Červenec byl nejteplejším měsícem v dějinách měření, ukázaly evropské satelity

Letošní červenec byl podle evropských vědců nejteplejším měsícem v historii měření na Zemi, oznámil šéf evropského programu Copernicus Jean-Noël Thépaut. V prohlášení, o němž informovala agentura AFP, ale současně upozornil, že rekord z července 2016 byl minulý měsíc překonán jen velmi těsně. Američtí vědci tak podle něj mohou dojít k jinému výsledku.

Kvůli horku a suchu vyschla i část Rýna
Zdroj: Reuters

Podle vědců z programu Copernicus byly teploty letos v červenci v průměru o 0,04 stupně Celsia vyšší než v červenci před třemi lety. Pokud budou pokračovat emise skleníkových plynů, budou padat další rekordy, uvedl také Thépaut.

„Rozdíl je tak malý, že je možné, že ostatní pracoviště, která používají trochu jiné metody, nedojdou ke stejnému závěru,“ uvádí se v prohlášení šéfa programu Copernicus. Agentura AFP připomněla, že americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) ani americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) údaje za červenec ještě nezveřejnily.

Teplota vzduchu vůči rokům 1981–2010; celosvětově a v Evropě
Zdroj: Copernicus

Vlna veder trápila většinu Evropy

Extrémně vysoké teploty trápily v červenci obyvatele velké části Evropy či Spojených států. Mnohde přispěly k šíření rozsáhlých požárů. Na řadě míst padaly v červenci národní či oblastní rekordy, více než 40 stupňů Celsia naměřili meteorologové i na severu Německu, v Belgii či Nizozemsku.