Opatření proti koronaviru zaměstnají Ústavní soud. Zabývá se nejméně deseti stížnostmi

Nejméně deset řízení zahájil Ústavní soud (ÚS) kvůli vládním opatřením proti koronaviru. Zabývá se vyhlášením nouzového stavu, uzavřením škol, omezením pohybu v rámci Česka i zákazem přeshraničního cestování. Zatím ukončil jedno řízení, návrh byl totiž stažen.

První podnět ÚS obdržel 13. března, den po vyhlášení nouzového stavu. Pisatel jej později vzal zpět. Usnesení, jímž vláda vyhlásila nouzový stav, ale zpochybnili další dva lidé.

Postupně se lidé na soud obraceli také kvůli dalším usnesením vlády a opatřením ministerstva zdravotnictví. Stěžují si na omezení pohybu v Česku i na zákaz cestovat přes hranice v obou směrech, na povinné nošení roušek, uzavření škol, omezení maloobchodního prodeje a provozu úřadů. Stížnosti podle dostupných informací poukazují na porušení základních práv.

Na soud se obrátila také Městská část Praha 7, stížnost se týká dřívějšího omezení konání zastupitelstev. Podle radnice to byl protiústavní zásah do práva na samosprávu a porušení zákona o obcích. Usnesení vlády z 23. března ukládalo samosprávám pořádat zasedání zastupitelstev prostřednictvím videokonference a jen, je-li to nezbytné v souvislosti s nouzovým stavem nebo k zabránění hrozícím škodám. V pondělí vláda opatření zmírnila.

Liga lidských práv podala za desítku rodičovských párů hromadnou stížnost proti omezení doprovodu u porodů. Plošný zákaz platil do středy. Návrat otců k porodům potvrdil sice ve středu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), přesto liga trvá na projednání.

Podle stížnosti byl plošný zákaz doprovodu zásahem do práv obou rodičů, navíc jej ministerstvo vydalo bez odborných podkladů. Obecný odkaz na koronavirovou situaci podle stížnosti nestačí. „Slovo koronavirus se pro ministerstvo stalo odůvodněním jakéhokoliv zásahu do lidských práv a svobod bez ohledu na přiměřenost a odůvodněnost,“ uvedla právnička ligy Zuzana Candigliota.

O všech stížnostech na vládní opatření musí rozhodnout plénum, tedy sbor 15 soudců, ve kterém musí návrh získat většinu.