Letní dopravní omezení budou v některých případech zásadní, říká šéf ŘSD

Nahrávám video

Dopravní omezení během léta budou v některých případech zásadní, je proto potřeba reflektovat dopravní značení, řekl na brífinku šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. „Na rok 2025 jsou naplánovány opravy necelých pěti set kilometrů silnic a dálnic, což je poměrně vysoké číslo. Představuje to asi pět procent všech cest,“ oznámil. Podle něj se daří zkracovat dobu výstavby, jako příklad uvedl dálnici D8.

V rámci letního provozu se očekávají významná dopravní omezení, a je proto nutné pozorně sledovat dopravní značení, oznámil ředitel ŘSD. Na letošní rok jsou naplánovány rozsáhlé opravy, které se mají týkat asi pěti set kilometrů silnic a dálnic, což je poměrně vysoké číslo, řekl Mátl s tím, že to představuje asi pět procent všech cest první třídy a dálkových tras. Daří se však podle něj zkracovat dobu výstavby, jako příklad uvedl dálnici D8, kterou se povedlo opravit za deset dní.

Klíčové je podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) právě to, že se před prázdninami podařilo dokončit opravu úseků dálnic D11 a D8. „Na začátku července je však nezbytné naplánovat úplné uzavření tunelu na dálnici D8 na přechodu s Německem,“ dodal s tím, že nákladní doprava bude vedena objízdnou trasou přes Cínovec a Sasko. Po celé léto a v dalších měsících bude probíhat také oprava mostu Šmejkalka na D1 u Senohrab, kde bude provoz zúžen do dvou pruhů v každém směru.

Mátl zmínil také probíhající opravu Pražského okruhu za Lochkovským tunelem, cílem je ji dokončit do 13. července. To je jedno z největších omezení, které poté významně uleví pražské dopravě, dodal. Provoz ztěžuje také oprava dálnice D5 u Berouna nebo některé rekonstrukce na vytížených úsecích silnic první třídy, například opravy mostů v Ostravě nebo silnice I/38 u Jihlavy.

Významné opravy dálnic a silnic I. třídy během léta 2025
(pdf, 954 kB)
Stáhnout
Nahrávám video

Léto je na silnici nejrizikovější

„Léto patří tradičně k obdobím s největším počtem nehod a rádi bychom spolu s ŘSD, aby letos bylo vážných dopravních nehod co nejméně,“ uvedl Kupka. V nejvytíženějších obdobích začátku a konce prázdnin proto silničáři přeruší rutinní údržbové práce, dodal.

Řidiče také vyzval ke snaze o co nejplynulejší dopravu. „Žádáme řidiče o trpělivost a co největší pozornost při řízení i dobré plánování cesty a pravidelný odpočinek, zejména při vyšších teplotách,“ podotkl Kupka. Podle Jana Straky z ředitelství dopravní policie je nejčastější příčinou nehod právě nevěnování se řízení.

Policie na začátku i na konci letních prázdnin zesílí dozor nad provozem. Do dopravně-bezpečnostních akcí se zapojí stovky příslušníků dopravní i pořádkové policie. Hlídky se zaměří na dálnice a další hlavní silniční tahy, především na místa, kde se často vyskytují dopravní komplikace nebo nehody. Sledovat budou dodržování rychlosti či pravidel jízdy v pruzích, používání bezpečnostních pásů a dětských sedaček, telefonování za jízdy, technický stav vozidel a na dodržování zákazu předjíždění pro nákladní automobily.

Nahrávám video

Vedoucí BESIPu Tomáš Neřold upozornil na to, že nejrizikovější skupinou byli o loňských prázdninách motocyklisté. BESIP proto na začátku června spustil kampaň Hele, motorka!, která upozorňuje řidiče aut, aby si víc všímali motocyklů. Nejčastější příčinou smrtelných nehod motocyklistů je nedání přednosti řidičem automobilu při odbočování vlevo a velkým rizikem jsou i manévry bez kontroly mrtvých úhlů nebo zrcátek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

První teplotní rekordy padly už dopoledne. Sledujte v mapě, jak přibývají

Česko v posledních dnech sevřely mimořádně vysoké teploty. V pátek padl první teplotní rekord už po jedenácté hodině dopoledne, a to na stanici Rýmařov, kde naměřili 30,3 stupně Celsia, což je o desetinu víc, než dosavadní nejvyšší hodnota z roku 1965. Ještě před polednem naměřili další na stanici Luká a vyrovnání loňského rekordu 30,5 stupně Celsia v Protivanově.
11:36Aktualizovánopřed 55 mminutami

