Samozvaný životní kouč, který chlapcům radil, jak být macho, musí zůstat v rumunské vazbě

Nahrávám video

Britský krajně pravicový influencer Andrew Tate předstoupil v Bukurešti před soud, který se zabýval jeho odvoláním proti uvalení třicetidenní vazby. Tribunál nakonec rozhodl, že kontroverzní Brit musí zůstat ve vazbě. Tate, který trvá na své nevině, je v Rumunsku obviněn ze znásilnění a založení zločinecké skupiny. Podobným obviněním čelil v minulosti i v Británii. Krátce před zatčením se navíc dostal do centra globální pozornosti twitterovou výměnou názorů s ekologickou aktivistkou Gretou Thunbergovou.

Kontroverzního influencera dopravili ráno zadním vchodem k soudu v Bukurešti v poutech spolu s bratrem Tristanem a později zpět do věznice. Jsou obviněni ze znásilnění, obchodování se ženami a z organizovaného zločinu.

„Vystupoval jsem kriticky, protože reprezentuji pohled mého klienta,“ uvedl Eugen Vidineac, obhájce Tateových.

Samozvaný životní kouč

Na vrata desítky Tateových nemovitostí v Rumunsku včetně bukurešťského sídla zabušily tamní zásahové jednotky 29. prosince. Policisté našli zbraně, peníze a osvobodili šest žen, nucených vyrábět pornografický obsah pro sociální sítě.

Tate je bývalý profesionální kickboxer s britským i americkým občanstvím. Přeorientoval se kromě pornografie i na samozvaného životního kouče: na internetu má miliony sledujících chlapců a mladíků, kterým radí, jak být macho, myslet především na sebe a získat peníze, moc a ženy. Za jeho lekce mu platí.

Žalobcům může jeho chvástání ulehčit práci

Britské školy už mají s šířením jeho myšlenek potíže. Všechna velká sociální média Tateovy účty kvůli mizogynním projevům zablokovala. Pouze Twitter pod novým vedením Elona Muska mu přístup znovu umožnil.

Tate se chlubil měsíčními zisky 600 tisíc dolarů a tím, že jednou pro něj pracovalo i 75 žen najednou. Žalobcům jeho chvástání může práci ulehčit. Zatím mu úřady zabavily necelé dvě desítky luxusních aut, s nimiž se krátce před zatčením vysmíval ekologické aktivistce Gretě Thunbergové. Tehdy ho ale usadila kousavým tweetem, který k jeho osudům přitáhl velkou pozornost – právě před spektakulárním zatčením.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Výhrůžky i útoky v íránské opozici. Pahlavího stoupenci se radikalizují

Blízkovýchodní válka zintenzivnila úsilí některých příznivců syna sesazeného íránského šáha o umlčení zástupců jiných opozičních skupin a kritiků války v exilu. Íránci v západních zemích čelí výhrůžkám i fyzickým útokům. Radikální monarchisté dokonce na pochodech používají symboly obávané tajné policie Savak. Sjednotit rozpolcenou opozici se mezitím snaží vznikající občanská organizace Kongres za íránskou svobodu.
před 7 mminutami

Ukrajina čelila rozsáhlému ruskému úderu ze vzduchu. Dnipro a Kyjev hlásí mrtvé

Ruský vzdušný úder na ukrajinské město Dnipro v noci na úterý zabil nejméně pět lidí, dalších 25 zranil. Podle agentur Reuters a AFP to uvedly místní úřady. Rozsáhlému vzdušnému úderu čelil v noci i Kyjev, kde podle šéfa vojenské správy Tymura Tkačenka zemřeli tři lidé. Starosta metropole Vitalij Klyčko hovoří o 51 zraněných. V metropoli na několik místech vypukly požáry a část města zůstala bez proudu. Útoky invazních jednotek směřovaly také na Charkov.
01:46Aktualizovánopřed 35 mminutami

Izraelská armáda tvrdí, že zachytila dvě střely z Libanonu

Izraelská armáda tvrdí, že v noci na úterý zachytila dvě střely z Libanonu. Jeden dron pak dopadl v blízkosti vojenského stanoviště na izraelském území poblíž hranice s Libanonem, uvedla dále podle médií armáda. Kvůli útokům byl v některých částech severu Izraele vyhlášen poplach. Armáda neinformovala o obětech.
před 3 hhodinami

České úřady představí informace pro občany cestující na fotbalové mistrovství světa

Ministerstvo zahraničí ve spolupráci s Fotbalovou asociací ČR a ministrem pro sport Borisem Šťastným (Motoristé) představí praktické informace pro české občany, kteří se chystají na fotbalové mistrovství světa do USA, Kanady a Mexika. Lidé by měli od úřadů dostat aktuální bezpečnostní a zdravotní doporučení i organizační pokyny. Turnaj se koná od 11. června do 19. července.
před 3 hhodinami

Frederiksenová zůstane dánskou premiérkou, dohodla se na menšinové vládě

Dánská sociálnědemokratická premiérka Mette Frederiksenová se dohodla na vzniku menšinové středolevé vlády, čímž si po třetí funkční období v řadě udrží křeslo ministerské předsedkyně. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že tak končí období nejistoty po březnových volbách uprostřed krize ve vztazích s americkým prezidentem Donaldem Trumpem kvůli Grónsku, autonomní součásti Dánského království.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Trumpova administrativa zastavila plán na fond na ochranu jeho spojenců

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zastavila plán na vytvoření fondu ve výši 1,8 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 37,6 miliardy korun) pro prezidentovy spojence. Ti se domnívají, že byli „neoprávněně vyšetřováni“, píše agentura Reuters s odkazem na své zdroje. Trumpův návrh na vytvoření fondu, z něhož by mohli například získat peníze jeho příznivci odsouzení za útok na Kapitol 6. ledna 2021, vyvolal v Kongresu odpor napříč politickým spektrem.
před 7 hhodinami

Írán pozastavuje jednání s USA kvůli izraelským útokům v Libanonu

Teherán podle íránských médií pozastavuje vyjednávání s USA, dokud Izrael nezastaví vojenské akce v Libanonu a Gaze. Íránské námořnictvo zároveň oznámilo kompletní blokádu Hormuzského průlivu i úžiny Bab al-Mandab. Velitelství íránských ozbrojených sil později varovalo obyvatele severního Izraele, že v případě izraelského útoku na Bejrút mají v zájmu svého bezpečí opustit oblast. Prezident USA Donald Trump uvedl, že od Íránu ohledně přerušení jednání nemá zprávy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Maďarská vláda podnikne kroky k odvolání prezidenta, oznámil Magyar

Maďarský premiér Péter Magyar po setkání s prezidentem Tamásem Sulyokem prohlásil, že vláda okamžitě zahájí právní kroky nezbytné k výměně prezidenta. Vládní strana Tisza disponuje v parlamentu ústavní většinou. Magyar označuje Sulyoka, který je ve funkci od roku 2024, za loutku předchozího premiéra Viktora Orbána.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...