Nynější konstrukce výtoňského mostu by se mohla přesunout do Modřan

Nahrávám video
Události: Spor o výtoňský most
Zdroj: ČT24

Stát a Správa železnic (SŽ) budou pokračovat v přípravě nové vrchní konstrukce železničního mostu na Výtoni. Zároveň budou ve spolupráci s Prahou hledat místo, kde by mohla původní konstrukce dále sloužit jako most, řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Uvedl, že stát projekt nového mostu, který vzešel z architektonické soutěže, podrobí mezinárodně uznávanému posouzení vlivu na kulturní dědictví. V plánu jsou i jednání s mezinárodní organizací UNESCO. Nynější konstrukce výtoňského mostu by se mohla přesunout do Modřan.

Výsledky soutěže SŽ představila koncem loňského roku, následně se proti plánu památkově chráněnou konstrukci nahradit vzedmula vlna kritiky. „Budeme pokračovat v intencích architektonické soutěže s tím, že si plně uvědomujeme památkovou hodnotu současného mostu a v žádném případě nedojde k odstranění příhradové nýtované konstrukce,“ řekl v úterý Kupka. Dodal, že cílem je, aby chráněná konstrukce dále v jiné lokalitě sloužila jako most pro pěší a cyklisty.

V soutěži uspěl návrh projekční firmy 2T engineering, který počítá se zachováním pilířů mostu a nahrazení jeho horní části novou obloukovou konstrukcí. Ministr uvedl, že projekt nyní čeká takzvaný heritage assessment, tedy posouzení vlivu na kulturní dědictví. To by mělo být hotovo do tří měsíců.

Čeští zástupci podle Kupky také vstoupí do jednání s UNESCO, aby zajistili, že řešení neohrozí status pražské památkové rezervace jako součásti seznamu světového dědictví. Zároveň vznikne dokumentace pro posouzení vlivu na životní prostředí.

Žádost o stavební povolení by mohla SŽ podle ministra podat na začátku roku 2026, začít stavět v roce 2027 a v polovině roku 2028 mít nový most hotový. „Ale to se bavíme o ideálním stavu,“ dodal.

Přesun má být levnější než rekonstrukce

Pokud jde o přesun nynější konstrukce, Praha podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) prověřovala řadu možných lokalit. Nakonec vybrala dvě v Modřanech, a to pod a nad plavební komorou v místě stávajících přívozů.

Ředitel odboru přípravy staveb SŽ Pavel Paidar dodal, že převoz konstrukce s pomocí pontonů na lokalitu u chuchelského závodiště by podle odhadu vyšel na 345 milionů korun, v případě druhé lokality až u modřanského nádraží pak 362 milionů korun. Celkem podle něj nový most i s přesunem starého vyjde podle odhadu na 2,4 miliardy korun, zatímco rekonstrukce s přístavbou třetí koleje by stála 2,8 miliardy korun.

Architektka Iveta Torkoniaková z 2T engineering představila dopracovanou studii nového mostu, ve které mají oblouky oproti původnímu světlému návrhu bronzovou barvu odkazující na nynější konstrukci a upraveno bylo i jejich tvarosloví. „Nový most bude subtilní moderní konstrukce. Snažili jsme se o to, aby nebránil výhledům a neměnil panorama,“ nastínila.

Návrh zahrnuje také řešení cyklostezek a předpolí mostu na obou stranách včetně veřejných prostor a nových propojení pro pěší. Na výtoňské straně má být dopravní terminál, na smíchovské pak má vzniknout sportovní a volnočasový areál s kavárnou.

SŽ při obhajobě projektu argumentuje tím, že ocelová konstrukce mostu je kvůli korozi natolik poškozena, že její rekonstrukce je po všech stránkách nevýhodná. Zachování současné podoby mostu naopak požaduje Národní památkový ústav (NPÚ) či Centrum světového dědictví UNESCO.

„Výtoňský most je významnou technickou kulturní památkou, která musí zůstat zachována na daném místě,“ řekla mluvčí NPÚ Blanka Černá.

