Soudcovská unie vyzvala soudce k podávání žalob kvůli platům

Nahrávám video

Soudcovská unie vyzvala soudce, aby se domáhali platových nároků soudní cestou. Svým členům poskytne v nejbližší době vzory žalob, uvedla v prohlášení s tím, že v tomto ohledu respektuje závěry Justičního grémia. To se ve středu shodlo na tom, že novela zákona o platech vrcholných politiků a dalších představitelů státu odporuje českému ústavnímu pořádku.

„Soudcovská unie upozorňuje, že s ohledem na existenci přímo použitelného práva Evropské unie v této oblasti může tento postup představovat jedinou cestu k vymožení těchto nároků,“ sdělilo stavovské sdružení.

„Množství žalob je jedno z hledisek, které opakovaně zmínil i Ústavní soud, čili my máme zájem o to, aby soudci projevili svůj názor na věc. Ten zákon zní výslovně tak, že popírá nález Ústavního soudu z května minulého roku,“ řekl prezident Soudcovské unie Libor Vávra.

Šéf Unie státních zástupců Tomáš Foldyna sdělil, že převažuje názor, že státní zástupci by tentokrát měli do sporu „jít také“.

Justiční grémium ve středu uzavřelo, že rozhodnutí, zda novela skutečně není v souladu s českým právem, náleží Ústavnímu soudu (ÚS). Soudci již dříve avizovali, že se na tuto instituci v případě schválení novely obrátí.

Novelu, podle níž mají letos platy soudců v podstatě stagnovat, vetoval prezident, avšak sněmovna ho počátkem tohoto měsíce přehlasovala. Podle grémia jsou problematické dva články normy. V jednom z nich se stanoví platová základna soudců, ve druhém se píše, že se má novela použít zpětně od 1. ledna.

Představitelé justice namítají, že obě ustanovení odporují Smlouvě o Evropské unii podle výkladu Soudního dvora EU. Obecně platí, že právo Evropské unie vyložené Soudním dvorem má přednost před vnitrostátním právem, které je s ním v rozporu.

Preuss: Nelze vyloučit, že ÚS část předpisu zruší

Podle ústavního právníka Ondřeje Preusse nelze vyloučit, že Ústavní soud příslušnou část předpisu na podnět soudců opět zruší. „Patrně však bude rozhodovat až v řádu měsíců, dá případně nové sněmovně opět možnost věc napravit a odloží tedy vykonatelnost svého rozhodnutí,“ řekl Preuss. Do té doby by se podle něj postupovalo podle zákona. „A u soudců může dojít k určitým kompenzacím,“ dodal.

Vláda je přesvědčená, že nový zákon v souladu s ústavou je. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ale nechce rozhodnutí ÚS předjímat. „Soud může ten judikát změnit, má přece jenom tak trochu jiné složení, může se přiklonit ke stanovisku tehdejšího soudce (Jana) Wintra, které mně osobně se velmi líbí. Opravdu nemůžeme říci dopředu, protože nevíme,“ řekl.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek tvrdí, že za problém zodpovídá vláda Petra Fialy (ODS). „My jsme ji na to opakovaně upozorňovali. Budou to zbytečné milionové náklady pro stát, za které odpovídají Fiala, (ministr práce Marian) Jurečka (KDU-ČSL) a Blažek,“ konstatoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Češi kvůli špatné distribuční sazbě často přeplácí za elektřinu, ukázala analýza

Tuzemské domácnosti mohou zbytečně platit za elektřinu v součtu více než 1,3 miliardy korun ročně. Důvodem je nevhodně zvolená distribuční sazba. Velká část domácností ji má nastavenou nevýhodně, kvůli čemuž zbytečně přeplácí stovky korun ročně. Většina z nich přitom o možnosti zvolení jiné sazby ani neví, vyplývá z analýzy společnosti bezDodavatele, kterou má ČTK k dispozici.
před 3 hhodinami

