Meteorologové zpřísnili výstrahu před silnými bouřkami na jihozápadě Česka

Při bouřkách na jihozápadě Česka může spadnout až padesát milimetrů srážek, tedy padesát litrů na metr čtvereční, vyplývá z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Původně jeho pracovníci v pátek předpovídali úhrny srážek 30 milimetrů. Kromě toho také rozšířili výstrahu na neděli. Silné bouřky s deštěm už do Česka dorazily.

„Pás silných bouřek se aktuálně táhne ze západních Čech přes jižní část Středočeského kraje, Vysočinu až na jižní Moravu,“ informovala těsně před půl osmou večer meteoroložka ČT Alena Zárybnická.

Velmi silné bouře s přívalovým deštěm podle výstrahy hrozí hlavně v sobotu a v noci na neděli asi do dvou hodin v Čechách. Na Moravě mají být bouře slabší. „V jihozápadní polovině Čech mohou být bouřky i velmi silné s úhrny kolem 50 milimetrů,“ sdělili pracovníci ČHMÚ.

Bouřky, při nichž naprší až třicet milimetrů srážek a mohou padat kroupy, pak budou v Čechách i na Moravě přetrvávat až do nedělních pěti hodin. „Ve druhé polovině noci bude bouřková činnost částečně slábnout, avšak i v ranních a dopoledních hodinách očekáváme nadále místy déšť nebo přeháňky a ojediněle i bouřky,“ uvedl ČHMÚ.

„Během neděle v jihozápadní polovině Čech bouřková činnost opět zesílí s předpokládanými úhrny srážek kolem třicet milimetrů a ojedinělými kroupami. Večer bude bouřková činnost ustávat,“ uvedli meteorologové. V Karlovarském, Plzeňském a Jihočeském kraji a jihozápadních částech Ústeckého a Středočeského kraje se mohou bouřky objevovat až do 20 hodin.

Meteorologové varují, že přívalové deště mohou zatopit níže položená místa. Bouřky mohou působit škody na domech a problémy v dopravě. Hrozí také zásahy bleskem. 

Příští týden už očekává méně oblačnosti. „Pokud se už bouřka vyskytne, tak může spadnout jen 20 milimetrů,“ nastínil meteorolog ČT Pavel Borovička. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Silná ledovka zkomplikovala dopravu

Silná ledovka zkomplikovala železniční i silniční dopravu na řadě míst po celém Česku. Ve středních Čechách ráno nejezdila velká část příměstských a regionálních autobusových linek, zrušeny byly i některé dálkové spoje. Pražské letiště fungovalo několik hodin v omezeném provozu. Ledovka se někde udržela až do odpoledních hodin, hlavně na severu a severovýchodě republiky hrozí i ve středu a ve čtvrtek.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Po mrznoucím dešti hrozí silná ledovka. Podívejte se, kolik spadne srážek u vás

V celé západní polovině Česka se může tvořit silná ledovka, varovali meteorologové. Výstraha platí od pondělního odpoledne do úterního rána. Po mrznoucím dešti se může tvořit ledovka silná dva až pět milimetrů. Web ČT24 přináší mapy, které zobrazují očekávané srážky v jednotlivých regionech. Hrozí úrazy i komplikace v dopravě, na něž se připravují i České dráhy (ČD). Klouzat by povrchy zřejmě neměly v severovýchodní části republiky.
12. 1. 2026Aktualizováno12. 1. 2026

Ráno bylo nejmrazivější. Podívejte se, kam rtuť spadla u vás

Meteorologové rozšířili oblast, kde od pondělního odpoledne do úterního rána hrozí silná ledovka, a to na celou západní polovinu Česka. Po mrznoucím dešti se tam může tvořit ledovka silná dva až pět milimetrů. Hrozí úrazy a komplikace v dopravě. Pondělní ráno bylo navíc v této zimě dosud nejmrazivější. Teploty v Čechách a na západě Moravy klesly většinou na dvanáct až dvacet stupňů pod nulu, výjimečně i níže.
12. 1. 2026Aktualizováno12. 1. 2026

Od pondělí hrozí při mrznoucím dešti tvorba ledovky

V západní polovině České republiky se bude od pondělního večera tvořit při mrznoucím dešti ledovka, v úterý se rozšíří k východu. V pásu od severozápadních Čech přes střední Čechy směrem na jihozápad Moravy může její tloušťka dosáhnout dvou až pěti milimetrů, sdělil v neděli Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí úrazy a komplikace v dopravě.
11. 1. 2026

Provoz malých vodních elektráren v mrazech blokují ledy

Vodní elektrárny při teplotách pod bodem mrazu často čelí problémům. Když se přidá dlouhodobé sucho, obzvláště ty malé je složité udržet v provozu. Jejich náhony totiž může zablokovat ledová tříšť, která se tvoří hlavně v přítocích ve vyšších nadmořských výškách. Oproti tomu větší energetická díla třeba na Vltavské kaskádě mohou elektřinu vyrábět bez omezení, protože mají v zádech velká vodní jezera a toky k přivaděčům k turbínám jsou umístěny dostatečně nízko, aby je led neohrozil.
11. 1. 2026

Sněžení komplikovalo dopravu, autobusy v Praze nabíraly zpoždění

Sněžení po náročném pátku komplikuje i nadále dopravu na některých místech republiky. Například v Praze, na západě Čech či v Královéhradeckém kraji. Zpoždění tak mají zejména autobusy či některé vlaky. Dopravu na Pražském okruhu směrem k letišti omezila srážka šesti aut, omezený provoz je i u žižkovského nádraží po střetu sanitky a dvou aut. Omezen je provoz kabinové lanovky na Sněžku. D8 je po nehodě neprůjezdná. Podle předpovědí pak v noci na neděli bude více mrznout, v Beskydech má intenzivně sněžit.
10. 1. 2026Aktualizováno10. 1. 2026

Bouře připravila domácnosti v Británii a Francii o elektřinu. V Německu uzavřela školy

Sněhové bouře v Evropě několikátý den po sobě omezily vlakovou i leteckou dopravu. Na severu Německa si bouře Elli vynutila uzavření škol, v Británii a ve Francii bouře Goretti připravila desetitisíce domácností o elektřinu, informují média. Kvůli silnému větru, který místy dosahoval v nárazech až 213 kilometrů v hodině, odstavily francouzské úřady jadernou elektrárnu Flamanville u Lamanšského průlivu. Slovensko zažilo nejchladnější noc za pět let.
9. 1. 2026Aktualizováno9. 1. 2026

Silné sněžení zkomplikovalo dopravu, problémy byly na dálnicích i v Praze

Západní polovinu republiky v pátek brzo ráno zasáhlo intenzivní sněžení, které zkomplikovalo provoz na dálnicích, horských silnicích i ve městech. Policie řešila zejména v západních, severních a středních Čechách a v Praze desítky nehod. Havárie se zatím podle dostupných informací obešly bez vážných zranění. Sněžení se v průběhu dne přesunulo i na Moravu a do Slezska.
9. 1. 2026Aktualizováno9. 1. 2026
Načítání...