Testy odhalily nekvalitní filtr pevných částic s platnou certifikací. Úřady se ho snaží zakázat

Události: Testy ukázaly, že v Česku se prodává nekvalitní filtr pevných částic (zdroj: ČT24)

V Česku se podle ministerstva dopravy prodává série nekvalitních filtrů pevných částic do aut s naftovým motorem. Jde o polský výrobek s platnou certifikací. Testy ukázaly, že mimo jiné propouští mnoho škodlivin. Resorty dopravy a životního prostředí se snaží jeho prodej zakázat.

„Nesplňuje parametry v oblasti plněných složek,“ upozorňuje v souvislosti s nekvalitním filtrem mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. „Saze protékají skrz, jako kdyby tam filtr vůbec nebyl,“ upřesňuje technik školicího střediska Ford Motor Company Jan Karnolt. 

Testy navíc ukázaly, že ve filtru není dostatek vzácných kovů pro zničení rakovinotvorných látek. „Když spustím plyn, žádná reakce neprobíhá – saze nehoří, filtr se ucpává,“ demonstruje problémy s filtrem Jan Karnolt. 

Vložka se pak může časem propálit a děravý filtr propouští všechny škodlivé látky. Ale tím problémy nekončí. „Bude se vám dostávat přes přecpaný filtr nafta do oleje, zvyšovat se hladina v motoru a to může vést až k jeho poškození,“ varuje odborník na náhradní díly Josef Förster z Ford Motor Company. 

Stát zvažuje zákaz

Podle tajemníka Svazu dovozců automobilů Josefa Pokorného je nezbytné, aby stát zabránil takovým výrobkům dostat se na tuzemský trh. „Na domácím poli budeme směřovat k zákazu prodeje. A protože je výrobek certifikovaný v Irsku, budeme informovat irské orgány o našich zjištěních,“ přislíbil mluvčí ministerstva. 

Výsledky testů chce i polský výrobce filtrů. „Z Ministerstva dopravy ČR jsme nedostali žádné informace. (…) Teze, že auta vybavená filtrem JMJ /DPF009/ nejsou v souladu s emisními požadavky (CO, NOx a HC + NOx) a kvůli tomu (…) ničí český vzduch, jsou podle dostupných informací nepravdivé a nepřijatelné,“ vyjádřil se Andrzej Puchalski ze společnosti JMJ. 

Nekvalitní filtr pevných částic
Zdroj: ČT24

„Z pohledu životního prostředí není vyhovující. Autorizované certifikované měření jasně ukázalo, že by neprošel evropskými podmínkami,“ namítá ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). 

Tento typ filtru se prodává i v dalších evropských zemích, a proto chce ministr Brabec téma otevřít už v příštím týdnu na zasedání Evropské komise.