TÉMA

Kapsch

Ústavní soud zamítl stížnost advokáta Pokorného, od novináře Besta nedostane náklady řízení v plné výši
Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost advokáta Radka Pokorného, jenž vedl spor s novinářem Erikem Bestem a jeho vydavatelstvím. Dosáhl omluvy za tvrzení v článku o mýtném tendru, nikoliv peněžitého odškodnění. Městský soud v Praze mu přiznal jen část nákladů řízení. ÚS nyní rozhodnutí o nákladech potvrdil. Plná náhrada nemusí nastupovat automaticky, je-li to odůvodněno okolnostmi případu, upozornil soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.
17. 10. 2023|
Ústavní soud zamítl návrh Kapsche na zrušení části zákona o zadávání veřejných zakázek
Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části zákona o zadávání zakázek. Normou, která dopadla i na mýtný tendr, se zabýval z podnětu společnosti Kapsch. Zákon stanovuje, že řízení o námitkách neúspěšného uchazeče o zakázku se zastavuje po podpisu smlouvy s vítězem tendru. Taková situace nastala ve sledovaném mýtném tendru. Zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll na úkor Kapsche.
24. 11. 2021|
Tajit, nebo zveřejnit zdroj z kauzy Faltýnkova diáře? Investigativní reportéři se v tomto případě neshodnou
Jména, sumy, informace o dotacích a vlastnících firem. Útržky z diáře šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka od úterý zveřejňuje a analyzuje na serveru Seznam zpráv tým investigativního reportéra Janka Kroupy. Obsah zápisků už řešila Poslanecká sněmovna a zajímá se o něj i policie, kdo je od Faltýnka získal a předal novinářům, je ale tajné. Redakce Seznam zpráv se zdroj rozhodla utajit. Proč? A proč by ho naopak veřejnost znát měla? To zjišťoval pořad Newsroom ČT24.
12. 4. 2021|Aneta Rybová
Policie obvinila z podplácení jednu osobu, měla ovlivnit zakázku na auditora mýtného systému
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili kvůli ovlivnění zakázky na auditora mýtného systému jednoho člověka z podplácení. Podle kriminalistů nabídl úplatek ve výši 1,5 milionu korun. V případě odsouzení za tento trestný čin hrozí až šestiletý trest.
10. 11. 2020Aktualizováno10. 11. 2020, 14:54|
Co s kamiony mimo zpoplatněné úseky? Varianta dalšího rozšíření mýta se zatím odkládá
Až o stovkách dalších kilometrů silnic se uvažovalo, že na nich bude také zavedeno mýto. Tři ministři dopravy převraceli v minulosti toto téma naruby a zase zpět. Do toho pak přišel letos koronavirus, a tak byl nyní termín pro rozhodnutí odložen zřejmě o několik čtvrtletí.
19. 7. 2020|
Státní zástupce podal obžalobu na bývalého brněnského radního Švachulu a dalších 12 osob
Státní zástupce Radek Mezlík podal v pátek u Krajského soudu v Brně obžalobu na 13 osob kvůli korupci na radnici Brno-střed. Je mezi nimi i bývalý politik Jiří Švachula (dříve ANO). Před rokem v kauze kvůli podezření z korupce zasahovali policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na radnici Brno-střed.
6. 3. 2020Aktualizováno6. 3. 2020, 17:58|
Ministr dopravy zruší zakázku na supervizora mýta, svěří ji státnímu podniku Cendis
Ministerstvo dopravy zastaví zakázku na supervizora mýtného systému, kterou původně získala společnost CGI. Kontrolu mýta stát nejspíš svěří státnímu podniku Cendis. V neděli večer to oznámil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Podle něj tím stát ušetří. Zakázku v týdnu posvětil antimonopolní úřad.
3. 2. 2020|
Antimonopolní úřad zamítl stížnosti firmy Kapsch, výběr mýta může dál kontrolovat CGI
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zamítl rozklad firmy Kapsch proti tendru na supervizora elektronického mýta. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tedy může uzavřít smlouvu o auditu výběru mýta s vítěznou firmou CGI. Kapsch zvažuje žalobu ke krajskému soudu.
