Vrchní státní zastupitelství prověří úniky informací v Hlubučkově kauze

Vrchní státní zastupitelství v Praze začalo prověřovat, jak se dostaly písemnosti z kauzy korupce v pražském dopravním podniku, ve které je mezi obviněnými i bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), do médií. Vyšetřování zahájilo i v dalších případech.

„Byl jsem informován, že Vrchní státní zastupitelství v Praze zahájilo šetření porušování povinnosti při nakládání s písemnostmi, které byly předány médiím nejen v takzvané kauze Hlubuček,“ oznámil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Dodal, že ve středu bude podrobněji informovat kabinet Petra Fialy (ODS).

O to, aby se situací zabýval, požádal Blažka právě Fiala, který v televizi CNN Prima News úniky odposlechů a informací z trestního spisu kritizoval.

O úniky se zajímá i nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. „Nejvyšší státní zástupce si vyžádá výsledky šetření Vrchního státního zastupitelství v Praze a bude věc nadále sledovat,“ konstatovalo Nejvyšší státní zastupitelství.

Trestní stíhání v Hlubučkově kauze zahájila policie ve středu. Policisté tvrdí, že organizovaná skupina obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

V některých médiích se nedlouho poté objevily nejen jména obviněných, ale i přepisy policejních odposlechů a podrobné informace z trestního spisu.

Kvůli případu rezignuje na funkci ministr školství Petr Gazdík (STAN), který končí rovněž v předsednictvu strany. Nepatří mezi podezřelé, podle dostupných informací se ale sešel s obviněným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem v zabezpečené kanceláři, trávili spolu víkend v Alpách a komunikovali přes zašifrovaný telefon.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Peněženku s bitcoiny otevřel znalec ještě před příchodem notáře, píší média

Bitcoinovou peněženku před darem ministerstvu spravedlnosti otevřel znalec najatý advokátem trestaného dárce, a navíc bez dohledu notáře a zástupce ministerstva. Píší to servery Seznam Zprávy a Info.cz. Nedá se tedy nezávisle prokázat, zda v elektronické peněžence byly skutečně bitcoiny jen zhruba za tři miliardy korun, jak ministerstvu tvrdil zmíněný znalec.
13:02Aktualizovánopřed 16 mminutami

Část D10 je po nehodě sedmi aut uzavřená

Dálnice D10 je na 23,5 kilometru ve směru na Turnov u Předměřic nad Jizerou uzavřená kvůli dopravní nehodě sedmi aut. Zranění utrpělo pět lidí, z toho dva těžké, u dalších tří lidí jsou zranění středně těžká. Jednoho ze zraněných transportovali záchranáři letecky. Jak dlouho bude dálnice uzavřená, nyní nelze odhadnout, řekla krajská policejní mluvčí Michaela Richterová.
16:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Po bouřích jsou bez proudu tisíce lidí, padaly i kroupy jako míčky

Zhruba pět tisíc odběratelů bez proudu evidovali kolem pátečního poledne energetici po bouřkách, které ve středu a v noci ze čtvrtka na pátek zasáhly část Česka. Nejrozsáhlejší výpadky energetici řeší na Frýdecko-Místecku a Vsetínsku. Ráno bylo bez dodávek zhruba 3,5 tisíce míst, v noci jich byly desítky tisíc. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že ve čtvrtek padaly na Moravě a ve Slezsku až sedmicentimetrové kroupy.
08:58Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Poslanci místo plánovaných bodů řešili na schůzi jen bitcoinovou kauzu

Sněmovna měla v pátek schvalovat uzákonění povinného příspěvku zaměstnavatelů do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika, poslanci také měli pokračovat v závěrečném projednávání sporného rozšíření pravomocí obcí například o možnost zřídit společnou obecní policii. Místo těchto bodů od rána na schůzi ale probírali bitcoinovou aféru, kvůli které rezignoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
09:01Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Soud zprostil Peterkovou obžaloby za šíření poplašné zprávy

Písecký soud zprostil bývalou novinářku Janu Peterkovu obžaloby z šíření poplašné zprávy. Podle žalobce uvedla, že po nástupu prezidenta Petra Pavla na Pražský hrad bude vyhlášen válečný stav a mobilizace. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání.
před 6 hhodinami

Východu Moravy hrozí v sobotu silné bouře s kroupami a přívalovými dešti

V sobotu odpoledne a večer hrozí silné bouřky na východě Moravy podél hranic se Slovenskem. Provázet je může přívalový déšť, menší kroupy a vítr o rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 7 hhodinami

Čínu nelze úplně odříznout, shodli se Zahradil s Langšádlovou

Úplně se ekonomicky odříznout od Číny kvůli bezpečnostním rizikům spojeným s technologiemi není možné. V Událostech, komentářích se na tom shodli bývalý europoslanec Jan Zahradil se členkou sněmovního zahraničního výboru Helenou Langšádlovou (TOP 09). Podle ní je třeba brát Peking jako hrozbu. Zahradil by naopak uvítal, kdyby Česko vůči Pekingu zaujalo méně konfrontační postoj. Pořad moderoval Martin Řezníček.
před 7 hhodinami

Co o nás on-line platformy shromáždily? Nabízíme postupy, jak získat informace

Uživatelé sociálních sítí a internetových platforem mají možnost je požádat o svá data podle obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Přinášíme návod, jak je získat, a vidět tak, jaká data shromáždily. Osobní údaje mohou sloužit společnostem k prodeji cílené reklamy. Jednou z největších společností, která na tom postavila svůj obchodní model, je Meta. Popsali jsme i tři způsoby, jak omezit nakládání s daty pro účely reklamy. Tématu užití dat uživatelů se věnuje také pořad De facto v sobotu od 12:30.
před 11 hhodinami
Načítání...