Šéf komunistů kritizuje ministra Ťoka a hrozí: Nerad bych, aby vláda skončila na rozpočtu

26 minut
Vojtěch Filip hostem Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Předseda komunistů Vojtěch Filip pohrozil, že KSČM by nemusela hlasovat pro státní rozpočet, pokud s nimi vláda nebude konzultovat klíčová rozhodnutí. Reaguje na krok ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO), který v pátek odvolal z dozorčí rady Českých drah jejího předsedu Milana Ferance (ANO) a další čtyři členy. „My nejsme kývači. Rozumíme si dobře?“ uvedl Filip v Interview ČT24, které moderoval Daniel Takáč.

Obměněná dozorčí rada by měla vypsat výběrové řízení na management Českých drah. Předseda KSČM Filip personální změny ostře kritizuje a chce o nich jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Filip: Prioritou jsou České dráhy

„Vůbec nejsem zděšen, že (ministr dopravy) úřaduje, ale to odůvodnění mě vyděsilo,“ uvedl Filip v Interview ČT24. Ministr Ťok personální změny odůvodnil tím, že České dráhy potřebují profesionální manažery, kteří se dobře připraví na liberalizaci železniční dopravy, k níž je Česko vázáno evropským železničním balíčkem.

Podle Filipa jsou kroky ministra Ťoka předčasné. „Nemyslím si, že věci, které mají být řešeny od roku 2033 a mají být spuštěny v roce 2023, by měla Česká republika v rámci liberalizace řešit už v roce 2018,“ vysvětluje šéf komunistů. Prioritou je podle něj stabilní národní dopravce.

„Liberalizace může začít až ve chvíli, kdy je stabilizovaný národní dopravce. A jistě uznáme, že českým národním dopravcem v oblasti železniční dopravy jsou České dráhy,“ uvedl Filip.

České dráhy přitom v loňském roce hospodařily se ziskem 984 milionů korun, meziročně o 102 miliony korun vyšším. K zisku po mnoha letech přispěla i osobní doprava, která zaznamenala čistý zisk šest milionů korun. Podle Filipa je ale stabilizace dopravce pouze na začátku.

Vláda by mohla skončit na rozpočtu, varuje Filip

Podle lídra komunistů musí být jasno například v tom, jaký bude doplatek na plánované snížení cestovného pro děti a seniory. „Nevíme, jak bude vypadat státní rozpočet ani jaká budou čísla příjmů za osobní dopravu,“ uvedl. Podle šéfa komunistů je třeba nejprve vědět, jak chce stát krýt ztrátu, která by dopravci vznikla zlevněným jízdným.

„Nerad bych se dočkal toho, že vláda skončí právě na státním rozpočtu, to znamená v září nebo v listopadu letošního roku, když už dostala důvěru. A trvala by jenom takhle krátkou dobu, protože bychom museli odmítnout státní rozpočet například v kapitole dopravy,“ varuje Filip.

Menšinová vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů získala podporu v noci na čtvrtek po dlouhých osmi měsících od voleb.

Předseda komunistů v Interview ČT24 připustil, že o chystaných změnách věděl už od čtvrtečního večera, přesto trvá na tom, že s KSČM nebyly dostatečně konzultovány. „Co je na tom špatného, že požadujeme konzultaci v oblasti liberalizace dopravy?“ táže se.

My jsme jasně řekli, že přispějeme k tomu, aby vláda vznikla, a že ji budeme tolerovat. Nikoliv že budeme na všechno kývat. My nejsme kývači. Rozumíme si dobře? Já myslím, že mi občané rozumí dobře.
Vojtěch Filip
předseda KSČM

Předseda komunistů chce jednat s premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem. S Ťokem se Filip už sešel v posledním červnovém týdnu, ale konzultovali podle něj pouze pořadí priorit ministerstva. Znovu má s šéfem resortu schůzku naplánovanou na příští týden. Lídr KSČM naznačil, že bude tlačit na Ťokův konec ve funkci.

Filip v Interview zdůraznil, že nepochybuje o kompetenci bývalého ministra dopravy Petra Moose, kterého Ťok do čela dozorčí rady Českých drah navrhl. Přesto proti personálním změnám protestuje, protože mají vést ke zmíněné liberalizaci dopravy.

Kromě personální politiky ministra dopravy Vojtěch Filip v Interview ČT24 komentoval i další témata, například neúčast komunistického poslance Zdeňka Ondráčka při hlasování o důvěře menšinové vládě. Celý rozhovor najdete ve videu v čele článku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poptávka po spolupráci s Evropou ve světě roste, míní Síkela

„Evropa je znovu vnímaná jako geopolitický hráč. Poptávka po ní roste,“ prohlásil v Událostech, komentářích eurokomisař Jozef Síkela (STAN), který má v Bruselu na starost agendu mezinárodního partnerství. Komise pod vedením Ursuly von der Leyenové je ve funkci už rok, při té příležitosti Síkela v rozhovoru se zpravodajem Petrem Obrovským své dosavadní působení zhodnotil. Do budoucna, i s ohledem na nástup nové vlády, význam své role vidí ve větší propagaci evropských myšlenek, sdělil.
před 7 hhodinami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 9 hhodinami

Ukrajinský velvyslanec ocenil ukrajinské děti úspěšné v českých školách

Ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč ocenil pamětní plaketou 24 ukrajinských dětí, které uspěly ve vědomostních, sportovních nebo uměleckých kláních. V tuzemsku jich žijí desítky tisíc, uprchly s rodiči z domova kvůli ruské invazi. Velvyslanec vyzdvihl, že si uchovávají ukrajinskou identitu a svými úspěchy přispívají k pozitivnímu obrazu českých škol, kroužků a sportovních týmů. Poděkování úspěšným dětem pořádalo velvyslanectví podruhé. V Česku je nyní asi 400 tisíc Ukrajinců, kteří jsou držiteli dočasné ochrany. Podle průzkumu Člověka v tísni se jich chce po válce vrátit na Ukrajinu zhruba pětina.
před 9 hhodinami

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
před 10 hhodinami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Zemřel moderátor Patrik Hezucký

Zemřel moderátor Patrik Hezucký, oznámila v pátek na instagramu rozhlasová stanice Evropa 2, kde víc než čtvrtstoletí uváděl pořad Ranní show. Bylo mu 55 let. Zdravotní problémy měl od podzimu. Vedle práce v rozhlasu Hezucký také daboval, moderoval některé televizní pořady a příležitostně hrál.
před 11 hhodinami

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...