27. 1. 2020Aktualizováno27. 1. 2020, 14:21|
Smlouva na nový mýtný systém je platná, vyplývá z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu
Smlouva státu na nový mýtný systém s konsorciem CzechToll/Sky Toll je platná. Nejvyšší správní soud ve středu zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně, který ji dříve prohlásil za neplatnou.
4. 12. 2019Aktualizováno4. 12. 2019, 16:11|
Začalo fungovat nové mýto. Na dálnicích je klid, kolony se čekají v pondělí
Od nedělní půlnoci na českých dálnicích funguje nové satelitní mýto, jehož provozovatelem je konsorcium CzechToll/SkyToll. Systém nahradil dosavadní mikrovlnnou technologii od firmy Kapsch. V neděli se zatím podle Národního dopravního informačního centra kolony netvoří, ty nejhorší se čekají v pondělí ráno. Za prvních 13 hodin provozu systém vybral čtyři miliony korun.
1. 12. 2019Aktualizováno1. 12. 2019, 15:14|
Od půlnoci s novým mýtem. Zhruba třetina aut není registrována, kolony se čekají hlavně na D2
Do nového mýtného systému je aktuálně zaregistrováno zhruba 313 tisíc aut, stále tak chybí asi 145 tisíc vozidel z celkem očekávaného počtu. Dosavadní postup registrací je podle provozovatelé nového mýtného systému CzechToll proti očekáváním lepší. Systém začne na tuzemských dálnicích fungovat od půlnoci ze soboty na neděli. Mezi dopravci je dosud rozesláno zhruba 209 tisíc palubních jednotek.
30. 11. 2019Aktualizováno30. 11. 2019, 19:46|mkk
Nové mýto za 2,3 miliardy je hotové. Stát ho převzal od CzechTollu
Nový mýtný systém je hotový, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) jej převzalo od společnosti CzechToll. Vybudování satelitního systému stálo 2,3 miliardy korun, informovalo ministerstvo dopravy. Nové mýto začne fungovat od 1. prosince, kvůli pomalým registracím dopravců se po jeho spuštění očekávají mnohakilometrové kolony.
25. 11. 2019|
Správce nového mýtného systému a ministerstvo se bojí dopravního kolapsu na hranicích
Budoucí správce mýta, společnost CzechToll, posílí kapacitu míst pro registraci do nového systému. U hranic a dalších rizikových úseků vytvoří dočasná registrační pracoviště, mezi kolonami se budou pohybovat registrační auta. Opatření by měla zkrátit dopravní zácpy na nejrizikovějších místech, kde hrozily až čtyřicetikilometrové fronty. Na některých úsecích přesto lze očekávat kolony přes deset kilometrů. Do nového systému se zatím zaregistrovalo 251 tisíc vozidel, více než 200 tisíc jich stále chybí.
21. 11. 2019Aktualizováno21. 11. 2019, 12:44|
Kolaps kvůli mýtu nehrozí, slibuje Kremlík. Ministerstvo raději chystá krizový scénář
Na začátku prosince se v Česku změní mýtný systém. Povinnou palubní jednotku si však zatím pořídila jenom zhruba polovina dopravců. Otálejí hlavně ti zahraniční a právě jejich kamiony pak mohou v dlouhých kolonách blokovat provoz. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) v pořadu Události, komentáře odmítl, že doprava zkolabuje. Opozice kritizuje vládu, že při přípravě mýtného systému selhala.
15. 11. 2019|
Po spuštění nového mýtného systému prý hrozí velké kolony. Registrace jdou pomalu
S prvním prosincem přejde tuzemský mýtný systém na novou podobu. Zatím se registrovalo 196 tisíc vozů, tedy 43 procent z celkového očekávaného počtu. Oznámil to budoucí správce mýtného systému společnost CzechToll. Kvůli pomalým přihlašováním podle něj hrozí v prosinci na dálnicích kolony. Kritická situace prý bude především u hranic, kde fronty mohou dosahovat až ke 40 kilometrům. Po spuštění mýta se na nové palubní jednotky bude čekat i desítky hodin.
12. 11. 2019Aktualizováno12. 11. 2019, 18:04|
Antimonopolní úřad jako nástroj konkurenčního boje? Podle soudu možná ano, úřad to ale odmítá
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se mohl stát nástrojem vyřizování účtů v rámci konkurenčního boje. V rozsudku, který posuzoval letošní razii úřadu v sázkové společnosti Fortuna, to uvedl krajský soud v Brně. Zásah v kauze vyšetřování údajného kartelu označili soudci jako nezákonný. Antimonopolní úřad to ale odmítá.
