Dyje se znovu klikatí krajinou. Do odpojených meandrů se vrátila voda

Voda začala znovu protékat několika starými a dříve odstavenými meandry Dyje. Po čtyřiceti letech od umělého narovnání toku je s hlavním korytem řeky propojilo Povodí Moravy. V krajině tak zůstane více vody, která poskytne nová útočiště zvířatům.

Před dvěma lety ještě ve starém meandru voda stála, od hlavního koryta Dyje proraženého v 70. letech ji odděloval val zeminy. Teď je v místě silnější proud než v hlavním rameni řeky. „Když srovnáme průtoky, tak je zhruba 20 procent v původním korytě a 80 aktuálně v novém rameni,“ přiblížil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Přítok do narovnané Dyje reguluje speciální vodní dílo. „Podařilo se nám tu vodu do krajiny vrátit, dneska tady je spousta drobných a velkých vodních ploch. Voda nám potom slouží i k tomu, aby v suchých obdobích vytvořila zásobu,“ popsal projektový manažer David Veselý.

Řeka si nové možnosti rychle osvojila. Na štěrkovém ostrově se tak například usadil naplavený kmen. Dříve by se takové dřevo odstraňovalo, teď pomáhá řece v jejím přirozeném vývoji. „Je to proces, který neustále pokračuje. Řeka si bude to koryto dovytvářet, přetvářet tak, jak jí to bude vyhovovat samotné,“ řekl Gargulák. 

Pracovníci Povodí ale k rozvoji života v řece také přispívají. Díky speciálně umístěným kmenům vytvořili klidnější zákoutí, kde se mohou třít ryby. Přebytek zeminy zase bagry navršily do hromad, které v lužním lese mohou sloužit třeba jako útočiště pro zvěř.

Zásahy ze 70. let ubraly Dyji tři kilometry toku. Teď Povodí Moravy více než jeden kilometr vrátilo zpět.

Události: Napojení meandrů na Dyji (zdroj: ČT24)