Loňský blackout byl souběh událostí, potvrdili mezinárodní experti

Rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka v loňském červenci byl podle skupiny mezinárodních expertů souběhem několika vzájemně nezávislých technických a provozních událostí. Výsledky šetření expertů jsou tak v souladu s loňským vyšetřováním českého provozovatele přenosové soustavy ČEPS. Experti zároveň pro předcházení podobným incidentům doporučili zpřísnění některých standardů pro provoz sítí, rozšíření preventivních opatření nebo revizi některých postupů. Informovala o tom společnost ČEPS.
10:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoDoksanský a Demetrashvili se přeli o to, kdo má být v čele delegace na summitu NATO

Vláda a prezident Petr Pavel se přou o to, kdo bude v čele delegace na summitu NATO v Ankaře. Pavel tvrdí, že prezident je automaticky vedoucím delegace, pokud v ní je. Zařadit ho do ní ve středu uložil vládě Ústavní soud. Podle poslance Denise Doksanského (ANO) by „nemělo logiku“, aby prezident Pavel delegaci vedl. Sdělil to v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. „On (Pavel) není tím, kdo reprezentuje názory vlády. Nereprezentuje její postoje, nereprezentuje ani ten pohled na rozpočet, částky, které dáváme na obranu,“ dodal. Podle poslankyně Kateriny Demetrashvili (Piráti) ovšem shoda na základních otázkách existuje a účast prezidenta na summitu může být ku prospěchu. „Pravou pragmatickou politikou a zdravým selským rozumem by bylo využít respektu pana prezidenta, který má v rámci NATO,“ řekla.
před 3 hhodinami

Městům chybí krizové plány pro vlny veder, říká architektka

Městům a obcím v Česku podle architektky Magdaleny Macekové z Nadace Partnerství chybí krizové plány pro postup během vln veder. Nedostatečná je podle ní také osvěta, která by lidem poradila, jak ochladit byty a domy. Odborníci i města se v posledních letech snaží zmírnit efekt takzvaných městských tepelných ostrovů, podle Macekové je ale celý proces velmi pomalý, stejně jako řada dalších stavebních opatření.
před 5 hhodinami

Doplněk stravy není lék. Na co si dát pozor při jeho nákupu

Vitaminy, minerály a další látky. Lidé dnes nespoléhají jen na pestrou stravu a zdravý životní styl, ale utrácejí peníze i za doplňky stravy. Berou je z řady důvodů, preventivně nebo kvůli zdraví. V této oblasti funguje také silný marketing, který se snaží mnohdy barevné tobolky i tablety prodat. Odborníci upozorňují, že doplňky stravy nejsou léčivým přípravkem a nemají zázračné účinky, jak některé slibují. Lidé by měli být i při jejich nákupu obezřetní a pečlivě prostudovat etiketu a složení.
před 5 hhodinami

Psi budou v centrální evidenci. Veterináři prosí majitele, aby chodili postupně

Od 1. července začne fungovat Centrální evidence psů (CEP). Údaje do ní budou zapisovat veterináři, nejpozději při nejbližším očkování proti vzteklině. Majitele psů ale vyzývají, aby nechodili do ordinací hned po spuštění systému. Obávají se jejich zahlcení. Kompletní evidence by měla vzniknout během tří let.
před 6 hhodinami

ŽivěPoslanci se chystají usnadnit výměnu úředníků

Poslanci by se v pátek měli vrátit ke schvalování návrhu zákona o státních zaměstnancích, jenž má podle tvůrců z řad koalice mimo jiné usnadnit jejich výměnu. Z opozice zaznívají obavy ze snazšího propouštění odborníků a z politizace státní správy. Ve středu se sněmovna k hlasování o podobě předlohy nedostala.
před 9 hhodinami

Ve Venezuele po zemětřesení pomůže i specializovaný český tým

Český tým pro vyhledávání a záchranu osob ze sutin pojede do Venezuely, kterou v noci na čtvrtek zasáhla dvě silná zemětřesení. Jihoamerická země nabídku z Česka přijala ve čtvrtek odpoledne, uvedl Hasičský záchranný sbor ČR (HZS). Další informace chce zveřejnit později. Příslušník HZS Jiří Němčík ve vysílání ČT sdělil, že mise by se mělo zúčastnit 68 osob. Do tří dnů by na základě požadavku Venezuely mohla do země vyrazit také česká zdravotnická jednotka.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...