Fiala čelil kritice za neplnění vládních slibů. Dle premiéra kabinet většinu programu dodrží

Ministři ve čtvrtek odpovídali na ústní interpelace zákonodárců. Nejvíce výhrad směřovalo k premiérovi Petru Fialovi (ODS). Někteří zákonodárci tvrdili, že vláda neplní své závazky, poslanci SPD pak premiéra obvinili z toho, že v zemi panuje cenzura. Proti tomu se Fiala ohradil – kdyby v zemi panovala cenzura, byl by prý první, kdo bude hájit svobodu slova. Premiér také řekl, že devadesát procent programu vláda určitě dodrží. Dopoledne se sněmovna zabývala písemnými interpelacemi. Poslanci také projednávali novelu zákona o elektronických komunikacích.

Fiala se při interpelacích ve sněmovně přel s opozičními poslanci o plnění programu vlády nebo o obranyschopnost. Mimo jiné řekl, že si stojí za cílem, aby v Česku byly platy jako v Německu nebo v Rakousku.

Poslanec SPD Radek Koten uvedl, že když poslouchal některé premiérovy odpovědi, dýchl na něj závan časů před rokem 1989. Fialova slova přirovnal k projevu tehdejšího komunistického předáka Miloše Jakeše na Červeném Hrádku.

Premiér naopak řekl, že na rozdíl od něj je předseda SPD Tomio Okamura „mistr slibů, které se nedají splnit“. „Vy máte výhodu, že je nikdy plnit muset nebudete,“ vzkázal poslancům SPD.

Fiala: Většinu slibů plníme

Fiala zopakoval, že jeho vláda devět desetin svého programu splní včetně jedenácti hlavních cílů. „A já opravdu tvrdím, že devadesát procent i přes všechny krize určitě dodržíme,“ zdůraznil na dotaz Zdeňka Kettnera (SPD). Opoziční poslanec zpochybnil premiérovy sliby s odkazem na míru inflace, růst daní, podle něho rekordní zadlužení, „obrání důchodců“, jmenování „vrchního cenzora“ a na atmosféru, kdy si podle něho lidé musejí dávat pozor, aby neřekli něco, za co by mohli být popotahováni.

Fiala se proti vytváření dojmu, že by byla v Česku cenzura, ohradil. „V téhle zemi může každý říct, co chce, a je to tak dobře. A první, kdo to bude hájit, budu já,“ řekl premiér.

Vláda podle něj jasně plní úkol stabilizování veřejných financí, orientaci na EU a NATO, prosazení penzijní reformy, změn ve vzdělávání včetně zvýšení jeho financování, podpory svobodného trhu, omezování dotací, jasnějších investičních pobídek nebo podpory vědy. Fiala však připustil, že není vyřešena dostupnost bydlení.

Novela o elektronických komunikacích

Projednávaná vládní novela o elektronických komunikacích upravuje například rozhodování sporů mezi klienty a operátory. Dolní komora ji ve čtvrtek projednávala ve druhém čtení. Sněmovní hospodářský výbor doporučil doplnění vládní předlohy o několik pozměňovacích návrhů, které by usnadnily povolování výstavby některých základnových stanic sítí elektronických komunikací. Naopak chce vypustit pasáž o plošném zákazu marketingu prostřednictvím jakékoli hlasové komunikační služby, tedy nejen telefonické, s výjimkou případů, kdy s tím volaný souhlasil.

Opozice ve sněmovně také zbrzdila snahu koalice o odklad dokončení digitalizace služeb veřejné správy až na rok 2027. Dvouletý odklad navrhla čtveřice koaličních poslanců v čele s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) kvůli tomu, aby se úřady mohly dostatečně připravit. Odklad formou doplnění zákona o právu na digitální služby by chtěla koalice připojit k novele o elektronických komunikacích, což by podle opozice představovalo nepřípustný přílepek.

Návrh byl podle opozice navíc předložen až ve čtvrtek dopoledne, i když záměr zveřejnil Jurečka už v úterý. Podle poslanců ANO by si odklad zasloužil zevrubnější předjednání. Sněmovna kvůli sporům projednávání novely nedokončila. „Velkorysost toho posunu je podle mého špatně, znamená to, že to pouštíme k ledu,“ řekl bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti). Podle něj nemalá část ministerstev přistupovala k digitalizaci dosud spíše formálně. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek jako příklad uvedl ministerstva spravedlnosti, průmyslu a obchodu nebo obrany.

„Digitalizace jako vlajková loď této vlády jde ke dnu jako Titanic,“ prohlásil poslanec ANO Robert Stržínek. Podle něj navrhovaný krok není jen o odkladu, ale je přiznáním neschopnosti. Podle Jurečky ale je odklad nutný vzhledem k tomu, že v opačném případě by se stát vystavil riziku žalob. „To není rezignace na digitalizaci, naprostá většina agend bude v interaktivním prostředí,“ sdělil. Jako příklad zmínil projekty ministerstva vnitra, dopravy nebo České správy sociálního zabezpečení.

