Počet zemřelých s covidem překročil hranici 30 500. V sobotu přibylo o pětinu víc nakažených než před týdnem

Počet úmrtí s nemocí covid-19 v Česku přesáhl 30 500. Zemřelých přibývá rychleji než dřív, za poslední týden o třiadvacet, o týden dřív s nákazou zemřelo jedenáct lidí. Testy v sobotu potvrdily 665 případů koronaviru, o pětinu víc než před týdnem a nejvíc ve víkendovém dni od osmého května. Počet lidí s covidem v nemocnicích se mezi pátkem a sobotou snížil o patnáct na 306, stále je ale o třetinu vyšší než před týdnem. Nadále roste i incidenční číslo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

On-line přenos

Koronavirus - říjen

  • 16:03

    Němečtí politici vyzývají, aby se uskutečnila schůzka, na které by zástupci jednotlivých spolkových zemí a spolkové vlády hledali řešení, jak před příchodem zimy naočkovat více lidí posilovací dávkou vakcíny proti covidu-19.

  • 15:49

    Rakousko hlásí na 5700 nakažených za den. Za týden přibylo 362 nakažených na sto tisíc obyvatel.

  • 14:01
    Česko

    Zákaz návštěv se kromě jičínské nemocnice týká i podřízené nemocnice v Novém Bydžově.

Podobné množství lidí umíralo v Česku s koronavirem za týden naposledy v polovině června, v dalším období se situace zlepšila. Týdenní počty byly nižší než deset a v řadě dnů s covidem nezemřel nikdo. Takový den byl naposledy 27. září.

Podle představitelů vlády by se ale díky očkování neměla opakovat situace z jara, kdy byly nemocnice zahlcené pacienty s koronavirem a umíralo jich i víc než dvě stě každý den.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku loňského března zemřelo 30 501 nakažených. Případů nákazy hygienici zaznamenali téměř 1,7 milionu. Naprostá většina z nakažených se vyléčila. Pacientů s covidem v nemocnicích nyní zůstává nejvíce od čtvrtého června. Nemocných ve vážném stavu mezi pátkem a sobotou ubylo o pět na 58, za poslední týden se ale jejich počet zvýšil o dvě třetiny.

Incidence dál roste

Denní přírůstky nakažených rostou, i když se méně testuje. Za sobotu laboratoře provedly zhruba 38 300 testů PCR a antigenní metodou, zhruba o pět tisíc méně než o týden dřív. Ubylo hlavně antigenních testů, počet testovaných metodou PCR se mírně zvýšil. Podíl pozitivních u takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, mírně klesl z pátečních 5,63 procenta na 5,45 procenta v sobotu.

Pojedenácté za sebou vzrostla sedmidenní incidence nákazy. K sobotě připadalo šestapadesát potvrzených případů koronaviru za týden v přepočtu na sto tisíc obyvatel, v pátek to bylo čtyřiapadesát. Vyšší incidenční číslo bylo naposledy devatenáctého května.

Reprodukční číslo udávající, kolik lidí nakazí v průměru jeden pozitivně testovaný, se víc než týden pohybuje kolem hodnoty 1,3. K neděli kleslo na 1,29 ze sobotních 1,30. Nad hodnotou jedna se drží od konce srpna.

Plně očkovaných je už šest milionů

Počet plně očkovaných proti covidu už přesáhl šest milionů. Dávek dosud zdravotníci rozdali skoro 11,9 milionu, za sobotu ji dostalo 2508 lidí. Tempo očkování je tak proti letním měsícům výrazně pomalejší.

Za sobotu má dokončené očkování 1335 lidí, celkem od začátku vakcinace koncem loňska 6 000 477 obyvatel. Zdravotníci nyní lidem nabízejí také posilující třetí dávku, kterou v sobotu dostalo 433 lidí a celkem ji má 20 497 lidí. Interval mezi druhou a třetí dávkou se může od osmnáctého října zkrátit z nynějších osmi na šest měsíců, uvedl už v pátek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 

Zatímco ještě na přelomu června a července bylo ve víkendových dnech očkováno i víc než 50 tisíc lidí, začátkem srpna byly počty poloviční a za poslední měsíc jen dvakrát počet dávek ve víkendovém dni přesáhl tři tisíce a jednou byl i nižší než tisíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko má zájem o surovou ropu z Kazachstánu, řekl Babiš

