Dva muži se přidali k separatistům na Ukrajině. Za účast v bojích jim hrozí 20 let vězení

Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na běloruského občana, který žije trvale v Česku za to, že se na východě Ukrajiny zúčastnil ozbrojeného konfliktu v řadách separatistů. Za teroristický útok mu hrozí 12 až 20 let vězení. Na webu o tom informoval státní zástupce Marek Bodlák. Obdobné obžalobě a hrozbě stejně vysokého trestu čelí i jeden český občan.

Bělorus se podle Bodláka zapojil do konfliktu na Ukrajině opakovaně, a to v letech 2014 až 2016. Jeho kauzou se bude zabývat pražský městský soud. Deník N už dříve uvedl, že policie stíhá za boj na straně separatistů čtyřicetiletého muže z Běloruska, který je teď ve vězení za těžké ublížení na zdraví.

Obžalovaný Čech se podle státního zástupce přidal k separatistům na východě Ukrajiny na přelomu let 2015 a 2016. Tento případ začne 1. července řešit Krajský soud v Českých Budějovicích.

Z použité právní kvalifikace vyplývá, že státní zástupce viní oba muže z toho, že páchali trestnou činnost jako členové organizované skupiny. Český trestní zákoník definuje teroristický útok jako čin spáchaný proti České republice nebo mezinárodní organizaci. Zároveň ale uvádí, že české právo poskytuje ochranu proti teroristickým činům i cizím státům.

Soud už potrestal za boje v Doněcku českého vojáka

Justice v Česku už v souvislosti s děním na Ukrajině řešila případ vojáka Erika Eštua. Za účast v bojích na straně samozvané Doněcké lidové republiky ovládané proruskými separatisty dostal pravomocně dvouletou podmínku a přišel také o vojenskou hodnost.

Místo za terorismus však byl potrestán pouze za službu v cizích ozbrojených silách. Proti tomu se odvolal státní zástupce. Dovolání však podal i Eštu, věcí se tak bude zabývat ještě Nejvyšší soud. Eštu argumentuje tím, že na Ukrajinu cestoval jako turista a že Doněcká republika není teroristickou organizací.

Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území jsou nedílnou součástí Ukrajiny. Platí to také pro Ruskem anektovaný Krym.