Pratchett psal povídky pod pseudonymem, našli je jeho fanoušci. Letos vyjdou pod jeho jménem

Terry Pratchett psal v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století povídky do regionálních novin. Autorství mu ale dosud nebylo přisuzováno, protože vycházely pod pseudonymem Patrick Kearns. Zapomenuté texty podle nakladatelství Penguin Books objevilo „několik nadšených fanoušků“. Knižně vyjdou letos.

Penguin uvádí, že ačkoliv se znovuobjevené povídky neodehrávají v prostředí Pratchettovy kultovní série Zeměplocha, „jsou předzvěstí světa, který Pratchett později vytvořil“. „Čtenáři se mohou těšit na setkání s postavami od jeskynních lidí po skřítky, od čarodějů po duchy. Přečtou si o cestování v čase i o návštěvníkovi z jiné planety,“ slibuje nakladatelství. 

K publiku se tak dostane například text The Quest for the Keys (Pátrání po klíčích). Léta visel zarámovaný v pokoji Chrise Lawrence. „Vážil jsem si jich, po pětatřicet let jsem je držel v bezpečí. Přežily i několik stěhování, ale o jejich významu jsem neměl ponětí. O jejich důležitosti jsem se dozvěděl, až když jsem se spojil s Pratchettovým nakladatelem Colinem Smythem,“ uvedl pro BBC Lawrence.

Lawrencova iniciativa podnítila i další Pratchettovy fanoušky, aby probrali desítky let staré noviny. Smyth uvedl, že od spisovatele neměl žádné indicie, kde by jeho povídky mohly být otištěny.

Další díla z šuplíku skončila pod parním válcem

Znovuobjevené povídky vyjdou letos v říjnu pod názvem A Stroke of the Pen: The Lost Stories. Další Pratchettova nepublikovaná díla však světlo světa nespatří, protože pevný disk s až deseti nedokončenými romány byl v roce 2017 v souladu s posledním přáním autora přejet parním válcem.

Pratchett, nositel Řádu britského impéria, napsal na sedmdesát převážně fantasy knih. Přeloženy byly do desítek jazyků, včetně češtiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
včera v 07:00

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
23. 12. 2025

Pařížský Louvre po krádeži šperků umístil na okna mříže

Pařížské muzeum Louvre nechalo nainstalovat mříže na okna galerie, kudy se dovnitř muzea před dvěma měsíci dostali lupiči, informuje agentura AFP. Při krádeži z 19. října pachatelé odcizili šperky v hodnotě 88 milionů eur (2,1 miliardy korun). Muzeum po loupeži zavádí přísnější bezpečnostní standardy.
23. 12. 2025

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
23. 12. 2025

Anděl Páně už dvacet let baví miliony „nenapravitelných hříšníků“

Od premiéry pohádky Anděl Páně uplynula letos dvě desetiletí. V televizi ji diváci viděli na Štědrý večer o rok později. Dnes už je tento příběh evergreenem vánočního programu, stejně jako pokračování, které vzniklo před dekádou. A tvůrci v čele s režisérem Jiřím Strachem a herci Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem od té doby dostávají otázky, jestli dojde i na Anděla Páně 3.
23. 12. 2025

Zemřel britský hudebník Chris Rea, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let v pondělí ráno po krátké nemoci zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea, sdělil portálu BBC a agentuře PA mluvčí rodiny. Hudebník s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavil mimo jiné písněmi The Road to Hell, Julia či Driving Home For Christmas. Svou bluesrockovou tvorbu představil několikrát i v Praze.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
22. 12. 2025

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
21. 12. 2025
Načítání...