Muzikál La La Land ovládl nominace na Oscary, může získat 14 sošek

Nahrávám video

Americká filmová akademie vyhlásila nominace pro 89. ročník slavných Oscarů. Rekordních čtrnáct nominací má muzikál La La Land, který na začátku měsíce ovládl Zlaté glóby. Český krátký animovaný snímek Happy End režiséra Jana Sasky se mezi finální pětici nedostal.

Mezi devět nejlepších filmů roku se dostalo sci-fi Příchozí, muzikál La La Land, drama Fences, válečný snímek Hacksaw Ridge, western Hell Or High Water a dramata Lion, Místo u moře, Moonlight a Hidden Figures.

Největším favoritem Oscarů je snímek La La Land režiséra Damiena Chazella s Ryanem Goslingem a Emmou Stone v hlavních rolích, který posbíral celkem 14 nominací a vyrovnal tak historický rekord filmů Titanic (1997) a Vše o Evě (1950). La La Land má navíc nominace ve všech hlavních kategoriích včetně režie, scénáře i hlavních hereckých výkonů. Muzikál na začátku měsíce ovládl Zlaté glóby.

Nahrávám video

„La La Land, to je spousta energie a emocí, téměř dokonale zvládnuté řemeslo a poselství, které hladí po duši. Říká nám, že každý sen je splnitelný, i když cesta k němu může být komplikovaná, že za velký sen je třeba zaplatit velkou cenu a že někde v davu může být někdo, kdo je tu jen pro nás,“ napsal Michal Šobr v recenzi filmu.

V kategorii nejlepší herečka v hlavní roli byly nominovány Emma Stone, Meryl Streepová, Ruth Negga, Natalie Portmanová a Isabelle Huppertová. Cenu pro nejlepšího herce v hlavní roli může získat Casey Affleck, Andrew Garfield, Ryan Gosling, Viggo Mortensen nebo Denzel Washington.

Meryl Streepová získala za roli ve filmu Božská Florence už dvacátou nominaci a stala se tak rekordmanem v historii cen akademie. Nedávno přitom čelila kritice nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ji označil za jednu z nejpřeceňovanějších hereček.

Ve vedlejší mužské herecké kategorii byli nominováni Lucas Hedges, Jeff Bridges, Michael Shannon, Dev Patel a Mahershala Ali. V ženské kategorii pak uspěly Viola Davisová, Naomie Harrisová, Nicole Kidmanová, Octavia Spencerová a Michelle Williamsová.

Nominaci za nejlepší režii získali tvůrci Denis Villeneuve (Příchozí), Mel Gibson (Hacksaw Ridge), Damien Chazelle (La La Land), Kenneth Lonergan (Místo u moře) a Barry Jenkins (Moonlight).

Podle nejlepších původních scénářů v loňském roce vznikly filmy Hell or High Water, La La Land, Humr, Místo u moře a 20th Century Women. Nominaci za nejlepší adaptovaný scénář pak mají snímky Příchozí, Fences, Hidden Figures, Lion a Moonlight.

Zlatou sošku ve kategorii nejlepší neanglický snímek může získat nejlepší evropský film roku Toni Erdmann, který natočila německá režisérka Maren Adeová. Jeho soupeřem jsou filmy Land of Mine (Dánsko), Muž jménem Ove (Švédsko), Klient (Írán) nebo Tanna (Austrálie).

O nominaci v kategorii krátkých animovaných filmů usilovala také komedie Happy End českého režiséra a kameramana Jana Sasky. Snímek se dostal do širší nominace deseti filmů, mezi finální pětici však nepronikl.

Na rozdíl od předchozích ročníků filmových cen, kdy byli organizátoři kritizování za „příliš bílé Oscary“, jsou letos mezi nominovanými na hlavní ceny například černošský režisér Barry Jenkins za snímek Moonlight, který vypráví o životě mladého homosexuála tmavé pleti v USA, nebo herec Denzel Washington za výkon ve filmu Fences.

Ceny ve 24 kategoriích akademie slavnostně rozdá 26. února. Udílení filmových cen bude poprvé uvádět televizní moderátor a producent Jimmy Kimmel. Diváci ho znají především z jeho noční talk show Jimmy Kimmel Live, kterou televize ABC vysílá od roku 2003. Kimmel už má za sebou mimo jiné dvojí moderování televizních cen Emmy.

Čestnou cenu za celoživotní přínos filmu už na podzim obdržela legenda akčního filmu Jackie Chan. Podle akademie už „čtyři desetiletí okouzluje diváky svou oslnivou fyzickou zdatností, nápaditými kaskadérskými kousky a bezmezným charismatem.“ Spolu s ním byli za celoživotní práci oceněni také střihačka Anne Coatesová, castingový režisér Lynn Stalmaster a dokumentarista Frederick Wiseman.

