Česko si půjčí u Rozvojové banky Rady Evropy, peníze půjdou na výdaje spojené s pandemií

Ministerstvo financí uzavřelo smlouvu s Rozvojovou bankou Rady Evropy (CEB) o půjčce zhruba osm miliard korun (300 milionů eur). Půjčku bude možné využít i na uskutečněné nákupy zdravotnického materiálu od počátku roku, informovalo na internetu ministerstvo financí. Podle něj CEB nabízí výhodnější úrok, než by Česká republika získala prodejem dluhopisů.

Přijetí půjčky schválila vláda 8. června. Jde o vůbec první půjčku Česka od CEB. Vláda podmínila přijetí půjčky tím, aby byla výhodnější než například prodej státních dluhopisů.

„Rozvojová banka Rady Evropy v současnosti nabízí nejlepší úrokové podmínky financování v české koruně i v euru pro Českou republiku ve srovnání s domácím i zahraničními dluhopisovými trhy a také ve srovnání s jinými mezinárodními finančními institucemi,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Upozornila na to, že z vládní rozpočtové rezervy bylo na nákup ochranných prostředků a dalšího vybavení uvolněno 11,9 miliardy korun. „Úvěr by tak mohl pokrýt drtivou většinu těchto prostředků,“ dodala.

Banka schválila úvěr 300 milionů eur pro Českou republiku v druhé půlce dubna. Předběžně by podle ministerstva financí měl mít úvěr nulové úročení a splatnost až devět let. Půjčka má sloužit k financování zdravotnických výdajů v boji proti pandemii nového koronaviru.

Ministerstvo financí dále upozornilo na to, že půjčka může být maximálně do 90 procent celkových uznatelných výdajů. Znamená to, že nabízený úvěr 300 milionů eur je možné přijmout na výdaje za 333 milionů eur (zhruba 8,9 miliardy korun).

CEB byla založena v roce 1956. Je přičleněna k Radě Evropy, která podporuje a monitoruje spolupráci evropských zemí. Česká republika je členem CEB od roku 1999. Současný úvěr je první úvěrovou dohodou přímo s českou vládou. Na půjčku od banky spolu s Českem dosáhla v první vlně Itálie, Slovensko a španělská banka Instituto de Crédito Oficial.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ceny ropy reagují poklesem na příměří mezi USA a Íránem

Ceny americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) klesly pod 95 dolarů za barel. Reagovaly tak na oznámení dvoutýdenního příměří mezi Spojenými státy a Íránem. Pokles činil více než patnáct procent, informovala americká stanice CNN. V úterý se cena ropy WTI pohybovala okolo 117 dolarů za barel. I cena ropy Brent ztratila přes třináct procent a propadla se pod 95 dolarů za barel.
03:35Aktualizovánopřed 9 mminutami

V Česku začínají platit vládní opatření k cenám pohonných hmot

Od půlnoci z úterý na středu začínají platit vládní opatření proti dalšímu prudkému zdražování pohonných hmot v Česku. Jejich součástí je stanovení maximální ceny paliv, kterou ministerstvo financí pro středu stanovilo na 49,59 koruny za litr nafty a 43,15 koruny za litr benzinu. To je o více než korunu výše, než činily průměrné ceny paliv na začátku tohoto týdne.
před 4 hhodinami

Systém důchodového pojištění by letos podle ministerstva měl skončit v plusu

Systém penzí ke konci února vykázal schodek necelých šesti miliard korun, což je nejnižší deficit za posledních pět let. Ministerstvo práce a sociálních věcí po mnoha ztrátových letech očekává, že na konci letošního roku by měl systém skončit v plusu. Na příčinách příznivého trendu se ale zástupci nové a minulé vlády neshodnou.
před 11 hhodinami

Ministerstvo určilo maximální ceny paliv

Ministerstvo financí v úterý poprvé zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na následující den, tedy na středu. Lidé za benzin zaplatí maximálně 43,15 koruny za litr s DPH, v případě nafty určil resort maximální cenu 49,59 koruny za litr s DPH. Jde o součást balíčku opatření, o kterých minulý týden rozhodla vláda kvůli vysokým cenám paliv. Unie nezávislých petrolejářů ovšem tvrdí, že cenový strop byl vypočítán špatně.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ceny ropy se s blížícím se Trumpovým ultimátem pro Írán během dne zvyšovaly

Ceny ropy v úterý pokračovaly v růstu. Trh sleduje, jak se blíží termín stanovený prezidentem USA Donaldem Trumpem, aby Írán znovu otevřel Hormuzský průliv. Washington varoval, že pokud Teherán do stanovené lhůty nepřistoupí na dohodu, může čelit útokům na důležitou infrastrukturu včetně mostů a elektráren. Hormuzským průlivem běžně prochází zhruba pětina světových dodávek ropy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Meziroční inflace v březnu zrychlila na 1,9 procenta, odhaduje ČSÚ

Meziroční inflace v České republice v březnu zrychlila na 1,9 procenta z 1,4 procenta v únoru, vyplývá z odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Meziměsíčně spotřebitelské ceny stouply o 0,6 procenta. Konečnou hodnotu březnové inflace zveřejní ČSÚ 14. dubna, v minulosti pokaždé předběžný odhad potvrdil.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Strážníci chtějí dříve do důchodu, ministerstvo potřebuje nejdřív data

Po alespoň dvaceti letech služby dříve do důchodu. Městské policie chtějí, aby stát umožnil strážníkům odejít do penze ještě před dovršením 65 let. Tedy podobně jako to mají třeba zdravotničtí záchranáři nebo podnikoví hasiči.
včera v 08:00

Podvodníci na telefonu letos připravili lidi už o skoro čtvrt miliardy

Lidé už letos přišli kvůli podvodným telefonátům o téměř čtvrt miliardy korun. Zloději vydávající se za bankéře nebo policisty přesvědčí oběti, aby převedly své úspory na jiný účet. Výjimkou nejsou ani milionové sumy.
včera v 06:30
Načítání...