Jurečka: Některé sektory by bez Ukrajinců měly problémy

Během dopoledne poslanci projednávali písemné interpelace. Z interpelovaných členů kabinetu byli přítomni ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), ministr práce a sociálních věcí Jurečka a ministr školství Mikuláš Bek (STAN), kteří odpovídali na interpelace Michálka, Aleše Juchelky (ANO) a Jany Berkovcové (ANO). Písemné interpelace se k projednání na plénum dostávají v případě, že interpelující poslanci nejsou s odpověďmi zástupců kabinetu spokojeni.

Juchelkova interpelace vyvolala debatu o ukrajinských uprchlících. Humanitární dávku pobírá podle ministra Jurečky zhruba 92 tisíc z 380 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Podporu dostávají zejména zranitelné osoby, mezi nimi převažují děti. Nezaměstnaných je podle ministra přes deset tisíc ukrajinských běženců s dočasnou ochranou, naopak více než 150 tisíc z nich pracuje. Příjmy související s pobytem uprchlíků v Česku podle Jurečky začaly převyšovat celkové výdaje na pomoc Ukrajině a Ukrajincům v polovině loňska.

„V žádné jiné zemi Evropské unie nemáme tak extrémní vysoký podíl lidí, kteří přišli za poslední tři roky z Ukrajiny a byli v takové míře zapojeni do trhu práce,“ uvedl ministr. V české ekonomice podle něho existují sektory, které by měly bez ukrajinských pracovníků problémy.

V roce 2022, kdy začala plnohodnotná ruská vojenská invaze na Ukrajinu, jež vyvolala uprchlickou vlnu, činily státní výdaje související s Ukrajinou podle Jurečky 25 miliard korun, příjmy představovaly 11,1 miliardy. V loňském roce byly podle něho výdaje 22 miliard korun a příjmy 19,4 miliardy korun. „Od poloviny roku se trend otočil, od poloviny roku byly příjmy vyšší než výdaje,“ poznamenal Jurečka. Ve třetím loňském čtvrtletí to bylo podle něho o 400 milionů korun a v posledním kvartálu o jednu miliardu korun. Letos dosud výdaje činily 11,4 miliardy korun a příjmy 17,1 miliardy korun.

Juchelka se ve své interpelaci zajímal zejména o to, z čeho příjmy a výdaje vycházejí. Jurečka uvedl, že do nákladů se započítávají veškeré výdaje, které je možné ve státní pokladně identifikovat. V modelu příjmů podle ministra figurují odvody, daně z příjmu, podíl na spotřebě a daň z přidané hodnoty.

Podle ministra se vychází z údajů České správy sociálního zabezpečení a z dat ministerstva vnitra o příchodech a odchodech Ukrajinců. „Pokud jde o výpočet z pohledu spotřeby těch lidí, jde o model, který vychází z výpočtu nejchudší pětiny českých domácností, který standardně aplikujeme ve statistických metodách. Je to velmi konzervativní přístup,“ řekl Jurečka. Příjmy z daně z příjmu právnických osob pak podle něho vychází z modelu vypracovaného loni pro vládu. Ministr dodal, že data jsou poměrně přesná.

Na smlouvu s Vatikánem nedošlo

Sněmovna se ve čtvrtek nedostala k úvodnímu projednání česko-vatikánské smlouvy, jež budí pozornost zejména kvůli ustanovení o zpovědním tajemství. Česko je dle Černínského paláce jednou z posledních evropských zemí, která dosud nemá vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou.

Česko-vatikánská smlouva zakotvuje, že Česko zaručuje v souladu s právním řádem plnou svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání. Česko zároveň zaručuje právo odmítnout vojenskou službu i odmítnout poskytnutí zdravotní služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání za zákonných podmínek. Manželství uzavřená v katolické církvi mají podle dohody stejnou platnost a totožné právní důsledky jako občanské sňatky. Česko a katolická církev mají také spolupracovat při ochraně a udržování kulturního dědictví.

Poslanci neprojednali s ohledem na delší debatu o novele o elektronických komunikacích ani žádné další smlouvy, které byly na programu. Patřila k nim dohoda s Ukrajinou o policejní spolupráci. Zákonodárci by se mohli smlouvami zabývat patrně nejdříve za dva týdny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
před 29 mminutami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze vyšel Pochod pro život, akce má podle pořádající organizace Hnutí pro život zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Odpůrci pochodu se sešli na Jungmannově náměstí a následně někteří z nich zablokovali jeho trasu. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
před 1 hhodinou

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 9 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 9 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 10 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 19 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...