Na polsko-běloruské hranici zemřel další migrant. Jde o páté úmrtí za poslední dva týdny

Nedaleko polsko-běloruské hranice v noci na pátek zemřel zřejmě na infarkt migrant. Informovala o tom polská pohraniční stráž na svém twitterovém účtu. Mezi běženci, kteří se snaží dostat z Běloruska do Polska, jde v posledních několika dnech už o páté úmrtí. Evropská komise požádala Polsko, aby umožnilo přístup pracovníkům Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) k polsko-běloruské hranici. Situaci, ve které se migranti nacházejí, kritizuje OSN.

Běženci na polsko-běloruské hranici
Zdroj: Reuters Autor: Grzegorz Dabrowski

Polští pohraničníci uvedli, že ve čtvrtek v noci asi půl kilometru od hranice zadrželi skupinu migrantů z Iráku. Jeden z nich i přes snahy o oživení zemřel. Další muž skončil v nemocnici, má pozitivní test na covid-19.

Portál onet.pl píše, že v sobotu členové polských bezpečnostních sil několik kilometrů od polsko-litevsko-běloruského trojmezí našli v lese tělo mrtvého Iráčana, který zemřel na podchlazení. Další migranty zachránili z bažin. Také o uplynulém víkendu pohraničníci informovali, že našli tři mrtvé migranty.

V regionu kolem hranice s Běloruskem platí od 2. září výjimečný stav. Do oblasti nemají přístup zástupci mezinárodních organizací, ochránci lidských práv ani média. Informace polské pohraniční stráže proto nelze ověřit. Za měsíc září polské úřady evidují skoro pět tisíc případů ilegálního překročení hranic. 

Problém s migrací má i Litva 

Nebývale mnoho migrantů dorazilo v uplynulých týdnech z Běloruska i k hranicím Litvy. Tato pobaltská země i Polsko obviňují běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, že se tímto způsobem snaží destabilizovat Evropskou unii a její členské státy.

Polská pohraniční stráž ve čtvrtek zveřejnila fotografie, které podle ní pocházejí z mobilních telefonů migrantů. Je na nich vidět, že do Běloruska přijíždějí jako turisté. Na jednom ze snímků jsou vyfocení v Minsku. Po několika dnech je autobusy odvezou k hranici s Polskem.

Lukašenko sám potvrdil, že dovážení migrantů k východní hranici EU je odvetou za sankce, které sedmadvacítka přijala vůči jeho režimu. Unie Lukašenka trestá za brutální potlačení opozice a porušování lidských práv v zemi.

Polsko by mělo pozvat Frontex

Na situaci se znepokojením reagovala Evropská komise. „Uznáváme, že polské úřady se potýkají s obtížnou situací. Vyvolal ji pokus o zneužití lidí k politickým účelům,“ řekl podle agentury Reuters mluvčí unijní exekutivy na tiskové konferenci.

„Je nezbytné, aby Polsko provádělo povinnosti spojené se správou hranic účinně. Ale nemělo by se to dít na úkor lidských životů. Vyzýváme úřady členských států, aby zajistily poskytnutí nezbytné péče a pomoci lidem na hranicích,“ dodal mluvčí. Za „velmi dobrý nápad“ pak označil požadavek, aby Polsko umožnilo podílet se na ostraze hranic pohraničníkům ze společných sil Frontexu.

skPolsko, které má jednu z největších pohraničních stráží v Evropě, tvrdí, že situaci zvládá a strážníky Frontexu zatím nepozvalo. Varšava však podél své hranice s Běloruskem vyhlásila nouzový stav, který znemožňuje novinářům a neziskovým organizacím, aby si udělali obrázek o vývoji situace na místě.

Kritika OSN směrem k Polsku i Bělorusku

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová vyzvala po události sousedy Běloruska k ochraně žadatelů o azyl. Radě OSN pro lidská práva řekla, že běloruské úřady potlačují základní svobody a zatýkají aktivisty a novináře „na základě obvinění, která se běžně jeví jako politicky motivovaná“.

„Využívám této příležitosti, abych připomněla všem vládám, že podle mezinárodního práva nemůže být nikomu bráněno žádat o azyl nebo jinou formu mezinárodní ochrany,“ řekla Bacheletová v Ženevě. Ilegální migranti mají právo na jídlo, vodu a lékařskou péči a všechny žádosti o azyl by měly být posuzovány individuálně, dodala komisařka.

K politické situaci v Bělorusku Bacheletová poznamenala, že patrně více než šest set padesát lidí bylo uvězněno kvůli svému přesvědčení a že nejsou skutečně vyšetřovány případy policejní brutality a špatného zacházení.