Nahrávám video
Ministr Martin Kupka (ODS) o dalším postupu v kauze železničního mostu na pražské Výtoni
Zdroj: ČT24

Iniciativa: Budeme bojovat dál

Iniciativa Nebourat uspořádala on-line petici za záchranu mostu, kterou dosud podpořilo asi 20 600 lidí. „My si myslíme, že most by mohl být funkční památka a nemusí být zbořen. Most je opravitelný, je tam doplnitelná jedna kolej,“ řekl předseda spolku Pavel Štorch.

Zástupci této iniciativy odsoudili i úterní ministrovo vyjádření. „Nemůžeme dovolit, aby historické centrum Prahy bylo nevratně poškozeno kvůli tuposti jednoho politického rozhodnutí, naše město nám za to stojí. V demokratické zemi, která chce patřit na Západ, není možné nechat zchátrat památku a následně posvětit její likvidaci v rozporu se zákonem. Proto budeme bojovat dál,“ uvedla za iniciativu Ina Koldová.

Spolek dále uvedl, že v posledním roce ve spolupráci s odborníky nabídl řadu podkladů pro jimi navrhované řešení, kterým je vypsání nové soutěže na rekonstrukci mostu. „Expertní britsko-švýcarsko-český tým navíc do konce února připraví projekt rekonstrukce včetně detailního rozpočtu,“ uvedl zakladatel iniciativy Pavel Štorch.

Kupka v úterý řekl, že se s projektem plánuje podrobně seznámit, stejně jako se všemi ostatními podklady, které mu kdokoliv předloží. „Spolu s ekonomickými náklady, dopravními argumenty, zvažujeme i památkovou hodnotu. Vstoupíme do jednání s UNESCO, protože řešení dopravního uzlu Výtoň nesmí ohrozit zápis Prahy do seznamu světového dědictví,“ uvedl Kupka.

Na úterní tiskovou konferenci reagoval i Český národní komitét Mezinárodní rady památek (ČNK ICOMOS), který uvítal požadavek ministra ohledně posouzení vlivu záměru na kulturní dědictví. Bude však podle něj záležet na tom, kdo jej zpracuje. „Aby bylo relevantním podkladem pro rozhodování Centra světového dědictví UNESCO, musí ho provést renomovaná osoba, bez vazeb na Českou republiku, a podle mezinárodně uznávané metodiky ICOMOS,“ uvedl prezident komitétu Václav Girsa.

„Ministrův požadavek na vyjádření UNESCO, zda přesun mostu neohrozí zápis Prahy na Seznam světového kulturního dědictví, považujeme za krok správným směrem,“ dodal. UNESCO se nicméně podle něj již opakovaně vyjádřilo v tom smyslu, že most má být zachován a opraven, a to například na zářijovém zasedání v saúdskoarabském Rijádu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Hlavní město Praha

S přípravou na krizové události záchranářům pomáhají předchozí zkušenosti i speciální technika

Zhruba dvě stě záchranářů z Evropy a Izraele debatovalo v Praze o tom, jak zvládnout krizové události, jako jsou teroristické útoky, střelba v budovách či dopady extrémního počasí. Připravenost na mimořádné události vyhodnocovali po zkušenostech z uplynulých let. Při práci jim výrazně pomáhají i unikátní velkokapacitní vozy, se kterými zasahovali třeba u požáru v Hřensku, po tornádu na Moravě nebo u střelby na filozofické fakultě v Praze.
před 8 hhodinami

Radnice Prahy 15 je po požáru vytopená a bez proudu

Několik jednotek hasičů ráno zasahovalo u hořící střechy na sídle úřadu Městské části Prahy 15 v Horních Měcholupech na jihovýchodě hlavního města. Před 8:00 hasiči oznámili, že se jim požár podařilo zdolat. Hašení vytopilo sedm pater kanceláří v jedné polovině budovy. Voda se dostala do rozvodů elektřiny, takže je budova bez proudu, bez připojení k internetu a systémům magistrátu i státní správy. Úřad je do odvolání uzavřen.
8. 4. 2026Aktualizováno8. 4. 2026

