V Česku dostalo vízum téměř 218 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

Česko udělilo lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu doposud téměř 218 tisíc víz. V úterý jich přibylo zhruba 5100. Ministerstvo vnitra o tom informovalo na Twitteru. Uprchlíci před válkou dostávají od úterý víza za účelem dočasné ochrany, která nahradila dosud vydávaná speciální dlouhodobá víza. Mohou tak pobývat na území České republiky až rok. Počet uprchlíků ve vlacích do Česka klesá, stále však jde podle Českých drah o tisíce lidí denně. Ambulance pro uprchlíky z Ukrajiny zřídila už většina fakultních nemocnic.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Podle úterního vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) přišlo od zahájení ruské vojenské invaze do České republiky zatím kolem 300 tisíc běženců. Na cizinecké policii a v asistenčních centrech se zaregistrovalo téměř 117 tisíc z nich. Svůj pobyt nemusí nahlašovat děti do 15 let, kterých je podle posledních údajů ministerstva vnitra mezi uprchlíky přes 35 procent. V úterý se nahlásilo 3200 lidí.

Nejvíce běženců zůstává stále v Praze, jejich počet se podle statistik ministerstva vnitra blíží 53 tisícům. Za úterý odbavilo asistenční centrum v hlavním městě 1538 žadatelů o pomoc, o 45 procent méně než před týdnem. K registraci do jiných středisek bylo převezeno 76 lidí. Asistenční centrum, které je společné pro hlavní město a střední Čechy, poskytlo od začátku svého fungování pomoc více než 52 500 Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí.

Mezi lidmi prchajícími před ruskou invazí nadále převládají z téměř 80 procent ženy. Dětí do 18 let je zhruba 43 procent.

Radnice musí mimo jiné vyřešit problém s ubytováním uprchlíků. Brno podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) vyčlenilo 118 bytů, kde by Ukrajinci mohli pobývat za snížené sociální nájemné. O tom, kdo konkrétně v nich bude bydlet, rozhodnout městské části, vedení města jim doporučilo, aby do nich umístily zejména rodiny s dětmi, které plánují zůstat ve městě déle a najít si práci. Zdarma město uprchlíkům nabízí ubytování v židenických kasárnách, některých hotelech či internátech.

Od pondělí mohou lidé se speciálním vízem pracovat bez pracovního povolení, mohou také žádat o novou humanitární dávku pět tisíc korun. O víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny uprchli po zahájení ruské agrese, ale například i ti, kteří v Česku žijí déle, končí jim pobytové oprávnění a museli by se jinak na Ukrajinu vrátit.

Kvůli migrační vlně projedná vláda ve středu žádost sněmovně o delší trvání nouzového stavu. Zabývat se bude i řadou dalších bodů, které reagují na následky ruské vojenské invaze na Ukrajinu. Rozhodnout by měla například o solidárním příspěvku pro lidi v Česku, kteří ubytují uprchlíky, ale i o bodech týkajících se materiální pomoci Ukrajině. 

Ve vlacích ubývá uprchlíků

Počty uprchlíků z Ukrajiny ve vlacích do Česka v posledních dnech postupně klesají. Nadále jimi ale do země přijíždějí tisíce lidí denně, proti nejvytíženějším dnům v předchozích týdnech jde však zhruba o poloviční úroveň, uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Pokračuje také provoz speciálních vlaků RegioJetu, těmi do Česka zatím přijelo kolem sedmi tisíc běženců.

„Po vrcholu přeprav sledujeme zhruba v posledním týdnu postupný pokles počtu uprchlíků v našich spojích. Současný počet uprchlíků ve vlacích je zhruba na poloviční úrovni proti dnům s největším počtem přepravených osob,“ řekl Šťáhlavský.

Upozornil ale, že i nadále vlaky dopravce jezdí do Česka řádově tisíce lidí, zejména z Polska, Slovenska a také Maďarska. Část z uprchlíků po dojezdu do ČR v zemi dlouho nezůstává a pokračuje do Německa či Rakouska.

