„Pojďme ze strachu udělat respekt,“ říká nový ministr zdravotnictví Blatný

Nahrávám video
UDÁLOSTI: Změna v pozici ministra nastala v pravé poledne na zámku v Lánech
Zdroj: ČT24

Prezident Miloš Zeman v poledne jmenoval lékaře Jana Blatného (za ANO) ministrem zdravotnictví. Ten pak převzal resort od odcházejícího ministra Romana Prymuly (za ANO). Přijatá opatření proti covidu-19 nebude podle Blatného třeba zásadně zpřísňovat. Pokud je lidé budou respektovat.

Za hlavní úkol nový ministr Blatný označil změnit vnímání celé pandemie. „Pojďmě změnit vnímání strachu v respekt. Strach nás paralyzuje,“ řekl Blatný.

Tomu by měl pomoci transparentnější přístup. „Nemůžu vám hned po svém nástupu říct, co udělám. Ale můžu vám slíbit, že rozhodování bude založené na datech, která budou sdílená a musí být všem srozumitelná,“ uvedl. 

Zásadní věcí je kapacita nemocnic a personálu. „Je velice dobře, že se budují obě polní nemocnice. Zatím se nezdá, že by bylo potřeba další podobné externí kapacity budovat,“ dodal. Za zásadní ale považuje zprovoznění centrálního dispečinku, který by měl mít přehled o tom, kde jsou jaká volná lůžka.

Jako jednu z prvních věcí chce s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) řešit případné znovuotevření škol. „Je potřeba na základě dat, která máme, zjistit, jestli to (uzavření škol) má zůstat, nebo se to má změnit,“ dodal. Není jasné, jestli vydá konečné stanovisko v pátek. „Vím, že bylo avizováno, že v pátek se rozhodne o dalším postupu. V tuto chvíli to neslíbím, protože když něco řeknu v pátek a v pondělí to změním, tak mi nikdo nebude věřit,“ podotkl nový ministr.

Blatný také vyvrátil spekulace ohledně nového twitterového účtu pod jeho jménem, kde se šíří dezinformace. Nemá s ním nic společného.

Služby odcházejícího ministra Romana Prymuly chce Blatný dál využívat, protože je podle něj skvělý odborník. Sejde se s ním a dohodnou se, jak budou spolupracovat.

Premiér Andrej Babiš (ANO) během uvedení Blatného do funkce ministra znovu apeloval na dodržování vládních opatření. Mobilita lidí podle dat mobilních operátorů neklesla tolik jako na jaře. Za hlavní úkol teď premiér považuje ochranu seniorů před koronavirem. Pomoci by mohlo masivní využití rychlejších antigenních testů.

Podle Babiše je světlem na konci tunel vakcína. Její vývoj během čtvrtka bude konzultovat se svými evropskými protějšky.

Nahrávám video
Brífink k uvedení Jana Blatného do funkce ministra zdravotnictví
Zdroj: ČT24

„Nejezděte na Vyšehrad,“ vtipkoval Zeman

Nového ministra jmenoval ve čtvrtek v poledne prezident Zeman na zámku v Lánech.

Ocenil, že Blatný jmenoval svého předchůdce ve funkci ministra Romana Prymulu svým spolupracovníkem v boji proti covidu-19. „Zde nerozhodují tituly ani funkce, ale upřímná snaha epidemii potlačit,“ řekl prezident. Prymula má být součástí expertního týmu, který doporučuje protiepidemická opatření. S odkazem na schůzku, kvůli které musel skončit Prymula, poradil prezident novému ministrovi, aby nechodil na pražský Vyšehrad. „Je tam nebezpečno,“ komentoval Zeman.

Za 38 dnů Prymulova šéfování ministerstvu byl znovu vyhlášen nouzový stav, uzavřely se školy i většina obchodů, zakázány jsou kulturní a sportovní akce, omezeny svatby a pohřby, nosí se opět roušky i venku a od středy platí také noční zákaz vycházení.

Prymula po zveřejnění fotografií ze schůzky na Vyšehradě odmítl, že by porušil jakákoliv z vlastních protiepidemických opatření. Původně nevyslyšel Babišovu výzvu k rezignaci, premiér ale považoval jeho chování na fotografiích za nepřijatelné a navrhl v pátek Zemanovi jeho odvolání. Prymula později nevyloučil, že demisi nakonec sám podá. Ve středu obdržel od Zemana Řád bílého lva za zvládnutí první vlny koronavirové epidemie.

Povoláním hematolog

Nový ministr Blatný dosud působil jako náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno, kde se specializoval na léčbu dětí s poruchami srážlivosti krve.

