Soudci chystají masovou vlnu žalob kvůli platové novele

5 minut
Události: Soudci dokončují žaloby kvůli navýšení platů ústavních činitelů
Zdroj: ČT24

Po loňském rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), který zrušil základnu pro výpočet platů soudců, se soudci připravují na podání žalob. Podle Soudcovské unie má jít o hromadnou akci. Požadují doplatek odpovídající verdiktu Ústavního soudu a tvrdí, že nový zákon o růstu platů ústavních činitelů, který po prezidentském vetu schválila Poslanecká sněmovna letos v březnu, je v rozporu s evropským právem. Opozice naopak připomněla svůj návrh na oddělení platů soudců a politiků.

Ústavní soud loni rozhodl, že základna pro výpočet platů neměla klesnout pod trojnásobek průměrné mzdy, a zrušil dosavadní úpravu s koeficientem 2,8. Poslanecká sněmovna však letos v březnu tuto úpravu do zákona opět vrátila, navzdory dřívějšímu zásahu Ústavního soudu.

Soudci se proto chystají podat žaloby proti platu stanovenému na základě nové legislativy. Kritizují zejména to, že zákonodárci do normy opět zařadili základnu, kterou ÚS zrušil. Podle nich je navíc postup vlády v rozporu s evropským právem – odkazují se přitom na rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, který připouští zásah do platů soudců jen ve výjimečných situacích.

„Je to v rozporu s ústavním pořádkem, proto se znovu domáháme – bohužel musím říct, že nám to vůbec není příjemné – žalobou o doplatek, respektive stanovení základny tak, jak by měla být,“ uvedl místopředseda Krajského soudu v Praze a první viceprezident Soudcovské unie Roman Lada.

Kabinet si za svou úpravou stojí

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je nutné při rozhodování o platech zohlednit i stav veřejných financí, včetně výdajů na sanaci škod po povodních a konsolidaci rozpočtu. „Je potřeba, aby toto všechno soudy zvážily,“ uvedl ministr s tím, že kabinet rozhodnutí soudů bude respektovat.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) připustil, že reakce soudců byla očekávaná. Vláda podle něj musela přijít „s nějakým řešením, které situaci posune dál a odblokuje ji“. Kabinet si i tak za svým rozhodnutím stojí.

Reakci soudů očekávali i opoziční poslanci. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš i představitelé SPD navíc znovu připomněli svůj návrh, aby byly platy politiků a soudců odděleny. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) navíc kritizoval i Ústavní soud. „Nelíbí se mi, že se i Ústavní soud chová jako stát ve státě, kdy žádným způsobem nerespektuje legislativu a prostě si vyplácí platy tak, jak si myslí, že by měly být,“ uvedl.

Pirátský poslanec Jakub Michálek označil celou situaci za důsledek legislativní chyby. „Samozřejmě je to chyba, protože je možné, že to budeme platit s úroky,“ uvedl.

Stát by mohl soudcům vyplatit až půl miliardy korun

„My žádáme doplatek rozdílu mezi platem, který je nyní stanoven, tedy základna fixně stanovená pro letošní rok, a tím, který by měl být podle nás správně dopočítán,“ vysvětlil Lada. Dodal, že pokud by soudy rozhodly ve prospěch žalobců, stát by musel doplatit rozdíl mezi aktuálně stanoveným platem a částkou, která by měla být správně vypočtena – podle některých odhadů až půl miliardy korun.

Někteří soudci jsou navíc rozhodnuti žádat i úrok z prodlení a náklady soudního řízení, uvedl Lada. Soudci přitom argumentují i retroaktivitou zákona – novelu se totiž vládě nepodařilo prosadit včas, tedy do konce loňského roku. Sněmovna ji schválila až v březnu, přičemž soudci si mezitím začali vyplácet platy podle rozhodnutí Ústavního soudu. To mělo na jejich výplaty znatelný dopad – například krajskému soudci s patnáctiletou praxí vzrostl v lednu plat oproti prosinci o 13 700 korun, zatímco v březnu, po nabytí účinnosti novely, poklesl o 11 tisíc.

„Pokud Ústavní soud rozhodne, tak soudcům se to doplatit musí,“ připustil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Dodal, že stát by musel na doplatky nalézt prostředky v jedné z rozpočtových kapitol.