Zdravotní péče

Ambulance pro uprchlíky z Ukrajiny, takzvané UA pointy, zřídilo deset z 11 fakultních nemocnic zřizovaných ministerstvem zdravotnictví. Jako poslední je otevře v pátek Thomayerova nemocnice v Praze. Na Facebooku informovala, že půjde o dvě samostatné ambulance pro dospělé a pro děti.  

Vyhrazené ambulance otevírají také některé kraje, například v Ústeckém kraji jsou dvě – v krajském městě a Mostě. Středočeský kraj zase otevřel v příbramské nemocnici pediatrickou ordinaci určenou pro ukrajinské děti. V provozu bude tři dny v týdny (v pondělí, středu a pátek odpoledne), první den jich lékařka původem z Ruska ošetřila sedm.

„Dospělí pacienti s urgentními obtížemi jsou ošetřováni na urgentním příjmu nemocnice. S různou závažností obtíží se zde objeví v průměru tři pacienti denně, někdy jde pouze o předepsání potřebných léků či nějaký méně závažný problém,“ řekl mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota.

Podle stanoviska odborných lékařských společností k péči o uprchlíky z Ukrajiny by jim primární zdravotní péči měly poskytovat zejména ordinace praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost. S novým ukrajinským pacientem se podle zástupců jejich sdružení už v posledních týdnech setkala většina ordinací.

Zásoby potravinové banky

V souvislosti s příchodem uprchlíků z Ukrajiny hlásí větší objem vydávaných zásob české potravinové banky. Podle jejích provozovatelů nejčastěji chybí hlavně cukr nebo olej, nedostatková je také dětská výživa a přesnídávky.

Podle ředitelky Potravinové banky Prahy a Středočeského kraje Věry Doušové může být nárůst objemu vydávaných základních potravin oproti době před uprchlickou vlnou až desetinásobný. „Za únor, tedy před válkou, jsme vydali 106 tun potravin. Za prvních čtrnáct dní v březnu to bylo 360,“ popsala.

Pražská pobočka začne také rozvážet pomoc přímo domů lidem v těžké životní situaci. Těch, kteří si nemohou balíčky potravin vyzvedávat sami, je kolem stovky. Mezi nimi především samoživitelé a senioři. Rozvoz má na starost soukromá přepravní společnost.

Liberec oznámil, že v pátek přestane fungovat sběrné místo humanitární pomoci pro válečné uprchlíky v areálu bývalého výstaviště LVT. Přinést věci pro uprchlíky sice bude možné i dál, ale pokračovat bude pouze v budově Uranu u autobusového nádraží. Podle náměstka primátora Ivana Langra (SLK) se město rozhodlo soustředit sbírku na jednom místě. Budova Uranu má navíc tu výhodu, že je v něm i výdějní místo pro sociální služby, případně jednotlivé uprchlíky, kteří potřebují pomoc. „To na LVT komfortně udělat nejde,“ poznamenal.

Očkování proti covidu

Uprchlíci z Ukrajiny mohou od středy podstoupit test na covid-19 nebo dostat vakcínu proti onemocnění v centru Bohéma v Brně. Společnost Podané ruce tam pro ně otvírá zdravotnické centrum, kde bude praktický lékař, pediatr a psychoterapeutické poradenství.

Odborníci v centru mohou poradit i se závislostmi jako alkohol, kouření nebo jiné návykové látky, uvedla mluvčí Podaných rukou Šárka Halaštová. Péče je zdarma, centrum bude pro Ukrajince na čtyři hodiny otevřeno každý den. 

ČT24 vysílá Události v ukrajinštině již i duálně

Česká televize rozšířila dostupnost vysílání v ukrajinštině. Události je nově možné na ČT24 sledovat v duálním zvuku. Je tedy možné si místo češtiny zapnout ukrajinské tlumočení. Duální vysílání je k dispozici při příjmu běžnou anténou, přes satelit i po kabelu. Volbu zvuku lze aktivovat dálkovým ovladačem. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 3 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 3 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 4 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 13 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...