Řecko posílí armádu. Reaguje tím na hrozby z Turecka

Řecko posílí svou armádu v reakci na chování Turecka. Uvedl to v pondělí vládní mluvčí Stelios Petsas. Podle něj Turecko téměř denně zostřuje výpady a hrozí válkou. Detaily k záměru navýšit bojovou sílu podle Petsase oznámí premiér Kyriakos Mitsotakis ve svém sobotním projevu o stavu řecké ekonomiky.

Řečtí vojáci
Zdroj: Reuters Autor: COSTAS BALTAS

Řecko-turecké vztahy se v posledních týdnech zostřují kvůli tureckému těžebnímu průzkumu ve východním Středomoří. Vzájemné výpady vyvolávají obavy z možného otevřeného vojenského konfliktu mezi oběma členy Severoatlantické aliance, píše agentura AP. Turecká armáda v neděli zahájila na severu Kypru vojenské manévry.

Námořní hranice podle představ Turecka. Mapu publikoval turecký diplomat Cagatay Erciyes
Zdroj: Twitter / Cagatay Erciyes

„Turecko téměř denně rozpoutává (nový spor), hrozí válkou a vydává vůči Řecku provokativní prohlášení. Reagujeme na to politickou i diplomatickou připraveností a jsme odhodláni učinit vše nezbytné, abychom ochránili svá práva svrchovaného státu,“ řekl mluvčí Petsas.

Dodal, že je Řecko v kontaktu „se spřátelenými zeměmi, protože chce posílit vybavení armády“. Řecko má nyní v úmyslu zvýšit vojenské výdaje i fondy pro podniky postižené v důsledku pandemie.

Podle řeckých sdělovacích prostředků může být do posílení armády zahrnut nákup francouzských stíhacích letounů Rafale a nejméně jedné francouzské válečné lodě. Petsas upozornil, že má Mitsotakis ve čtvrtek jednat s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem na okraj setkání zástupců středomořských členských států EU.

Od sedmdesátých let stálo Řecko s Tureckem na pokraji války třikrát 

Jak píše AP, Řecko a Turecko stály od 70. let na pokraji válečného střetu třikrát, přičemž v jednom případě byly příčinou spory kolem průzkumu surovin v Egejském moři.

Tentokrát se situace začala hrotit, když Turecko poslalo průzkumnou loď v doprovodu vojenských plavidel ke zkoumání ropných a plynových ložisek v oblasti mezi Kyprem a řeckou Krétou.

Podle Atén jde o oblast spadající do řeckých vod. Řecko pak k místu poslalo svou válečnou loď a vyhlásilo armádní pohotovost. Turecko považuje vody za své.