Voják obžalovaný z terorismu popírá, že se v Doněcké oblasti zapojil do bojů proti Ukrajině

Pobočka krajského soudu v Pardubicích se začala zabývat případem vojáka obžalovaného z teroristického útoku kvůli tomu, že se zapojil do bojů na straně proruských povstalců a Rusů na Ukrajině. Příslušník chrudimského výsadkového praporu Erik Eštu v pondělí uvedl, že na Ukrajinu jel za poznáním a cestovat, v uniformě povstalců a se zbraněmi se fotografoval na památku. V zahraničí pobýval zhruba měsíc v roce 2015 ještě před nástupem do armády. Hrozí mu 12 až 20 let vězení. Soudní jednání bude pokračovat v pátek 29. března výslechem svědků.

Erik Eštu
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

Podle obžaloby Eštu působil v takzvané Republikánské gardě Doněcké lidové republiky v její uniformě. Mezi jeho činnosti patřila stráž v zákopu na frontě, stráž v zákopech, údržba zbraní, vykládání materiálu a stráž u vjezdu a výjezdu z tržiště, kde byli vojáci gardy ubytováni, uvedli žalobci. Stanoviště v zákopech byla podle nich vybavena různými zbraněmi, například ručními protitankovými granátomety RPG a granáty. 

Na videích, která byla v úterý součástí důkazního řízení, je často v doprovodu několika mužů ze separatistické patroly. Dle Eštových slov se vždy nacházel několik kilometrů od frontové linie. Muži mu půjčili kalašnikov nebo granát, aby se zbraněmi mohl pózovat.

Na jednom záběru čistí minomet nebo plní zásobník zbraní, aby si mohl jít do rozpadlé budovy zastřílet, což ukazují další záběry. „Byla to klukovina, trochu jsem si přivymyslel,“ řekl Eštu. Uvedl, že nechtěl riskovat život ani zabíjet lidi, kteří mu nic neudělali.

Podle obžaloby se ovšem Eštu účastnil ostřelování ukrajinské armády, což mohlo zejména občanům Ukrajiny způsobit zranění či smrt. Eštu tvrdí, že se do bojů nezapojil.

Eštu se 5. května 2015 rozhodl vrátit do České republiky, neboť mu končila platnost víza. Jeho jednání vyšlo najevo až později, když se pochlubil před ostatními vojáky u Vojenského útvaru 1837 Chrudim, uvádí obžaloba. Podle českých zákonů je ale celá Doněcká oblast stále součástí suverénní Ukrajiny, o příběh obžalovaného se tak začala zajímat Vojenská policie a následně i státní zástupci. Hrozí mu 12 až 20 let vězení.

Eštu tvrdí, že chtěl poznat zem své manželky

Úterní líčení začalo čtením obžaloby a výslechem vojáka. Eštu před soudem zatím vypověděl, že do občanské války na Ukrajině se zapojit nechtěl. Řekl, že tam jel, aby poznal zem, odkud pochází jeho manželka. Navštívil údajně také kamaráda ruského původu, kterého poznal v Praze. Před soud obžalovaný předstoupil ve vojenské uniformě a bez pout. „Nemám důvod lhát. Vím, že to bylo blbé období na cestu, ale měl jsem tam kamaráda,“ řekl.

Eštu je sběratelem vojenských uniforem, nosí je prakticky denně jako běžný oděv. Cestuje v nich i do zahraničí, byl dle svých slov v třiceti zemích. Sbírá uniformy současné i historické, má i německé včetně stejnokrojů důstojníků SS. Na Ukrajině chodil v ruské uniformě, našil si na ni nášivky z takzvané Doněcké republiky. Pořizoval snímky s bojovníky. Na frontu se podle výpovědi nedostal, protože tam byly hlídky, které je s jeho kamarádem na bojové území nepustily.

Před armádními kolegy se prý Eštu v minulosti chlubil a své zážitky z Ukrajiny zveličoval. Než nastoupil do české armády, byl chvíli členem francouzské cizinecké legie, neprošel ale dalšími testy a bez udání důvodu ho pak propustili.

Erik Eštu
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Vostárek

Jeho manželka Jelena v úterý u soudu řekla, že Eštu je „dobrý tatínek a láskyplný manžel“. Potvrdila, že manželovou vášní jsou uniformy, které doma zabírají skříně. Sama prý vojenství nerozumí. Manžela žádá, aby nebyl celý ve vojenském, když ji někam doprovází. Synovi, kterému je teď 11 měsíců, manžel kupuje oblečky v armyshopech, dodala.

Eštu chtěl být vždycky parašutistou, civilních seskoků absolvoval desítky. Nyní pracuje jako vojenský kuchař u 13. dělostřeleckého pluku v Jincích. Podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové je teď v armádě zařazen do takzvané dispozice velitele svého útvaru a slouží na jiné než své původní pozici. O jeho dalším osudu rozhodne armáda po rozsudku; pokud bude odsouzen, nebude moci v řadách českých vojáků pokračovat.

Kolik Čechů sloužilo mezi proruskými separatisty a ruskými občany bojujícími na Ukrajině, není jasné. Ministerstvo zahraničí takovou evidenci nemá. Bezpečnostní informační služba (BIS) údaje patrně shromažďuje, ale nezveřejňuje.