Kina vyklopila Bábovky, film podle bestselleru Radky Třeštíkové

Nahrávám video
Události ČT: Do kin jde film Bábovky
Zdroj: ČT24

První román spisovatelky Radky Třeštíkové má filmovou podobu. Snímek Bábovky do kin vstupuje 24. září.  Autorka knižních bestsellerů napsala scénář společně s režisérem Rudolfem Havlíkem.

Bábovky probírají současné partnerské i rodinné vztahy, které mají často k ideálu dalko. Příběhy jednotlivých hrdinů ukazují, že lidé jsou propojeni možná víc, než si připouští, ať už prací, náhodami, nenávistí, nebo láskou.

„Pro mě je to film o přátelství, o věcech, které se můžou vymknout kontrole, stejně jako dnešní doba, ale lidé stejně nepřestanou žít a nějakým způsobem se všichni snažíme dostat ze sebe to nejlepší, i když se nám to někdy nedaří,“ přibližuje Bábovky Rudolf Havlík. 

Bez kompromisů by to nešlo

Ve dvojici s tímto režisérem už Radka Třeštíková napsala scénář k jeho komedii Po čem muži touží. U Bábovek ale poprvé přepisovali její vlastní předlohu, věnovali tomu čtyři roky. „Při psaní jsem já byla víc ten chlap a on byl víc romantik a víc citlivka,“ podotýká ke spolupráci spisovatelka. 

Režisér a scénárista filmu podle svých slov Bábovky přečetl zhruba dvacetkrát. „Samozřejmě moje představa je malinko jiná než její a tam vznikaly naše dohady a obavy, aby to dopadlo dobře, ale protože se s Radkou známe opravdu dlouho, tak jsme byli schopni si to vyříkat,“ přiznává Havlík, že tvůrci museli při převodu knižního příběhu do filmového hledat občas kompromisy. 

V porovnání s knihou se do fimu například vešlo méně postav. „Já jsem tam chtěla mít původně všechny. Takže jakákoliv, kterou jsme vyškrtli, mě mrzela,“ říká Třeštíková.

Nahrávám video
Trailer k filmu Bábovky
Zdroj: CinemArt

V hereckém obsazení novinky se objeví Jana Plodková, Lenka Vlasáková, Táňa Pauhofová a Barbora Poláková. Rolí jejich mužských protějšků se ujali Ondřej Vetchý, Marek Taclík, Jiří Langmajer a Rostislav Novák. Film vznikl v koprodukci České televize.

První román Radky Třeštíkové vyšel před šesti lety a koupilo si ho přes dvě stě tisíc čtenářů. „Kdybych se měla rozhodnout, že chci vůbec ještě nějakou svoji knihu vidět na plátně, tak by to byla ta poslední, protože to je šílená jízda,“ připouští další film autorka. Své poslední knize, která vyšla letos na jaře, dala název Foukneš do pěny a její hrdinku poslala v elektromobilu na cestu na konec světa. 

Nahrávám video
Rozhovor s Rudolfem Havlíkem a Radkou Třeštíkovou
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoFilmové premiéry: Krvavá nevěsta, Mavka, Šampion či Šepot lesa

Co nového nabízejí kina? Ukrajinská fantasy Mavka: Pravdivá legenda si pohrává s magií a vášní. Snímek Krvavá nevěsta: Hra začíná přináší pokračování hororově laděného příběhu plného akce, temné zábavy a adrenalinu. Životopisný film Šampion přiblíží československého mistra světa v krasobruslení Ondreje Nepelu. A francouzský dokument Šepot lesa předloží divákům v kinech vizuálně poetické vyznání lásky k rodině a přírodě.
před 5 hhodinami

Zemřel německý herec Adorf, známý z Plechového bubínku i Vinnetoua

Ve věku 95 let zemřel jeden z nejvýznamnějších německých filmových a divadelních herců Mario Adorf. S odvoláním na jeho manažera Michaela Starka a filmovou agenturu Reinholz o tom informoval bulvární deník Bild. Rodák z Curychu se proslavil rolemi otce trpasličího hrdiny v oscarovém snímku Plechový bubínek, čeští diváci ho znali především jako vůdce banditů Santera ve Vinnetouovi.
09:54Aktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoSmetanova Má vlast zazněla díky Matyáši Novákovi v newyorské Carnegie Hall

Přepis cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast pro klavír, dílo Jindřicha Káana, uvedl v noci na středu v newyorské Carnegie Hall klavírista z Hradce Králové Matyáš Novák. Absolvent pražské Akademie múzických umění, žák profesora Ivana Klánského, nastudoval dílo v roce stého výročí úmrtí autora. Sám i notový zápis místy dotvořil. Jindřich Káan z Albestů byl český klavírní virtuóz, skladatel a pedagog. Před vznikem republiky vedl konzervatoř v Praze. Na přepisy děl jiných autorů pro klavír se zaměřoval. V červnu uslyší Mou vlast v podání Matyáše Nováka na klavír diváci na festivalu Smetanova Litomyšl.
před 10 hhodinami

Drama o střelbě ve škole zasáhlo citlivá místa

Jaká je nejhorší věc, kterou jste kdy udělali? Odpověď na tuto otázku zásadně zasáhne do svatby, kterou ve filmu nazvaném Drama chystají snoubenci v podání Zendayi a Roberta Pattinsona. Snímek, promítaný od začátku dubna i v českých kinech, provází v USA kritika za to, jakým způsobem se zhostil vážného tématu.
před 23 hhodinami

Jednou měsíčně zdarma otevře dalších pět muzeí, oznámilo ministerstvo

V neděli zdarma otevřou stálé expozice Národního muzea, brněnského a opavského Moravského a Slezského zemského muzea, pražského a brněnského technického muzea. Oznámilo to ministerstvo kultury. Muzea, která patří mezi organizace zřizované tímto resortem, by tak měla být otevřena pravidelně každou druhou neděli v měsíci.
včera v 16:02

Nebojíme se shodit své neúspěchy, říká možný objev roku Gufrau

Vytváří něco mezi rapem, RnB a elektronickou hudbou a občas je to prý experiment. Tříčlenné uskupení Gufrau patří k nejviditelnějším objevům posledního roku. Společně s Victorem Kalem mají šanci získat hned tři ceny Anděl.
včera v 08:00

Kulturní instituce a odbory požadují stejnou částku z rozpočtu, jaká byla loni

Zástupci živého i neživého umění a kulturních odborů požadují stejnou částku z rozpočtu jako v roce 2025. Vyzvou ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO) a ministra kultury Otu Klempíře (za Motoristy) k jednání. Po úterním jednání tripartity v kultuře to řekl prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký. V letošním státním rozpočtu se pro kulturu počítá s 17,6 miliardy korun. Oproti loňsku jde o osmnáctiprocentní pokles. Loni ministerstvo hospodařilo s částkou 21,52 miliardy korun. Klempíř uvedl, že má přislíbeno zhruba 180 milionů navíc.
7. 4. 2026

Herec Travolta poprvé režíroval. Adaptaci vlastní knihy uvede v Cannes

Herec John Travolta režíroval svůj první film a debut uvede ve světové premiéře na letošním festivalu v Cannes. Tamní publikum jako jedno z prvních uvidí snímek s názvem Propeller One-Way Night Coach odehrávající se během zlatého věku komerčního letectví.
7. 4. 2026
Načítání...