Zmrazení platů soudců porušilo evropské právo, rozhodl soud

3 minuty
Události: Rozhodnutí o zvýšení platu
Zdroj: ČT24

Okresní soud v Ostravě rozhodl o jedné z prvních žalob proti letošnímu zmrazení soudcovských platů. Podle verdiktu vláda opatřením porušila evropské primární právo, uvedl v pátek Český rozhlas Radiožurnál. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) chce navrhnout, aby se soudcům platy zpětně zvýšily.

Rozhodnutí ostravského soudu se týká soudce ostravského soudu, který díky němu dostane k výplatě za letošní únor devět tisíc korun navíc.

Plat soudce se určuje jako součin koeficientu a platové základny, která má být trojnásobkem průměrné hrubé měsíční mzdy v předminulém kalendářním roce.

Vláda však pro většinu letošního roku stanovila platovou základnu napevno, zdůvodnila to rozpočtovými úsporami. Základna tak činí 121 685 korun, jinak by vzrostla výrazněji, přesáhla by 130 tisíc korun. Obdobně postupovala i u státních zástupců.

Ostravský soud rozhodoval na základě judikatury Soudního dvora EU, uvedl prezident Soudcovské unie Libor Vávra. „Evropský soud v Lucemburku rozhodl ve věci platů, tuším, polských a litevských soudců, a tím rozhodnutím vytyčil nějaké podmínky, za kterých případně může politická reprezentace měnit platové podmínky soudců,“ řekl Radiožurnálu.

Ministryně navrhuje zpětné zvýšení platů

„Navrhnu ministrovi financí, abychom soudcům zpětně od února zvýšili platy podle trojnásobku průměrné mzdy,“ reagovala na rozhodnutí okresního soudu nová ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS). Dodala, že ve čtvrtek jednala o problematice s předsedy soudů.

„Pro mě to není překvapení, protože vláda se pustila do křížku s právníky, se soudci. Nemyslím, že to měla dobře vyfutrováno. A obavy, které zde padaly, a bylo to po dobu několika měsíců, tak se bohužel, zdá se, potvrdily,“ nechal se slyšet místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.

Žalob je více

Žaloby kvůli zmrazení platů podali i další soudci. Případem se bude z podnětu Okresního soudu v Děčíně zabývat i Ústavní soud. O návrhu bude rozhodovat plénum, tedy sbor všech patnácti ústavních soudců a soudkyň. Za jak dlouho se vyjádří k platům soudců, zatím není jasné.

Pokud by ústavní soudci dospěli k závěru, že zásah do platů v justici je protiústavní, bude muset stát za letošek doplatit 817,4 milionu korun plus úroky z prodlení a náklady soudních řízení. Z toho by 620,3 milionu putovalo k soudcům a zbývajících 197,1 milionu ke státním zástupcům. Ministerstvo spravedlnosti odhad uvedlo v dokumentu, s nímž v dubnu seznámilo vládu.

Načítání...