Web Státního zdravotního ústavu napadli hackeři, zůstává nedostupný

Webové stránky Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v sobotu večer napadli hackeři. Nedostupné pravděpodobně budou minimálně další dva dny, uvedla v neděli dopoledne instituce zřizovaná ministerstvem zdravotnictví. V sobotu o útoku informoval také Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
před 4 hhodinami

U ženy, která přicestovala z Ugandy, se nebezpečná nákaza neprokázala

U ženy hospitalizované od sobotního odpoledne v pražské Fakultní nemocnici Bulovka, která měla zdravotní potíže po návratu z Ugandy, se žádná nebezpečná nákaza nepotvrdila, informovalo v neděli ministerstvo zdravotnictví. Laboratorní vzorky vyhodnocoval přes noc Kochův institut v Berlíně, prověřoval celou škálu většinou tropických nemocí včetně eboly.
08:54Aktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoVeterináři v létě denně řeší osiny zabodnuté v tělech psů, nejčastěji v tlapách

Majitelé psů by po každé letní procházce měli důkladně zkontrolovat tlapky svých mazlíčků. Zejména ve městech se totiž daří ječmenu myšímu, jehož osiny se do kůže zvířat mohou snadno zabodnout. Pes je dokonce může i vdechnout. Veterináři je nejčastěji vytahují právě z tlap, ale i z uší, nosu, nebo dokonce z hloubky svalové tkáně. Pokud však osina pronikne do těla a začne jím putovat, může způsobit vážné komplikace. K jejímu odstranění je pak leckdy potřeba zákrok v celkové anestezii.
před 11 hhodinami

V EU začíná platit povinné označování obsahu vytvořeného AI

Evropská unie od neděle zavádí povinné označování obsahu vytvořeného umělou inteligencí (AI). Týká se to nejen fotografií nebo videí, ale třeba i chatovacích asistentů v internetových obchodech. Vývojáři a provozovatelé mají na uvedení nařízení do praxe tříměsíční přechodné období.
před 12 hhodinami

U ženy je podezření na vysoce nebezpečnou nákazu. Resort: Veřejnosti riziko nehrozí

U ženy, která se vrátila z Ugandy, je podezření na některou z vysoce nebezpečných nákaz, informovalo v sobotu ministerstvo zdravotnictví (MZd), podle nějž je ale pravděpodobnost potvrzení této nákazy nízká a veřejnosti riziko nehrozí. Z Fakultní nemocnice Hradec Králové pacientku převezla sanitka na specializované pracoviště pražské Fakultní nemocnice Bulovka.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

VideoPenzijní kapitál by mohl v budoucnu pomoci i se stavbou zdravotnických zařízení

Od srpna nabývá účinnosti novela zákona o doplňkovém penzijním spoření. Seniorům umožňuje, že mohou ukončit penzijní spoření bez sankce a získat zpět státní příspěvky, které museli vrátit státu. Debatuje se i o dalších změnách v penzijním spoření. Třeba o tom, že by lidé místo do cenných papírů mohli investovat do různých tuzemských projektů. Peníze ze spoření by tak mohly pomoci třeba s výstavbou zdravotnických zařízení. Jenže plán u penzijních společností naráží. Zjistit, jestli se investice do konkrétního projektu vyplatí, je totiž dražší a složitější než ověřené kupování dluhopisů a akcií.
před 22 hhodinami

VideoLidé opět nakupují chalupy, prodeje meziročně vyskočily o desítky procent

Roste zájem o chaty a chalupy. Po dvou slabších letech letos lidé opět začali nakupovat rekreační nemovitosti. Podle některých realitních portálů vzrostl jejich prodej meziročně až o 40 procentních bodů. Vedle tradičně nejžádanějších Krkonoš nebo Šumavy lidé častěji pořizují i chaty a chalupy v Jeseníkách, Beskydech, na Křivoklátsku, Kokořínsku nebo v jižních Čechách. V první polovině roku se v tuzemsku prodalo zhruba 1700 chat a chalup v celkové hodnotě přesahující pět miliard korun. Průměrná cena jedné nemovitosti se vyšplhala ke třem milionům.
před 22 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.