Smrť si přišel pro Terryho Pratchetta

Ve věku 66 let dnes zemřel britský autor fantasy literatury Terry Pratchett, autor vlastního světa zvaného Zeměplocha, kde všechno je tak trochu jiné a zároveň tak trochu stejné jako na Zemi. Spisovatel podlehl Alzheimerově chorobě. „Svět ztratil jednoho z autorů s nejpronikavější myslí,“ řekl Pratchettův vydavatel Larry Finlay.

„NEMYSLETE NA TO JAKO NA UMÍRÁNÍ,“ řekl Smrť. "VEZMĚTE TO SPÍŠE TAK, ŽE JSTE
ODEŠEL O TROCHU DŘÍVE, ABYSTE SE VYHNUL POZDĚJŠÍMU NÁVALU."

„Terry Pratchett byl velmi příjemný, skromný a zábavný člověk,“ vzpomíná na spisovatele jeho překladatel Jan Kantůrek. „Psal především humoristické romány, fantasy byla spíše taková zástěrka,“ dodal Kantůrek s tím, že Terry Pratchett se vždy zabýval zajímavými tématy, která lidi vždy upoutala. „Bylo to nabité humorem a dobrou náladou,“ doplnil Kantůrek, podle něhož tak Pretchettovy romány působily jako obrana proti špatné náladě, které je v našem světě vždy dost.

Sira Terryho Pratchetta proslavila především série knih o Zeměploše. V příbězích zasazených do prostředí fantastického světa nejprve parodoval postupy brakových fantasy románů, postupně se ale Pratchettův svět stal kritickým zrcadlem světa skutečného. Svérázným způsobem tak reflektoval například nástup mobilních telefonů, ve svých knihách Terry Pratchett často kritizuje byrokracii.

  • „Ve více než sedmdesáti knihách Pratchett obohatil planetu jako málo spisovatelů před ním. Jak všichni, kdo čteme jeho knihy, víme, Zeměplocha byla jeho prostředkem pro satiru našeho světa, což dělal výborně a s obrovským humorem a nekončící fantazií,“ řekl Finlay.

Celkem napsal o Zeměploše jednačtyřicet knih. Ať už byly hlavními postavami trpaslíci,  čarodějky, golemové nebo upíři, obdařil je Prattchet typicky lidskými rysy a obrovským smyslem pro humor. Kromě zeměplošské série napsal Terry Pratchett také trilogie pro děti o Nomech a příběhy pro dětské čtenáře o Toničce, které se rovněž odehrávají na Zeměploše.

Terry Pratchett
Zdroj: ČT24/ISIFA/CAMERA PRESS / Nekula Dabei

Anglický novinář a spisovatel se narodil v Buckinhamsiru v roce 1948. V roce 1965 začal pracovat jako novinář. Dělal vše, co žurnalistika nabízí, snad s výjimkou nedělních fotbalových zpráv, literatuře se pak začal věnovat v roce 1987. O světě Zeměplochy - disku podpíraném čtyřmi slony na zádech šestnáct tisíc kilometrů dlouhé želvy - začal psát v osmdesátých letech. Vesmírem fantasy poletovalo na jeho vkus příliš smetí v podobě špatných kopií Tolkienových knih. „Psaní je jako když pracuje řezbář, přibližně víte, jak to bude na konci vypadat, ale někdy musíš nechat promluvit dřevo,“ popsal Pratchett. 

Česká televize dnes do programu ve 22:30 na ČT art mimořádně zařazuje rozhovor Marka Ebena s Terrym Pratchettem.

Pratchettovy knihy mají své stálé místo na žebříčku bestsellerů a dočkaly se také mnoha divadelních zpracování, včetně velice úspěšných inscenací divadla v Dlouhé Soudné sestry a Maškaráda.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 5 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
před 15 hhodinami

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025
Načítání...