Jako protipól Oscarů se tradičně udělují anticeny Zlatá malina za „nejhorší přínos kinematografii“. Nominacím tentokrát vládnou bláznivá komedie Zoolander 2 a komiksový snímek Batman vs. Superman.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

O Vánocích se na ČT vrátí David Švehlík jako Krakonoš

Divácky úspěšná pohádka Krakonošovo tajemství bude mít o letošních Vánocích pokračování. Coby vládce hor se opět vrátí David Švehlík. Nový příběh s názvem Krakonoš a básník se v těchto dnech natáčí ve studiích na Kavčích horách i v blízkosti Krkonoš. Režie se i tentokrát ujal Peter Bebjak.
před 7 hhodinami

VideoV nové opeře bojuje o přežití lidstva i Horst Fuchs

Největší ostravský park a také tenisové kurty se staly místem pro premiéru nové opery. Dystopické sci-fi dílo Bílá smrt napsal slovenský hudební skladatel Miroslav Tóth a poprvé ho uvedl na festivalu Dny nové opery Ostrava. Odehrává se v době, kdy lidstvo bojuje o přežití poté, co se Země vychýlila ze své osy. V současném operním kusu vystupuje mimo jiné pomyslný král teleshoppingu Horst Fuchs.
před 8 hhodinami

Betonová zeď se mění v galerii street artu pod širým nebem

V ulici Vlastina v Praze aktuálně vzniká umělecké dílo s názvem Mural Ruzyně, které promění více než 700 metrů dlouhou betonovou stěnu patřící ministerstvu obrany v galerii současného street artu pod širým nebem. Projekt, na kterém se podílejí tři desítky streetartových umělců z Česka i zahraničí v rámci festivalu Urban Pictus, bude vznikat do 30. června. Výsledné dílo o rozloze přibližně 1800 metrů čtverečních propojí téma „Krása města v pohybu“.
25. 6. 2026

Zpívala a navíc bez hidžábu. 74 ran bičem připomnělo tlak na Íránky

Jsem dívka, která chce zpívat pro zemi a lidi, které miluji, napsala pod video se svým koncertem íránská zpěvačka Parastu Ahmadíová. Soud této hudebnici i osmi členům kapely a produkčního týmu uložil trest sedmdesáti čtyř ran bičem. Za to, že vůbec zpívala veřejně – a navíc bez hidžábu. Kritici islámské republiky i některá média vnímají rozsudek jako doklad sílícího tlaku íránských úřadů proti ženám a svobodě uměleckého projevu.
24. 6. 2026

Na Goethově stezce v Karlových Varech byla odhalena monumentální plastika AJ VANA BE

Téměř sedm metrů vysokou sochu sestávající z třiceti dvou vintage van je možné nyní spatřit před Galerií umění Karlovy Vary na Goethově stezce. Autor díla Benedikt Tolar jím reaguje na téma vody jako vzácného zdroje, které spojuje s principy upcyklace zastaralých smaltovaných van, jež neodmyslitelně patří k socialistickému bydlení v panelácích. Tvar těchto van pak tvoří prostor pro světelnou show synchronizovanou s hudbou. Hudební báseň inspirovanou umístěním sochy i návštěvami německého básníka Johanna Wolfganga Goetha, kterou speciálně pro Karlovy Vary zkomponoval Vladimír Štambach, se rozezní každou půlhodinu vždy mezi 9. a 22. hodinou.
24. 6. 2026

Obsluhoval jsem anglického krále, říkají i v divadle Mana

Příběh obyčejného českého číšníka na pozadí velkých dějin dvacátého století převypravuje Vršovické divadlo Mana. Na pražské jeviště převedlo novelu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále.
24. 6. 2026

Dagmar Havlová odvolala souhlas k užívání jména Václav Havel knihovnou

Dagmar Havlová odvolala souhlas k užívání jména Václav Havel v názvu knihovny. Odůvodnila to tím, že ztratila důvěru v současné vedení a směřování instituce. Nechce také nadále nést odpovědnost za způsob, jakým bylo jméno prvního českého prezidenta používáno. Osobnostní práva k názvu knihovna potřebuje, aby mohla pokračovat ve své činnosti. Správní rada knihovny podle svého předsedy Davida Duška informaci vyhodnocuje.
23. 6. 2026Aktualizováno23. 6. 2026

Soud zrušil verdikt, kterým poslal Jirouse do vězení za proslov

Soud zrušil verdikt, kterým poslal v roce 1978 na rok a půl do vězení představitele českého undergroundu Ivana Martina Jirouse, zvaného Magora. Za mřížemi skončil kvůli proslovu na vernisáži, během kterého prohlásil, že zanikne Socialistický svaz mládeže. Soudy v úterý rehabilitovaly také dva disidenty – Václava Bendu a Jaroslava Kukala.
23. 6. 2026
Načítání...