Lidé mezi 55 a 59 lety se zřejmě budou moci registrovat k očkování od středy

K očkování proti covidu-19 by se mohli od středy registrovat Češi ve věkovém rozmezí od 55 do 59 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) to v pondělí navrhne vládní radě pro zdravotní rizika. Laboratorní testy v sobotu potvrdily v Česku 1302 případů nemoci covid-19. Proti pátku byl denní nárůst nově nakažených poloviční a proti minulé sobotě o zhruba 240 nižší. Upřesněná čísla zveřejnilo ministerstvo před desátou hodinou, původní údaj byl 1059 nových případů.

On-line přenos

Koronavirus – duben

  • 20:43

    Tanzanie zahájila výrobu kyslíku pro zdravotnické účely v největších nemocnicích v zemi. Kyslíkové láhve využije při léčbě pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče. Denní produkce bude přibližně 200 láhví, napsala agentura Reuters s odvoláním na prohlášení tanzanského ministerstva zdravotnictví.

  • 19:46
    Česko

    Hygienici na jihu Čech evidují 233 nových případů covidu. Počet aktuálně pozitivních stoupl o 151 na 4451 lidí. Záchyty ve školách jsou minimální.

  • 19:19

    Jedna dávka vakcíny proti covidu-19 Pfizer/BioNTech možná nevyvolává dostatečnou imunitní reakci, aby ochránila před nákazou mutacemi koronaviru, které v současnosti převládají. Vyplývá to z britské studie, která byla zveřejněna v časopise Science.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí navrhne vládní radě pro zdravotní rizika, aby se k očkování proti covidu-19 by mohli od středy registrovat Češi ve věkovém rozmezí od 55 do 59 let. Jde o skupinu 750 tisíc. Od pondělí bude možné se hlásit k očkování do pražského velkokapacitního centra v hale O2 univerzum. To začne fungovat od 3. května.

Podle ministra zdravotnictví Petra Arenberga (za ANO) očkování proti covidu-19 může dál zrychlovat, zvýšené dodávky podle něj umožní do několika týdnů podávat 100 tisíc dávek denně.

Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo k pátku téměř 1,8 milionu lidí, dvě dávky 920 tisíc.

Očkování se zpomalilo

V sobotu bylo podle údajů na webu ministerstva v nemocnicích 3158 lidí s covidem, z toho 742 ve vážném stavu. Počet hospitalizovaných je na nejnižší úrovni od poloviny loňského října.

Zdravotníci v sobotu aplikovali 21 481 dávek vakcíny proti covidu, o necelé čtyři tisíce méně než před týdnem. Celý uplynulý týden bylo vykázaných dávek očkování méně než ten předchozí, kdy každý den dostalo vakcínu přes šedesát tisíc lidí, ve čtvrtek to bylo dokonce rekordních 72 300 lidí. Tento týden počty očkovaných přesáhly šedesátitisícovou hranici jen dvakrát. Data o vykázaných očkováních se ještě mohou změnit, ministerstvo je průběžně doplňuje.

Od začátku epidemie loni v březnu úřady v Česku evidují přes 1,6 milionu případů covidu-19, počet zemřelých se blíží devětadvaceti tisícům. V poslední době se denní počet zemřelých snížil, od 11. dubna se drží pod stovkou za den a od úterý pod šedesáti. Za sobotu ministerstvo uvádí zatím devět úmrtí, při pozdějších aktualizacích se ale tento údaj většinou zvyšuje.

Antigenní a PCR testy na koronavirus podstoupilo v sobotu téměř 39 tisíc lidí, o téměř deset tisíc méně než o týden dřív. Nakažených mezi testovanými proti pátku přibylo. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu testů, vzrostl k sobotě na 0,47 z pátečních 0,29 procenta.

U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl na 9,45 procenta, před týdnem byl ale ještě vyšší. Stejná je situace u diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky. Podíl pozitivních se zde zvýšil z pátečních 13,7 na sobotních 15,5 procenta.

