S výběrem mýta to dobře dopadne, ujistil vládu ministr Kremlík. Ostatní jsou opatrnější

Události: Na vládě o mýtu (zdroj: ČT24)

Výběr mýta není ohrožen, ujistil vládu ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Kolegům předložil materiál, ve kterém popisuje první kroky nového provozovatele, problémy kolem tendru i další možné scénáře. Opozice současnou nejistotu kritizuje. A skeptická je i koaliční ČSSD.

Materiál uvádí, že nový mýtný systém konsorcia CzechToll/SkyToll, který by měl být spuštěný od letošního prosince, je z 97 procent hotový, nyní je ve zkušebním provozu. Nový provozovatel mýta do vybudování a přípravy systému zatím investoval 2,6 miliardy korun.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v minulých týdnech ale zakázal plnění mýtné smlouvy s odkladem o rok. Ministerstvo dopravy proti tomu podalo rozklad, zároveň ovšem připravuje nový tendr.

  • Nový mýtný systém bude využívat satelitní technologii, nahradí tak dosavadní mikrovlnný systém. Vybudování samotné technologie stálo zatím 2,26 miliardy korun. Dalších 330 milionů korun stála výroba nových palubních jednotek. Registraci do systému a distribuci jednotek CzechToll zahájil 22. září.
  • Zdroj: ČTK

Přechod na nový mýtný systém provázejí spory, které vede stávající správce systému společnost Kapsch s ÚOHS a ministerstvem dopravy. Antimonopolní úřad v minulých týdnech zakázal plnění smlouvy mezi státem a vítězným konsorciem. Pro zákaz uložil roční odklad. Ministerstvo s rozhodnutím nesouhlasí a podalo proti němu rozklad.

Výběr mýta
Zdroj: ČT24

Politici jsou kritičtí k činnosti ministerstva dopravy. „Mělo by se začít mluvit o vyvozování politické odpovědnosti, protože za tuto šlamastiku jsou odpovědni určití lidé,“ uvedl místopředseda podvýboru pro dopravu Ondřej Polanský (Piráti). 

Že by se mýto v budoucnu nevybíralo podle ministra nehrozí. Koaliční partner – sociální demokraté – ale byli před jednáním vlády skeptičtější. „Veškerá kauza je v gesci ministerstva dopravy a to již dlouho řídí hnutí ANO, takže já očekávám, že nás ujistí, že má vymyšlen způsob, jak zajistit výběr mýta,“ uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).