Median: Ve volbách v říjnu by ANO získalo 31,5 procenta. Podpora ODS klesla

Volby v říjnu by vyhrálo hnutí ANO s 31,5 procenta hlasů, jeho podpora proti září mírně vzrostla, ukázal volební model agentury Median. Zisk ODS by podle něj naopak klesl na 13,5 procenta. SPD by měla 12 procent a Piráti 11 procent. Mezi osmi stranami a hnutími, které v modelu překonaly pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny, by v říjnu byli také sociální demokraté. Podle Medianu ale nelze spolehlivě určit, zda je jejich podpora nad touto hranicí, nebo pod ní.

Podpora ANO proti zářijovému modelu Medianu stoupla o procentní bod, občanským demokratům se naopak snížila o dva a půl procentního bodu. SPD měla v zářijovém modelu o půl procentního bodu méně, Piráti zůstali na svém.

Možný zisk KDU-ČSL se zvýšil ze zářijových 2,5 procenta na šest procent, u STAN zůstal na 5,5 procenta. Podpora TOP 09 klesla v aktuálním modelu o procentní bod na pět procent. ČSSD by v říjnu dostala 5,5 procenta, v září měla o procentní bod méně. „Překonání pětiprocentní hranice je ale u stran, které se kolem ní pohybují, nejisté,“ uvedli autoři průzkumu.

Koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) společně s Piráty a STAN, tedy strany zastoupené v nynější vládě, by prostým součtem získaly 41 procent, poukázal Median. „Průzkum byl prováděn v průběhu celého měsíce října, a může se tak lišit od volebních průzkumů, které probíhaly v kratším časovém rozmezí,“ upozornila agentura.

Odlišný vývoj podpory ANO a ODS ukázal volební model agentury Kantar CZ pro Českou televizi z přelomu října a listopadu. Podle něj si ANO proti zářijovému modelu stejné agentury pohoršilo o tři procentní body na 26,5 procenta a zisk ODS naopak vzrostl o tři a půl procentního bodu na 21,5 procenta. Podpora pro SPD a Piráty byla u Medianu a Kantaru podobná.

Rozdíly mezi věkovými skupinami

Podle průzkumu Medianu podporují ANO a SPD zejména lidé ve věku 65 let a více a také lidé bez maturity. Mezi vysokoškolsky vzdělanými má nejvyšší podporu ODS, stranu preferují také podnikatelé a lidé ve věku 45 až 54 let. Piráty si nejčastěji vybírají lidé ve věku 18 až 24 let a studenti.

Voleb do sněmovny se v říjnu podle Medianu určitě chtělo zúčastnit 59 procent účastníků průzkumu, dalších 16,5 procenta účast zvažovalo. Určitě by k volbám nešlo 17 procent dotázaných, spíše by nešlo 7,5 procenta. „Oproti minulému volebnímu modelu pozorujeme nárůst ochoty zúčastnit se voleb, nicméně deklarovaná volební účast bývá obvykle vyšší než skutečná účast,“ podotkli autoři průzkumu.

Median se od 1. do 31. října dotazoval 1005 lidí v Česku ve věku osmnáct a více let. Statistická odchylka činí plus minus půl procentního bodu u malých stran a až plus minus tři a půl procentního bodu u největších stran.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hasiči v Brně mají požár domu pod kontrolou, lidé se vrací do okolních objektů

Hasiči v Brně-Bystrci v noci na pondělí dostali požár rodinného domu pod kontrolu a lidem začali umožňovat návrat do okolních objektů. Předtím z domů v okolí evakuovali 21 lidí, událost se obešla bez zraněných. Dohašování bude trvat do ranních hodin, uvedl Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje na sociální síti Threads.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Politici chtějí zjednodušit pravidla prodeje ve svátky. Na způsobu se ale neshodnou

