Pravda a láska musí zvítězit i v Havlově ulici v Lucemburku. Vzkaz je „slyšet“ z betonu a plexiskla

V Lucemburku se nově nachází i ulice Václava Havla, výtvarník Jiří David do ní vytvořil instalaci odkazující na slavný výrok prvního českého prezidenta. Větu, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí, si kolemjdoucí mohou přehrát, zároveň se odráží v objektu z betonu a plexiskla. David už před dvaceti lety vzdal Havlovi hold neonovým srdcem nad Pražským hradem.

První vizualizace projektu vznikla už v roce 2012, po smrti Václava Havla. David chtěl svou instalaci původně umístit na nádvoří Pražského hradu. To se nezdařilo, a nápad tedy odložil do šuplíku. Vrátil se k němu, když byla vyhlášena mezinárodní soutěž na dílo pro novou ulici Václava Havla v Lucemburku.

Hlas může proniknout zdmi

„Nechtěl jsem dělat žádné patetické naddimenzované pomníky, ale strohou a přitom sugestivní, lidsky intimní věc,“ uvedl David k návrhu, s nímž soutěž vyhrál. Dospěl k instalaci v podobě fragmentu dvou hrubých betonových zdí, spojených trojrozměrným záznamem Havlova hlasu. Konkrétně výtvarně zpracoval Havlův výrok „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“.

„Hlas může bourat bariéry, pronikat zdmi,“ vysvětluje symboliku svého díla autor. „Je to v Lucemburku a já si vzpomněl na Laxík (Radio Luxembourg), jak jsme ho poslouchali koncem šedesátých let, to také pronikalo železnou oponou.“

Nahrávám video
Jiří David vytvořil instalaci pro ulici Václava Havla v Lucemburku
Zdroj: ČT24

Betonový skelet je odlitý ze speciálního odlehčeného betonu, ale provázaný železnými pruty a celé dílo váží sedm tun. Segmentů představujících záznam hlasu je přibližně šest set, každý je zvlášť řezaný ze speciálního plexiskla a upravený laserem, aby vydržely různé venkovní teploty. Křivka podle Davida přesně kopíruje modulaci Havlova hlasu.

Ten kolemjdoucí mohou nejen vidět v instalaci, ale i si ho poslechnout díky nedaleko umístěnému hlasovému sloupku. „A vnímat ho v naléhavosti, která vizuálně proniká zdánlivě nepropustnou bariérou,“ dodává David. Po zmáčknutí tlačítka se z něj ozve autentický hlas Václava Havla pronášející slavnou větu. QR kód jeho slova pomůže převést do jiných jazyků.

Neonové srdce nad Hradem

Tvorba Jiřího Davida je s Václavem Havlem spojena i díky neonovému srdci, které výtvarník nad Hradem rozsvítil v závěru posledního funkčního období tohoto prezidenta. Vycházel se symbolu srdce, který Havel připojoval ke svému podpisu.

obrázek
Zdroj: ČT24

V předvečer volby Havlova prezidentského nástupce zakryla umělecká skupina Ztohoven část srdce a změnila ho tak v otazník. Srdce nad Hradem zhaslo na začátku roku 2003.

V Lucemburku by Davidovo dílo mělo zůstat natrvalo. Inaugurace ulice Václava Havla se plánuje na počátek prosince. Půjde o poslední akci v zemi pořádanou v souvislosti s českým předsednictvím v Radě Evropské unie. To končí s rokem 2022.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Herectví Brejchové patří ke kulturním pokladům, uvedl Mathé

Mistrovství herečky Jany Brejchové, která zemřela ve věku 86 let, bylo mimořádné. Zanechala nesmazatelnou stopu zejména v českém filmu, sdělil prezident České filmové a televizní akademie (ČFTA) Ivo Mathé. Herectví Brejchové podle něj patří ke kulturním pokladům. Podobně se vyjádřili také její herečtí kolegové.
11:48Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zemřela „česká Bardotka“ Jana Brejchová

Ve věku 86 let zemřela po dlouhé nemoci herečka Jana Brejchová, oznámila její dcera Tereza Brodská podle serveru iDNES. Svoji první filmovou roli dostala už ve třinácti letech a brzy se zařadila mezi nejvýraznější a nejobsazovanější české filmové herečky. Pro její krásu se jí přezdívalo „česká Bardotka“. To vše přesto, že se celý život potýkala se svou plachostí a ostychem.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Kanadská zpěvačka podpořila americké olympioniky a má co vysvětlovat

Kanadská zpěvačka Tate McRaeová se objevila ve videu na podporu amerického olympijského týmu. Jenže rozladila tím řadu Kanaďanů, kteří zpěvačce mimo jiné vyčítají neohrabanost takového gesta v době, kdy jsou vztahy těchto dvou severoamerických zemí poněkud napjaté.
včera v 16:51

Vyhnaná Gerta Schnirch si nese své trauma i ve filmu

Dvoudílný televizní snímek Gerta Schnirch podle knihy Kateřiny Tučkové se dotýká odsunu Němců z poválečného Československa. Vznikl v mezinárodní koprodukci, do níž se mimo jiné zapojila Česká televize a stanice HBO, kde je dramatický příběh nyní k vidění.
včera v 16:23

Obrazem: Nominace na nejlepší design se najdou na hřbitově, Kostarice i v ústavě

Ceny Czech Grand Design představily finalisty dvacátého ročníku. Ocenění za nejvýznamnější počiny českého designu uplynulého roku budou udělena v devíti kategoriích, nově včetně prostorového designu. Kandidáty na objev roku určily odborné poroty poprvé pro každou kategorii, vítězný projekt bude ale jen jeden. Ceny budou předány 11. března v přímém přenosu České televize.
včera v 14:53

Hudba na olympiádě: Mariah Careyová zazpívá italsky a řeší se Mimoni

Zahajovací a zakončovací olympijské ceremoniály vedle defilé sportovců přitahují pozornost i víceméně spektakulárními show, které se snaží překvapit hudebními hvězdami. Na zimní olympiádě, která začne 6. února v Itálii, mají být hlavními star Mariah Careyová a Andrea Bocelli. K nezapomenutelným číslům v historii se řadí to Luciana Pavarottiho, nebo dokonce jedno, které se nakonec vůbec neuskutečnilo.
5. 2. 2026Aktualizovánovčera v 10:13

Smyčce za miliony jsou drahé, filharmonie si je půjčuje

Česká filharmonie slaví sto třicet let a k té příležitosti chce pro soubor získat další špičkové nástroje. Orchestr zavádí systém zápůjček od soukromých majitelů a teď hledá cesty, jak tuhle sbírku dál rozšiřovat. Ceny mistrovských instrumentů totiž rostou tak rychle, že si je filharmonici nemůžou dovolit z vlastních zdrojů.
včera v 08:03

Borkovec, Kaprálová či Iljašenko se uchází o Cenu literární kritiky

Ceny literární kritiky zveřejnily kompletní nominace. Jména autorů nominovaných za prózu doplnily nominace za poezii. Ocenění udělí pořádají spolek kritiků napříč literárními časopisy 25. března.
5. 2. 2026
Načítání...