V případě, že soudci se žalobami uspějí, bude se Poslanecká sněmovna otázkou platů ústavních činitelů muset zabývat znovu. Vzhledem k nadcházejícím volbám by se tak ale zřejmě stalo až v novém složení dolní komory.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejoblíbenějšími dětskými jmény jsou znovu Jakub a Eliška

Nejpopulárnější jména pro děti narozené v roce 2024 byla znovu Jakub a Eliška, první pozici v oblíbenosti si udržují už po více než dekádu. Jakub je nejoblíbenějším chlapeckým jménem od roku 2011, Eliška tím dívčím od roku 2012. Pořadí u chlapců se nezměnilo ani na dalších čtyřech místech, u dívek došlo ke změně na třetí pozici, když Annu vystřídala Sofie, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
13:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Blažek: Nic nesvědčí o tom, že by darované bitcoiny pocházely z trestné činnosti

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se na čtvrtečním brífinku vyjádřil ke zjištěním Deníku N, který přišel s informací, že úřad získal darem bitcoiny od muže odsouzeného za obchod s drogami. Kryptoměnu resort následně vydražil za bezmála miliardu korun. Blažek uvedl, že nic nesvědčí o tom, že by tyto prostředky pocházely z trestné činnosti, nyní dle něj budou použity například na pomoc obětem trestných činů nebo v oblasti boje s kyberkriminalitou. Postup ministerstva kritizuje ANO, Piráti i Transparency International.
13:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zájemci mohou nově on-line prostudovat kompletní proces s Miladou Horákovou

Záznamy ze soudní síně, filmy, rozhlasové audiozáznamy nebo stenozáznamy z politického procesu s Miladou Horákovou jsou nyní kompletně on-line a veřejně k dispozici díky projektu historiků s názvem Politické procesy. Zájemci mají možnost zjistit, jak tehdy působila dobová propaganda. Poprvé jsou kompletní dokumenty z procesu z několika archivů přístupné na jednom místě, uvedli zástupci Národního archivu.
14:48Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Za popírání ruských zločinů na Ukrajině potrestal soud učitelku podmínkou

Za popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině potrestal ve čtvrtek soud učitelku Martinu Bednářovou sedmiměsíční podmínkou se zkušební dobou na dvacet měsíců, na tři roky jí také zakázal učit. Bude rovněž muset absolvovat kurz na posílení mediální gramotnosti. Rozsudek není pravomocný. Češtinářka, která se tématu ruské invaze věnovala s žáky osmé třídy v hodině slohu, na svých výrocích trvá.
15:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Prodloužení nabídky jihokorejské firmy KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech není jisté, společnost bude muset případný požadavek české strany posoudit, zvážit okolnosti a poté se rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
11:10Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Každá špionáž je odsouzeníhodná, řekl Koten ke zprávám o čínském kyberútoku

Každá špionáž je odsouzeníhodná, i ta čínská, podotkl poslanec SPD Radek Koten v Interview ČT24 k nedávnému oznámení vlády o kyberútoku Pekingu proti tuzemskému resortu zahraničí. V kritické infrastruktuře je podle něj třeba používat zařízení, která jsou „velmi dobře ošetřena a zabezpečena“ – a to bez ohledu na to, kdo je vyrábí. Na opakované upozornění moderátora Daniela Takáče, že tajné služby označují asijskou zemi za riziko, a dotazy, zda by nebylo namístě čínská zařízení z využití ve veřejném sektoru vyloučit, se Koten jasně nevyjádřil. Řekl, že zařízení je třeba „prozkoumat a buď jim udělit, či neudělit certifikaci“. Řeč se stočila i na migraci v Evropě a příslušné zákony či na vztahy mezi Prahou a Bratislavou.
před 4 hhodinami

Zpřísnění migračních pravidel jde do třetího čtení

Zpřísnění azylových a migračních pravidel je ve sněmovně před závěrečným schvalováním. Poslanci ANO navrhli v druhém čtení doplnění koaliční předlohy o možnost zrušení pobytu cizinců kvůli přestupkům. Obdobně jako opoziční hnutí SPD chtějí další zrychlení rozhodování o žalobě cizince, kterému by ministerstvo vnitra pobyt v Česku neumožnilo. O podobě novely bude plénum hlasovat nejdříve za dva týdny.
09:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V Ústí nad Labem se srazil autobus s kamionem, zranilo se přes dvacet lidí

V Ústí nad Labem-Předlicích se ve čtvrtek odpoledne srazil kamion s autobusem. Na místě bylo podle záchranářů 25 zraněných, z toho tři středně těžce. Test na přítomnost omamných a psychotropních látek u řidiče nákladního vozu vyšel – poté, co byl zadržen v blízkém okolí – pozitivně.
16:12Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...