Ačkoliv byl nedělní den sváteční, velké obchody zůstaly otevřené. Na seznamu dnů se zakázaným prodejem není ani pondělí. Politici teď chtějí pravidla zjednodušit. Lidovci navrhují zavřít obchody o všech svátcích. ODS by zase regulaci naopak úplně zrušila. Podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Taťány Malé je namístě otevřít debatu.
před 8 hhodinami

Čeští záchranáři ve Venezuele prohledávali desítky budov, vyprostili pět mrtvých

Čeští záchranáři ve Venezuele prohledávali po tamním ničivém zemětřesení kolem čtyřiceti budov, vyprostili pět mrtvých, řekl velitel USAR týmu Petr Vodička, který se v neděli ráno spolu s dalšími vrátil do Česka. Odpoledne armáda uvedla, že se vrátila i druhá část týmu s materiálem, který převezl nákladní letoun zajištěný prostřednictvím programu NATO. Prozatímní prezidentka země Delcy Rodríguezová ocenila působení Čechů medailemi.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Cyrilometodějské slavnosti ve Velehradě završila poutní mše

Dny lidí dobré vůle ve Velehradě na Uherskohradišťsku završila slavnostní poutní mše na prostranství před bazilikou. Na 5. červenec připadá státní svátek připomínající slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje. Velehradské cyrilometodějské slavnosti na jejich odkaz poukazují. Patří k nejvýznamnějším církevním událostem v zemi, běžně se jich účastní desítky tisíc lidí. Dny lidí dobré vůle začaly v sobotu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Babiš v Ankaře navštíví obě hlavní akce, plyne z programu. Pavla nezmiňuje

Premiér Andrej Babiš na summitu NATO v Ankaře půjde na úterní neformální večeři i středeční jednání Severoatlantické rady, uvádí v programu Úřad vlády. Prezidenta Petra Pavla nezmiňuje. Vládní delegace v čele s Babišem odletí v úterý ráno krátce před prezidentem. Tomu účast zajistil po několikaměsíčních sporech s kabinetem v předběžném opatření Ústavní soud.
před 16 hhodinami

Děti mohou podle psychologů o prázdninách víc experimentovat na internetu

Víc času on-line v prázdninovém režimu může podle oslovených psychologů u dětí a dospívajících zvyšovat riziko vzniku úzkostí a pocitů méněcennosti, prohloubit pocit osamělosti a závislosti na on-line světě. Podle psycholožky a vyučující z Katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy (UK) Kateřiny Lukavské mohou také děti víc experimentovat a hledat i rizikovější obsah. Zákazy a rodičovská kontrola přitom nemusí k předcházení problémů stačit. Nejdůležitější je podle oslovených odborníků komunikace, společné sdílení zážitků z on-line světa a hlavně společné aktivity.
před 20 hhodinami

Minimální mzda by mohla od ledna dle odhadů vzrůst o 2500 korun

Minimální mzda by mohla příští rok podle dosavadních odhadů vzrůst o 2500 korun na 24 900 korun. V roce 2028 by pak mohla činit 26 900 korun. Vyplývá to z podkladů k chystanému vládnímu nařízení s koeficienty pro výpočet nejnižšího výdělku. Ten by podle návrhu měl příští rok odpovídat 44,6 procenta průměrné mzdy, v roce 2028 pak 45,8 procenta. Předpis by měla projednat tripartita. Podle údajů Informačního systému o průměrném výdělku dostávalo minimální mzdu 4,9 procenta zaměstnanců v Česku, tedy asi 181 tisíc.
před 22 hhodinami

VideoPolicie opět vyráží na řeky kvůli kontrolám alkoholu

S létem přicházejí kontroly alkoholu na vodě. Někde můžou mít kormidelníci i půl promile, jinde platí nulová tolerance. A hrozí také vysoké pokuty, které mohou dosáhnout až sto tisíc korun. Řeky a nádrže kontrolují policisté celé léto. Podle nich těchto přestupků ale znatelně ubylo.
před 22 hhodinami

Evropský pohled