Těžba dřeva je rekordní, může za to kůrovec i sucho. Kalamitní oblasti jsou ve všech krajích

Státní podnik Lesy České republiky loni zvýšil kvůli kůrovcové kalamitě těžbu dřeva o 30 procent na rekordních 13,89 milionu metrů krychlových z předchozích 10,65 milionu. Těžba jen kůrovcového dřeva loni vzrostla o 62 procent na 9,71 milionu metrů krychlových. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi a jeho nynější hlavní snahou je zvládnutí kůrovcové kalamity.

Těžby dřeva v Lesích ČR jdou kvůli kůrovci razantně nahoru v posledních dvou letech. V letech bez kůrovcové kalamity byla těžba u Lesů ČR kolem osmi milionů metrů krychlových.

Drtivá část loňských těžeb připadla na takzvané nahodilé těžby v objemu 13,4 milionu metrů krychlových. Kromě těžby dřeva napadeného kůrovcem do nahodilých těžeb patří především těžby dřeva poničeného větrem, které loni představovalo zhruba 2,42 milionu metrů krychlových. Ostatní nahodilé těžby, třeba kvůli suchu, činily přibližně 1,2 milionu metrů krychlových.

Sucho postihlo i borovice nebo jasany

Kůrovcové kalamitní oblasti jsou podle Lesů ČR již ve všech krajích. Nejvíce chřadnou lesy na Vysočině a dále v Jihomoravském, Jihočeském, Moravskoslezském a Plzeňském kraji.

„Nejde ale jen o smrkové porosty, sucho postihlo i další dřeviny, například borovice nebo jasany,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Základním principem úspěšné obrany lesů před kůrovcem podle firmy zůstává včasné vyhledání napadených stromů, jejich pokácení a účinná asanace.

Ke konci loňského roku podnik evidoval 30 600 hektarů holin po 18 400 hektarech ke konci roku 2018. „Letos plánujeme vysazení 70 milionů sazenic lesních dřevin na 11 700 hektarech. Údaje se mohou během roku změnit, bude záležet na přírodních podmínkách vhodných pro zalesňování,“ uvedla Jouklová. Loni podnik vysadil 60 milionů sazenic.

Kůrovcové těžby pro podnik dělají především smluvní partneři. V podnikových lesních závodech má státní firma na těžbě nasazeno asi 750 vlastních dělníků. V letní sezoně jich je o třetinu více. „Využíváme všechny kapacity, lidi i stroje,“ přiblížila Jouklová.

Kůrovcová kalamita, která způsobuje přetlak nabídky dřeva na trhu a pád cen, se odráží v tom, že podnik ve své strategii počítá do roku 2023 se ztrátovým hospodařením. Za loňský rok by měly být Lesy ČR ve ztrátě na úrovni jedné miliardy korun. Předloni měly zisk 70 milionů korun. Konkrétní hospodářské výsledky za loňský rok podnik zveřejní později.