Takzvané reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se k neděli nezměnilo. Stejně jako v sobotu bylo na hodnotě 0,82. Stále je tak pod hodnotou jedna, jejíž překročení znamená zrychlování šíření nákazy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěTisková konference vlády k plnění programového prohlášení

Kvůli hodnocení šesti měsíců vlády přijeli jako první za premiérem Andrejem Babišem (ANO) ministři financí Alena Schillerová (ANO) a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Po nich dorazili i další členové kabinetu včetně ministrů zdravotnictví, obrany či životního prostředí. Babiš se k plnění programu vlády vyjádří odpoledne na tiskové konferenci. Opozice hodnotí kabinet jako vládu arogance, nekompetentnosti a chaosu.
08:07Aktualizovánopřed 35 mminutami

VideoSečteno: Zlínský kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. Ve čtvrtek 9. července se věnoval Zlínskému kraji.
před 1 hhodinou

VideoV Česku se bude rozšiřovat sucho. Meteorologové varují před požáry

Do Česka přichází období slunečného a teplého počasí. Denní teploty budou většinou kolem pětadvaceti stupňů, místy vystoupají i nad tropickou třicítku. Teplé počasí bude pokračovat i v příštím týdnu, pravděpodobnost přeháněk bude malá. Od středy podle meteorologů nebude pršet vůbec, bude se tak proto dál prohlubovat sucho. Aktuálně platí výstraha před nebezpečím požárů v Jihomoravském kraji, v příštích dnech se má rozšiřovat i na další regiony v Česku. Zvyšuje se také nedostatek vody v půdě a mělkých vrtech, na mnoha místech je situace mimořádně podnormální. Ve spojitosti se suchem meteorologové také upozorňují na vysoké koncentrace pylů a alergenů.
13:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Iniciativa Veřejnoprávně odmítla omezení vysílání regionálních studií ČT

Iniciativa zaměstnanců České televize Veřejnoprávně odmítla možné omezení vysílání regionálních studií. Podle ní jsou nezbytnou součástí veřejné služby. Vedení televize by se podle iniciativy mělo primárně soustředit na zachování nezávislosti vysílání, a nikoliv jen na finanční záležitosti. Iniciativa to ve čtvrtek uvedla v prohlášení pro ČTK. V něm se ohradila proti středečním výrokům generálního ředitele Hynka Chudárka, podle něhož je jednou ze zvažovaných variant úspor právě redukce vysílání regionálních studií.
12:22Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ukrajina má dva měsíce na zvýšení tlaku, pak může Putin mobilizovat, míní Pavel

Spojenci mají poslední dva měsíce, aby zvýšili tlak na Rusko a přiměli jej k zahájení mírových jednání s Ukrajinou, uvedl prezident Petr Pavel v rozhovoru s listem The Telegraph. Varoval, že ruský vládce Vladimir Putin by po parlamentních volbách plánovaných na 20. září mohl vyhlásit všeobecnou mobilizaci.
před 5 hhodinami

Zůna o rozhodnutí převést peníze na zbraně pro Ukrajinu nevěděl

O rozhodnutí přesměrovat peníze na nákup amerických zbraní pro Ukrajinu ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) před odletem na summit NATO nevěděl. Uvedl to v rozhovoru pro server Deník N. Je to podle něj jen symbolická částka, objem peněz ale neupřesnil. Právě SPD proti přesunu peněz protestuje a chce tento krok řešit na koaliční radě. Vláda ANO, SPD a Motoristů dosud dávat peníze na zbraně pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi, odmítala.
před 5 hhodinami

Teploty se o víkendu mají přiblížit třicítce, přeháňky se čekají jen výjimečně

Nadcházející víkend má být v Česku slunečný, odpolední teploty na většině území mohou vystoupat na 25 až 30 stupňů Celsia, od neděle mohou tropickou třicítku na některých místech lehce překročit. Na severu a severovýchodě země se očekávají nižší teploty do 25 stupňů. Pršet v nadcházejících dnech skoro nebude, srážky se objeví zřejmě jen sporadicky. Vyplývá to z předpovědi počasí na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 7 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů zhodnotili summit NATO v Ankaře

V Ankaře skončil summit NATO. Přes původní obavy ho účastníci označili za úspěšný a mluvili o jednotě Severoatlantické aliance. „Myslím, že úspěch to určitě byl. Celkově ten summit ukázal na to, že Evropa se sebrala a začala se aktivovat a řešit svoji obranu sama,“ řekla v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou europoslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Summit lze považovat za úspěšný také podle europoslankyně Danuše Nerudové (STAN). „Když se podívám do textu deklarace, která byla podepsaná, jsou tam věci, které mě velmi příjemně překvapily,“ sdělila. O úspěchu mluví také europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). „Co se týče české pozice, nedomnívám se, že jsme tam udělali úplně díru do světa,“ podotýká ovšem. „Summit NATO bych shrnula do toho, kolik dalších peněz se nalije do černé díry zvané Ukrajina,“ uvedla europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). Summit NATO v Ankaře rozebrali také bývalí premiéři Petr Nečas (ODS) a Vladimír Špidla (NSD).
před 7 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.