku (Motoristé), píše iROZHLAS.cz. Stalo se tak den poté, co část publika podobně reagovala na ministra kultury Otu Klempíře (za Motoristy). Macinka později uvedl, že páteční vypískání Klempíře vzal jako výzvu.
27. 6. 2026

Horký víkend pomohou zchladit pítka či mlžítka. Podívejte se, kde je najít v Praze a Brně

Lidé se mohou na různých místech v Praze a Brně během spalujícího víkendu ochladit u mlžítek či jiných vodních prvků. Takzvaná mlžítka, která rozprašováním vody dokážou snížit teplotu v okolí, zvýšit vlhkost a snížit prašnost, se stávají čím dál větším trendem. Poslední červnový víkend mají padat celorepublikové teplotní rekordy.
27. 6. 2026

Některá města letos otevřela opravená koupaliště, jinde ale začátek prázdnin nestihli

Začátek letních prázdnin odstartoval hlavní sezonu koupališť. Zatímco některá města a obce letos otevřely nové biotopy nebo dokončily rozsáhlé rekonstrukce koupališť, jinde práce nabraly zpoždění. Důvodem jsou komplikace při stavbě i změny projektů.
26. 6. 2026

Zemřela historička Milena Flodrová, spoluzakladatelka Encyklopedie dějin Brna

V 91 letech ve čtvrtek zemřela historička Milena Flodrová, spoluzakladatelka internetové Encyklopedie dějin Brna. Patřila k nejvýznamnějším znalkyním historie moravské metropole. O jejím místopisu, osobnostech a památkách publikovala desítky knih i odborných článků.
26. 6. 2026

Mikulov dokončil obnovu návrší pod Kozím hrádkem

Po více než roce prací a několika letech plánování skončila úprava návrší pod zříceninou Kozí hrádek nedaleko centra Mikulova na Břeclavsku. Vznikly nové cesty, vyhlídky, odpočinková místa i terasy zadržující vodu. Návrší prošlo také rozsáhlou obnovou zeleně. Práce stály přes 45 milionů korun.
25. 6. 2026Aktualizováno25. 6. 2026

Po pěti letech od tornáda na Moravě obce dokončují obnovu. Lidé chtějí zapomenout

Pět let po ničivém tornádu, které zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko, mají postižené obce většinu škod odstraněnou. Dokončují výsadbu zeleně a úpravy veřejných prostranství, zároveň rozvíjejí nové projekty. Podle psychologů většina obyvatel katastrofu zvládla bez dlouhodobých následků, část lidí se však s jejími dopady vyrovnává dodnes. Výročí přírodní katastrofy si obyvatelé zasažených měst a obcí připomínat nechtějí. Tornádo zasáhlo oblast 24. června 2021, vyžádalo si šest životů a poničilo více než 1200 domů.
24. 6. 2026Aktualizováno24. 6. 2026

Otce viděla poprvé jako vězně. Byl to silný zážitek, vzpomíná Lastovecká

Právnička, bývalá poslankyně, primátorka města Brna, senátorka, soudkyně Ústavního soudu a dcera politického vězně Zdeňka Kesslera Dagmar Lastovecká slaví 75. narozeniny. V seriálu Paměťová stopa vzpomíná na své první setkání s otcem při návštěvě vězení, vypráví o dětství poznamenaném perzekucí rodiny, nadějích Pražského jara i proměnách po listopadu 1989.
24. 6. 2026

Soud v Břeclavi nepravomocně osvobodil muže kvůli smrti chlapce na hřišti

Okresní soud v Břeclavi zprostil viny bývalého vedoucího Servisního střediska Technických služeb Břeclav kvůli smrti chlapce na hřišti. Na dvanáctiletého chlapce spadla v květnu 2024 branka, i přes resuscitaci zemřel. Žalobkyně muže vinila z usmrcení z nedbalosti. Podle soudce nebylo prokázáno, že by obžalovaný čin spáchal, naopak šlo o systémové selhání. Muž, kterému hrozilo až šest let vězení, vinu odmítá. Řekl, že neporušil žádnou pracovní povinnost. Soud rozhodnutí odůvodňuje. Rozhodnutí není pravomocné, žalobkyně si ponechala lhůtu pro možné odvolání.
23. 6. 2026Aktualizováno23. 6. 2026
Načítání...