  • Narodil se 24. března 1970 v Prostějově.
  • Vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně (1994) a posléze tamtéž obor pediatrie.
  • Přednosta oddělení dětské hematologie a biochemie Fakultní nemocnice v Brně a zdravotnický náměstek pro pracoviště Dětská nemocnice Fakultní nemocnice v Brně.
  • Na poli hematologie je Blatný uznávanou kapacitou, zaměřuje se na léčbu dětí s poruchou srážlivosti krve.
  • „Je to vynikající pediatr a náměstek pro Dětskou nemocnici. Samozřejmě je nyní situace velmi těžká pro kohokoliv, ale znám ho už 25 let, tak jsem přesvědčen, že pokud bude ministrem, bude to správný člověk,“ řekl o Blatném ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Největší nábytkářské řetězce posilují svou pozici na trhu

Tržby z prodeje nábytku v Česku loni klesly asi o tři procenta na 43 miliard korun, vyplývá z odhadu Asociace nábytkářů. Lidé více kupovali zboží z dovozu než české výrobky. Poměr byl zhruba sedm ku třem. Úspěšný rok hlásí největší nábytkářské řetězce, které mají na trhu až třetinový podíl. Přestože prodej přes internet každým rokem roste, většina lidí míří za nábytkem do obchodních domů. Zboží chtějí vidět a vyzkoušet si ho. Častěji poptávají servis takzvaně na klíč. Do většiny velkých nábytkářských řetězců dodávají i české firmy. Obecně objem tuzemské výroby ale poslední dva roky klesá.
před 1 hhodinou

Dvacet pět tisíc přihlášek na SŠ za týden, uchazeči mají čas do 20. února

Za první týden podalo přihlášky na střední školy dvacet pět tisíc dětí. Většina se ještě rozhoduje. Přihlášku si mohou podat až do 20. února. Přijímačky budou psát v první polovině dubna. Už minulý týden ale žáci mohli posoudit své znalosti zdarma na zkoušce nanečisto od Cermatu. Komerční organizátoři po ní zaznamenávají větší zájem o volné termíny. V Praze je letos přes jedenáct tisíc deváťáků, tedy o pár stovek méně než loni. Zhruba třetina přihlášek na zdejší střední školy ale chodí ze Středočeského kraje. Celkově je pro více než sto tisíc deváťáků na veřejných školách sto sedmnáct tisíc míst. Nabídka vzhledem k demografii mírně klesla. Některé obory ale posilují, reagují například na poptávku na pracovním trhu.
před 1 hhodinou

Vláda ponechá v platnosti zpomalení růstu nových penzí

Vláda ponechá v platnosti zpomalení růstu nových penzí, které začalo platit od ledna 2026. Kabinet Andreje Babiše tak zachová jednu ze dvou klíčových částí důchodové reformy prosazené předchozí vládou Petra Fialy (ODS), uvedl pro ČT ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Při schvalování reformy přitom politici z ANO i SPD slibovali, že zruší i tento parametr. V praxi to znamená, že lidem, kteří odejdou do penze v následujících letech, bude stát každý rok vypočtený důchod mírně snižovat.
před 1 hhodinou

Návrh rozpočtu podle Babiše neodporuje zákonu, rozpočtová rada je dle něj zbytečná

Návrh státního rozpočtu na letošní rok neodporuje zákonu o rozpočtové odpovědnosti, uvedl v pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova premiér Andrej Babiš (ANO). Nesouhlasí s opačným stanoviskem Národní rozpočtové rady (NRR), kterou označil za zbytečnou instituci. Premiér také řekl, že chce být aktivní v trestním procesu kauzy Čapí hnízdo, i když ho sněmovna ke stíhání nevydá. V pořadu rovněž nevyloučil budoucí spolupráci s jihočeským hejtmanem Martinem Kubou či se vyjádřil ke kauze zpráv předsedy Motoristů Petra Macinky.
před 7 hhodinami

K Nové zelené úsporám se vláda vrátí, uvedl Babiš

K dotačnímu programu Nová zelená úsporám, který podporoval úsporné renovace domů, se vláda vrátí, bude na něj hledat peníze. V pořadu Za pět minut dvanáct v televizi Nova to v sobotu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), podle nějž program snížil lidem náklady. Předseda Motoristů Petr Macinka, který vede ministerstvo životního prostředí, dříve avizoval úpravu programu kvůli chybějícím penězům.
před 9 hhodinami

Brejchová byla nezapomenutelnou filmovou hvězdou, shodli se herci i politici

Jako na opravdovou hereckou hvězdu a ikonu českého a československého filmu vzpomínali v sobotu herečtí kolegové na Janu Brejchovou, která zemřela ve věku 86 let. Připomněli její talent, krásu i nezapomenutelné role. Hold legendární herečce a upřímnou soustrast její rodině vyjádřili také prezident Petr Pavel či premiér Andrej Babiš (ANO). Její úmrtí po dlouhé nemoci oznámili pozůstalí v pátek.
11:48Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Šťastný by si přál olympiádu v Česku. Připustil ale ekonomickou náročnost

V Itálii v pátek večer začala olympiáda. Až do 22. února budou o medaile soutěžit skoro tři tisíce sportovců z devadesátky zemí. Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé) by byl rád, kdyby se olympiáda v budoucnosti pořádala také v Česku. Řekl to v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. Připustil ale, že by to bylo ekonomicky náročné.
před 10 hhodinami

Školy hledají kvůli drahým lyžařským kurzům alternativy

Náklady na lyžařské kurzy pro děti se zvyšují. Většina škol, které ČT oslovila, se je snaží ve vzdělávacích programech udržet. Dětem ze znevýhodněných rodin nabízejí úlevy. Část škol už ale tradiční aktivitu radši nahrazuje levnějšími pobyty. Někde vyměnili sjezdovky za běžky, jinde volí raději kola nebo turistiku.
před 11 hhodinami
Načítání...