Česká republika má zájem o dlouhodobé dodávky surové ropy z Kazachstánu, řekl v Astaně premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s kazachstánským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem. Připomněl také, že tato středoasijská země je největším producentem uranu na světě a má bohatá naleziště i dalších surovin. Česko by s Kazachstánem mohlo spolupracovat například v oblasti vědy a výzkumu jádra či v dalších strategických otázkách. Babiš uvedl, že v Kazachstánu propagoval i české zbrojařské firmy.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoMusíme přestat moralizovat, řekl nový šéf lidovců Grolich

Cílem lidovců je podílet se po dalších parlamentních volbách na řízení státu a být ve vládě klíčovou stranou, prohlásil nový předseda KDU-ČSL Jan Grolich. Aby se tak dle něj stalo, strana musí vědět, jaké jsou její nedostatky. „Za mě je to moralizování. Neměli bychom mluvit lidem do života, a naopak být v naší práci i komunikaci profesionálnější,“ vyjmenoval. Lidovci mají podle Grolicha hospodářskou strategii, vizi a jasné priority. „Myslím, že dlouhodobou chybou nejen lidovců je to, že zde nebyly jasné priority,“ zmínil v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
před 7 hhodinami

Výběr Řehkova nástupce vrcholí. Šanci mají čtyři generálové

Výběr nového náčelníka generálního štábu české armády jde do finále. Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) zúžil výběr kandidátů na čtyři generály, které už osobně představil i premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Oba politici to potvrdili.
před 7 hhodinami

Soud opět poslal Cimického za sexuální útoky a vydírání na pět let do vězení

Za případy sexuálního útoku a pětatřicet případů vydírání uložil ve středu Obvodní soud pro Prahu 8 psychiatru Janu Cimickému pětiletý trest vězení. Na deset let mu také zakázal výkon lékařské praxe. Opět ho uznal vinným ve všech bodech obžaloby, podle které se muž činů dopustil převážně vůči pacientkám. Cimický musí poškozeným rovněž zaplatit náhradu nemajetkové újmy, ženy dohromady požadují zhruba šest milionů korun. Psychiatr ke středečnímu jednání nepřišel, v minulosti vinu odmítl. Jeho advokát Miroslav Kučerka podal na místě odvolání.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Z obchodního centra ve Zlíně evakuovali kvůli neznámé látce přes sto lidí

V obchodním centru ve Zlíně-Prštném unikla ve středu odpoledne neznámá látka. Evakuováno z něj bylo okolo 14. hodiny asi 150 lidí, uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš. Několik osob ošetřili zdravotníci. O jakou látku jde a zda hrozí další riziko, nyní zjišťují hasiči, informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Centrum se veřejnosti znovu otevřelo před 18. hodinou. Specialisté nenaměřili v ovzduší žádné zvýšené škodliviny.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Prezidentem Hospodářské komory byl opět zvolen Zdeněk Zajíček

Podnikatelé zvolili ve středu na celostátním sněmu v Praze za prezidenta Hospodářské komory ČR na další tři roky opět Zdeňka Zajíčka, který byl jediným kandidátem. Komora upřesnila, že získal 184 hlasů ze 200. Zajíček vede komoru od roku 2023, kdy vystřídal ve funkci Vladimíra Dlouhého. Hospodářská komora sdružuje živnostníky, malé, střední i strategicky důležité velké podniky a zhruba 140 oborových asociací, svazů a řemeslných cechů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Komise žaluje Česko a Maďarsko kvůli evropskému zatýkacímu rozkazu

Evropská komise se rozhodla zažalovat Česko a Maďarsko kvůli nedodržování pravidel o evropském zatýkacím rozkazu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Záležitostí by se měl nyní zabývat Soudní dvůr Evropské unie. České ministerstvo spravedlnosti zdůraznilo, že věc se netýká pozdního zavedení právního předpisu EU do českého práva, ale právního sporu ohledně správnosti provedení některých ustanovení. Dodalo, že už zahájilo legislativní práce ke splnění zbylých požadavků.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Česko musí zlepšit prevenci korupce u poslanců a soudců, uvádí skupina Rady Evropy

Česko sice plní některá doporučení týkající se předcházení korupce u zákonodárců, soudců a státních zástupců, některé navržené úpravy ale stále neprovedlo. Uvádí to ve středu zveřejněná hodnotící zpráva protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO). Vyjádření český úřadů zatím není známé.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...