10. 11. 2019|
Kapsch se žalobou u soudu narazil. „Mýtný tendr byl plný chyb, ale naše námitky už nikdo nepřezkoumá“
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se nemusí zabývat námitkami společnosti Kapsch proti mýtnému tendru. Krajský soud v Brně ve čtvrtek zamítl žalobu Kapsche, která projednání firemních námitek proti tendru požadovala. Verdikt se netýká přezkumu nové smlouvy na provoz mýtného systému. Kapsch trvá na tom, že tendr byl plný chyb.
7. 11. 2019|
Do nového mýta je zatím přihlášeno 82 tisíc ze 450 tisíc aut. V prosinci hrozí kolaps, varoval ministr
Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82 tisíc z celkově očekávaných 450 tisíc vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent, uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Podle něj může při takto pomalých registracích nastat v prosinci dopravní kolaps.
21. 10. 2019|
Události komentáře
Rychlejší než informační tabule jsou soukromé aplikace, tvrdí Blaha. Kremlík výtky odmítá
Záchranné složky spolupracovaly u nedělní nehody na D1 na jedničku, shodli se ministr dopravy Vladimír Kremlík (ANO) a člen sněmovního podvýboru pro dopravu Stanislav Blaha (ODS). Kremlík v pořadu Události, komentáře odmítl tvrzení, že systém informačních tabulí nedokáže řidiče před srážkami na dálnici včas varovat.
15. 10. 2019|
S výběrem mýta to dobře dopadne, ujistil vládu ministr Kremlík. Ostatní jsou opatrnější
Výběr mýta není ohrožen, ujistil vládu ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Kolegům předložil materiál, ve kterém popisuje první kroky nového provozovatele, problémy kolem tendru i další možné scénáře. Opozice současnou nejistotu kritizuje. A skeptická je i koaliční ČSSD.
14. 10. 2019|
Mýtné
Ministerstvo se odvolá proti zákazu mýtného systému a chystá se na soudní bitvy
Ministerstvo dopravy podá v nejbližších dnech rozklad proti nepravomocnému rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterým úřad minulý týden zakázal plnění smlouvy na nový mýtný systém mezi resortem a vítězným konsorciem CzechToll/SkyToll.
3. 10. 2019|
Mýto
Novou mýtnou soutěž připravuje stát jako záložní plán
Ministerstvo dopravy v pátek zahájilo přípravy nového tendru na provoz mýtného systému. Jde o záložní plán, který by stát využil v případě, že by byla současná mýtná smlouva pravomocně zrušena. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) zároveň uvedl, že stát připravuje i další provizorní řešení, pokud by tendr nestihl dokončit včas.
27. 9. 2019|
Další komplikace pro mýto. Antimonopolní úřad zakázal plnění smlouvy na nový mýtný systém
Antimonopolní úřad vydal zákaz plnění smlouvy na nový mýtný systém mezi ministerstvem dopravy a konsorciem firem CzechToll/SkyToll. Zákaz ale začne platit až rok po právní moci rozhodnutí úřadu. To pravomocné není a lze proti němu podat rozklad k předsedovi úřadu, což stát učiní. Přípravy nového mýta by podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) i CzechTollu rozhodnutí nemělo ohrozit. Dosavadní provozovatel mýta, firma Kapsch, soudí, že by stát měl spuštění toho nového odložit. Odklad zákazu plnění mýtné smlouvy je podle firmy podivný.
26. 9. 2019Aktualizováno26. 9. 2019, 17:01|
Registrace do nového mýtného systému v Česku začne v neděli, stát čeká, že vybere 12 miliard
Registrace do nového mýtného systému se spustí v neděli. Funkční bude na 1300 kilometrech českých dálnic od 1. prosince a od 1. ledna příštího roku na dalších 900 kilometrech silnic prvních tříd, řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Mýto platí auta nad 3,5 tuny a systém bude zpočátku provozovat společnost CzechToll, do majetku státu přejde na konci února.
20. 9. 2019Aktualizováno20. 9. 2019, 13:10|