Charlie Hebdo otiskl karikaturu Erdogana, Ankara ji považuje za projev „nepřátelství vůči Turkům a islámu“

Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Karikaturu zveřejnil na své první stránce francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo. Erdogan v projevu k poslancům vládní Strany spravedlnosti a rozvoje označil redaktory listu za „darebáky“. Redakce týdeníku na zprávu zatím nereagovala. Český premiér Andrej Babiš (ANO) podpořil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Evropa podle něj musí bojovat za svobodu projevu.

Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: ČTK/ABACA Autor: AA/ABACA

„Podnikneme nezbytné právní a diplomatické kroky proti této karikatuře,“ uvedla kancelář tureckého prezidenta, aniž by sdělila konkrétnější podobu opatření. Podle kanceláře karikatura prozrazuje „nepřátelství (francouzského magazínu) vůči Turkům a islámu“.

Prokuratura v Ankaře oznámila, že zahájí proti satirickému týdeníku vyšetřování. Karikatura zobrazuje Erdogana sedícího v křesle s plechovkou nápoje v ruce a nadzvedávajícího islámský oděv vedle stojící ženy. Karikaturu doprovází nápis „s Erdoganem je v soukromí velká legrace“.

„Navzdory zastrašování se Francie nikdy nevzdá svých zásad a hodnot, a to v první řadě svobody slova a svobody tisku,“ uvedl k nejnovější kontroverzi s Tureckem mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal.

Francouzský vládní zmocněnec pro boj proti rasismu Frédéric Potier uvedl, že podá žalobu na náměstka tureckého ministra kultury Serdara Cama, který na Twitteru označil týdeník Charlie Hebdo za „podvraťáky“.

Francouzský týdeník v roce 2006 zveřejnil několik karikatur proroka Mohameda. Satirické kresby část muslimů považovala za rouhání. Kvůli karikaturám v roce 2015 na redakci týdeníku zaútočili islámští teroristé, kteří zabili 12 lidí, a to včetně novinářů a kreslířů časopisu.

V úterý turecký prezident zažaloval kvůli kresbě, která ho zobrazuje s turbanem v podobě bomby, nizozemského poslance Geerta Wilderse. Ten karikaturu sdílel na Twitteru a Erdogana označil za teroristu.

Turecký prezident také kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatur zobrazujících proroka Mohameda. Erdogan dokonce kvůli těmto karikaturám vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží.

Babiš podpořil Macrona, postavil se za svobodu projevu

Český premiér Babiš ve středu na Twitteru francouzského prezidenta Macrona podpořil. Evropa podle něj musí chránit své hodnoty, bojovat za svobodu projevu a nepoddat se tlaku autoritářů. 

Britský ministr zahraničí Dominic Raab předtím vyzval spojence v NATO, aby ve věci tolerance a svobody projevu ukázali jednotu. Agentura Reuters k tomu napsala, že se tak nepřímo ohradil proti chování Turecka, které vyzývá k bojkotu francouzského zboží.

Představitele Turecka rozzlobila také reakce Francie na brutální vraždu francouzského učitele Samuela Patyho, jenž svým žákům ukazoval karikatury proroka Mohameda během hodiny věnované svobodě projevu. Erdogan nabádá Turky, aby přestali kupovat francouzské výrobky. Paříž obvinil, že vede protiislámskou politiku.

Muž čečenského původu 16. října v metropolitní oblasti Paříže uřízl Patymu hlavu. Někteří lidé učitele kritizovali za to, že karikatury dětem ukazuje, protože muslimové považují znázorňování proroka Mohameda za rouhačství. Francouzská vláda, kterou v této věci podporuje velká část občanů, vraždu považuje za útok na svobodu projevu a dala najevo, že bude bránit právo ukazovat obrázky muslimského proroka.

Macron označil Patyho za hrdinu a slíbil, že bude bojovat proti islámskému separatismu, který se podle něj šíří mezi některými muslimskými komunitami ve Francii.  

Podle egyptského prezidenta urážejí karikatury Mohameda 1,5 miliardy lidí

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v reakci na zveřejňování karikatur proroka Mohameda ve Francii uvedl, že svobodný projev, který uráží více než 1,5 miliardy lidí, by měl skončit.

„I my máme svá práva. Máme právo na to, aby nebyly zraňovány naše city a naše hodnoty,“ řekl Sísí. „Pokud někteří mají svobodu vyjádřit své myšlenky, předpokládám, že to skončí, když dojde na urážku pocitů více než 1,5 miliardy lidí,“ uvedl v projevu vysílaném televizí. Prezident však zdůraznil, že je zásadně proti všem formám násilných a teroristických činů, kterých se lidé dopouštějí pod záminkou ochrany náboženství a jeho symbolů.

Velký imám káhirské univerzity Al-Azhar, který zastává jednu z nejrespektovanějších funkcí pro sunnitské muslimy, vyzval mezinárodní komunitu, aby „antimuslimské“ činy postavila mimo zákon.

Obyvatelé Mogadišu v reakci na Macronova slova ničí francouzskou vlajku
Zdroj: REuters
Autor: Feisal Omar

Íránský prezident Hasan Rouhání na pravidelném zasedání vlády situaci komentoval slovy: „Urážky Proroka (…) jsou nemorální a vybízejí k násilí. (…) Je překvapivé, že to přichází ze strany těch, kteří se chlubí kulturou a demokracií, a že určitým způsobem, i když to není úmyslné, tím vyzývají k násilnostem a k prolévání krve.“

V řadě muslimských zemí se v nedávných dnech objevila vlna kritiky na adresu francouzského prezidenta Macrona, který v reakci na vraždu francouzského učitele hájil svobodu projevu.