Češi sledují před dovolenou kurz koruny. Po jmenování nového guvernéra ČNB měna oslabila

3 minuty
UDÁLOSTI: V den jmenování nového guvernéra česká měna oslabila o 30 haléřů
Zdroj: ČT24

Po středečním jmenování nového guvernéra České národní banky oslabil o několik procent kurz koruny. Dohled nad měnou je jedním z významných úkolů centrální banky. Například od konce roku 2013 do dubna 2017 udržovala měnovými intervencemi kurz koruny vůči euru nad 27 korunami, zdůvodňovala to snahou zabránit deflaci a podpořit exportéry. Spotřebitelé ale nebývají ze slábnutí koruny nadšeni, například se tak prodražují dovolené.

Kdo jede do blízkého zahraničí, většinou kalkuluje s náklady v eurech nebo kunách, kdo jede dál, počítá třeba v chilských pesech, amerických nebo australských dolarech. A pak přepočítává na koruny. „Matematika dovolených“ je zřejmá – čím je koruna silnější, tím méně peněz při dovolené zmizí z účtu vedeného v národní měně, a čím je koruna slabší, tím dovolená naopak reálně zdražuje.

„Když budu mít na dovolenou budget tisíc eur, tak za něj zaplatím buď 25 tisíc korun, nebo také 28 tisíc korun. To už je velký rozdíl,“ podotkla Barbora Holická, která se letos chce vydat na dvě cesty do zahraničí a pohyby kurzu jí komplikují přípravy.

Významnou roli v kurzu koruny vůči cizím měnám má Česká národní banka. Disponuje nástroji, kterými kurz kontroluje, ale vliv na něj mělo i samotné jmenování nového guvernéra. Stal se jím Aleš Michl, který byl jedním ze dvou členů sedmihlavé bankovní rady, kteří v posledních měsících oponovali zvyšování úrokových sazeb.

V minulosti – ještě coby poradce tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO) – kritizoval i měnové intervence, kterými ČNB korunu uměle oslabovala. „Pokud intervence děláte jen kvůli inflaci, abyste zvýšili inflaci v budoucnu a držíte je tři roky, to si myslím, že nedává logiku,“ nechal se tehdy slyšet.

Po oznámení, že bude novým guvernérem, oslabila koruna na 25 korun a 39 haléřů za euro, posléze se kurz mírně zlepšil. Ještě slabší byla krátce po invazi na Ukrajinu – tehdy se obchodovala za 25 korun a 78 haléřů.

Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky reaguje koruna silněji hlavně na nečekané a silné jevy. „Velmi silný byl například pohyb koruny v době, kdy začala pandemie, kdy to oslabení bylo přes dvanáct procent. Mnohem silnější bylo ještě oslabování koruny v době začátku finanční krize v roce 2008, kdy to oslabení bylo kolem třiceti procent,“ připomněl dobu, kdy za rok vzrostla cena jednoho eura z 22 na 29 korun. 

Oslabování koruny bývá výhodné především pro exportéry. „Ve chvíli, kdy se kurz změní jenom o korunu, tak jsou to čtyři procenta. To znamená, z každého milionu je to 40 tisíc korun, které buď vyděláme, nebo proděláme,“ poukázal majitel společnosti Herbadent Pavel Smažík.

Další vývoj koruny je podle ekonomů nejistý. Právě nejistota je ale pro firmy i domácnosti zásadní při plánování výdajů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 3 hhodinami

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 3 hhodinami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Rozpočet asi nesplní zákon, je to bezprecedentní, varuje rozpočtová rada

Návrh rozpočtu na letošní rok bude velmi pravděpodobně v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti, uvedli představitelé Národní rozpočtové rady (NRR). Podle nich je taková situace bezprecedentní. Zákon stanovuje maximální možný deficit. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dříve řekla, že bude obtížné udržet schodek pod třemi sty miliardami korun. Vláda by měla rozpočet schvalovat 26. ledna. Podle rady se také naplnila její varování ohledně loňského rozpočtu.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Podpora biometanu se mění, stát chce rozhýbat výrobu

Letos se mění provozní podpora stanic na výrobu biometanu. Nově ji stát vyhlásí formou aukce, ve které uspěje žadatel o nejnižší dotace. Úřady tím chtějí rozhýbat rekonstrukce i nové stavby, neboť biometan by jako částečná náhrada zemního plynu mohl pokrýt desetinu tuzemské spotřeby. Podle oborového sdružení CZ Biom ale bude i tak těžké splnit plány, jejichž cílem je produkovat do roku 2030 půl miliardy metrů krychlových biometanu ročně.
13. 1. 2026

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026
Načítání...