Policisté vyrazili na tisícovku míst v Česku měřit rychlost

Nahrávám video

Na více než tisícovce míst na celém území Česka v pátek policisté vyrazili hlídat dodržování nejvyšší povolené rychlosti při akci Speed Marathon. Hlídkovat chtěli ve vytipovaných rizikových lokalitách po celý den. Akce má zvýšit povědomí o důležitosti dodržování rychlostních limitů a přispět k větší bezpečnosti na silnicích, oznámila mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová. Seznam míst, kam hlídky zamířily, policie zveřejnila již dříve na svém webu.

„Na základě dopravně bezpečnostních analýz v daném teritoriu a vlastních vytipovaných rizikových lokalit budou policisté provádět v průběhu celého dne měření rychlosti,“ sdělila mluvčí policie.

Na výběru hlídaných úseků se podílela i veřejnost. Lidé mohli do konce března policistům poslat tipy na riziková místa, kde řidiči často porušují předpisy.

Akce Speed Marathon se v podobném rozsahu konala i loni. Přestože policisté stejně jako letos informovali o kontrolách předem a zveřejnili seznam hlídaných úseků, zaznamenali přes 2100 případů překročení rychlostních limitů. Většinu z nich tehdy projednaly hlídky na místě a rozdaly pokuty dohromady za 1,4 milionu korun. Celkem loni při Speed Marathonu policisté odhalili asi 2800 přestupků, kromě vysoké rychlosti také třeba telefonování za jízdy, nepřipoutání řidiče či spolujezdce a jízdu pod vlivem alkoholu nebo drog.

Hodnocení akce

„I když ta akce byla avizovaná dopředu, upozorňovali jsme na to, veřejnost vlastně i měla možnost určovat místa měření, tak to podle prvních čísel vypadá obdobně jako v předešlých letech – přestupků je relativně hodně,“ prohlásil v Událostech, komentářích ředitel služby dopravní policie Michal Hodboď.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu zmínil, že je příznivcem měření rychlosti při podobných akcích, obzvlášť na nebezpečných místech. „(Nepřiměřená rychlost) patří mezi nejzávažnější příčiny dopravních nehod,“ prohlásil. Až 27 procent nehod končících smrtí je způsobeno právě nepřiměřenou rychlostí, podotkl.

Člen sněmovního podvýboru pro dopravu Martin Kolovratník (ANO) pochválil fakt, že do akce byla zapojena veřejnost. Sám by se dále inspiroval při podobných akcích příkladem Francie. „Když zjistí, kde třeba to snížení rychlosti pomohlo, tak ho tam dají jako trvalé,“ popsal. Může se jednat o retardér nebo třeba trvalý statický radar.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Datové schránky mají novou webovou adresu

Datová schránka je dostupná na nové adrese. To může být komplikace hlavně pro ty, kteří mají v prohlížeči uložené heslo. Stát doporučuje využívat Identitu občana, tedy například bankovní identitu.
před 20 mminutami

Hasiče zaměstnávají silné bouřky, vichr na jihu Moravy lámal stromy

Na jihovýchod a východ Česka dorazily odpoledne první bouřky. Meteorologové v těchto oblastech zpřísnili výstrahu. Aktuálně je vyhlášená s vysokým stupněm nebezpečí. Na jihu Moravy už vyjížděli hasiči k desítkách událostí. Silný vítr lámal stromy a poničil střechu školy. Bouřka zasáhla rovněž Zlínský kraj. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval před komplikacemi v energetice, dopravě a zemědělství.
11:30Aktualizovánopřed 53 mminutami

Čečenská exilová vláda se tajně sešla v Praze. Žádá podporu pro nezávislost na Rusku

Představitelé exilové vlády Čečenské republiky Ičkerie se za přísných bezpečnostních opatření sešli v Praze. Evropskou unii a Ukrajinu žádají o podporu své snahy obnovit nezávislost Čečenska na Rusku. Věří, že Kreml je v důsledku jeho agrese proti Ukrajině nejslabší za několik posledních desetiletí.
před 1 hhodinou

Okamura před cestou do Číny jednal i s tajnými službami

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) na tiskové konferenci před odletem do Číny oznámil, že česká delegace bude mít pět cílů. Chce jednat o zahájení další letecké linky mezi zeměmi, o otevření jednání o zrušení vízové povinnosti českých občanů do Číny či realizovat v tuzemsku výstavu terakotové armády. Okamura je také případně připraven s čínskou stranou jednat o případu zadržovaného Čecha. Před odletem jednal i s tajnými službami.
13:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemřel psychiatr, sexuolog a někdejší europoslanec Jaroslav Zvěřina

Ve věku 83 let zemřel v neděli psychiatr a sexuolog Jaroslav Zvěřina. Informovala o tom Sexuologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP). Zvěřina byl v minulosti také poslancem za Občanskou demokratickou stranu (ODS), krátce i místopředsedou sněmovny a pět let europoslancem.
před 5 hhodinami

Dělníci v noci zbourali dva nadjezdy na Pražském okruhu, opět je průjezdný

Dělníci zbourali v noci na neděli dva nadjezdy, kvůli kterým byl od sobotního večera plánovaně přerušený provoz na Pražském okruhu mezi Slivencem a Řeporyjemi. Uzavírka byla ukončena v neděli kolem 11:00, informoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Předpokládá, že pro odpolední špičku bude cesta zprovozněna v obvyklé kapacitě.
před 6 hhodinami

VideoKomunisté tajili otravu rtutí, kontroly potravin jsou dnes přísné

Před 45 lety otrávila maso a vejce v Československu rtuť. Minulý režim se bál skandálu, a tak fakta před lidmi tajil. Komunisté nepřiznávali ani infekční nemoci, o nichž státní média mlčela – dnes naopak zapojení médií pomáhá, stejně jako spolupráce všech zasahujících složek. Rtuť v potravinách nyní hlídá mimo jiné Státní zdravotní ústav. Mezi rizikové patří ryby a výrobky z nich. V poslední době se ale množství v jídle drží na spodní hranici limitu.
před 10 hhodinami

Trestní reforma snížila počet nových vězňů, zařízení ale zůstávají téměř plná

Počet lidí odsouzených k nepodmíněnému trestu se od začátku roku mírně snížil. Přispěla k tomu trestní reforma, která zmírnila postihování opakovaných drobných krádeží a neplacení výživného. České věznice jsou přesto zaplněné přibližně z 97 procent. Vládní koalice považuje některé změny za příliš benevolentní a chce část trestů opět zpřísnit.
před 11 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.