Pražský dopravní podnik podepsal smlouvu na druhou část metra D

Pražský dopravní podnik (DPP) podepsal se sdružením vedeným firmou Subterra smlouvu na zakázku za zhruba třicet miliard korun bez DPH na stavbu druhého úseku metra D z Olbrachtovy na Nové Dvory, sdělil mluvčí podniku Daniel Šabík. Antimonopolní úřad (ÚOHS) v úterý oznámil, že jeho předseda Petr Mlsna pravomocně zamítl rozklad stavební firmy Strabag, která požadovala zrušení výběru vítěze zakázky.
7. 4. 2026Aktualizováno7. 4. 2026

Soud poslal do vězení trojici nezletilých za pokus o vraždu bezdomovce

Sedm, šest a pět let vězení pražský městský soud uložil nepravomocně trojici nezletilých mladíků z Prahy kvůli loňskému pokusu o vraždu bezdomovce. Podle obžaloby se na útoku domluvili na sociální síti a dva z chlapců se pak nechali najmout na zbití mladého muže a způsobili mu těžkou újmu na zdraví. Nejstaršího z obžalovaných, který má ruské občanství, soud navíc potrestal pětiletým vyhoštěním z Česka. Podle soudkyně byly činy mimořádně brutální.
7. 4. 2026Aktualizováno7. 4. 2026

VideoBohnice jako první psychiatrická nemocnice v Česku zavedly paliativu

Pražské Bohnice jako první psychiatrická nemocnice v Česku zavedly paliativu – péči jinak běžnou u nevyléčitelných onkologických pacientů nebo na JIP. S vážnou duševní nemocí žije řada lidí dlouhé roky, diagnóza se prolíná s dalšími, a to všechno představuje pro bohnické zdravotníky novou výzvou. „Otevírají se tady s větší naléhavostí otázky, které se dotýkají lidské důstojnosti. Co vlastně můžeme dělat v jejich životě, aby byl přijatelně dobrý,“ přiblížil základní otázky primář oddělení podpůrné a paliativní péče Psychiatrické nemocnice Bohnice Ondřej Kopecký.
6. 4. 2026

Provoz metra na lince C přerušila asi na hodinu a půl srážka s člověkem

Provoz linky C metra v Praze přerušila v neděli dopoledne asi na jeden a půl hodiny v úseku Letňany – Nádraží Holešovice srážka soupravy s člověkem. Sražený na místě zemřel, uvedla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Ve zmíněném úseku linky C nahradily metro autobusy a tramvaje.
5. 4. 2026Aktualizováno5. 4. 2026

V Praze někdo vykradl bankomaty, poničil je asi výbušninou. Škoda je v milionech

V Opatovské ulici v Praze někdo v noci na sobotu poškodil dva bankomaty a ukradl z nich všechny peníze. Škoda je dle policistů několik milionů korun. Ti také zjišťují, jakým přesně způsobem do bankomatů pachatelé pronikli, řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Policií zveřejněná fotografie ale naznačuje, že bankomaty byly poničené s použitím výbušniny. Z místa podezřelí odjeli na elektrokoloběžkách. Zloděje, kteří byli nejméně dva, policie hledá. Útoky na bankomaty s použitím výbušniny jsou podle mluvčích bank ojedinělé. Incident částečně omezil provoz blízkého obchodního centra.
4. 4. 2026Aktualizováno4. 4. 2026

Velikonoční opravy omezily pražské metro na části linky C i tramvaje u Anděla

Kvůli opravě trati je přes prodloužený velikonoční víkend přerušený provoz metra na lince C, od pátku do pondělí nejede metro mezi stanicemi Pražského povstání a Chodov. Rekonstrukce omezí přes sváteční dny také provoz tramvají mezi Palackého náměstím a Andělem. Už od čtvrtka, kdy ve školách začaly velikonoční prázdniny, jezdí tramvaje a autobusy v hlavním městě v delších intervalech.
3. 4. 2026
Načítání...