Hongkongská policie zatkla mediálního magnáta Jimmyho Laie

V Hongkongu byl na základě nového bezpečnostního zákona zatčen mediální magnát Jimmy Lai. Jedenasedmdesátiletý prodemokratický kritik Pekingu je podezřelý ze spolupráce s cizími silami. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na kolegu zatčeného. Policie uvedla, že na základě bezpečnostního zákona zadržela celkem sedm lidí a operace stále probíhá. Podle Reuters je zatčení Jimmyho Laie považováno za jeden z klíčových momentů v zátahu Pekingu proti demokratické opozici.

Video Události ČT: Hongkongská policie zatkla mediálního magnáta Jimmyho Laie
video

Události ČT: Hongkongská policie zatkla mediálního magnáta Jimmyho Laie

Peking dal na srozuměnou, že zatčení podporuje. Agentura později bez dalších podrobností napsala, že na základě stejného zákona byla v pondělí zadržena také hongkongská aktivistka Agnes Chowová.

Nový bezpečnostní zákon, který po schválení stálým výborem čínského parlamentu začal platit v Hongkongu 30. června, definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu zatčení na základě nového čínského bezpečnostního zákona mohou být souzeni také v pevninské Číně.

Podle kritiků je nový čínský bezpečnostní zákon porušením zásady „jedna země, dva systémy“, k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala od Británie. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

„Jimmy Lai byl zatčen, tentokrát pro spolupráci s cizími silami,“ napsal na Twitteru Mark Simon z vedení mediální společnosti Next Media, kterou Lai založil.

Kontroverzní zákon bude potlačovat svobodu tisku, varují kritici

Hongkongská policie informovala, že všichni zatčení jsou podezřelí z toho, že porušili nový bezpečnostní zákon. Jedná se o místní muže ve věku 39 až 72 let.

Lai, vlastník populárního bulvárního listu Apple Daily, otevřeně a pravidelně kritizuje autoritářskou vládu Číny, napsala agentura Reuters. Simon uvedl, že policie prohledala domov zatčeného, bydliště dalších lidí z vedení společnosti Next Medi a dále i jeho syna, kterého také zatkla. Prohlídce se nevyhnul ani deník Apple Daily.

Zásah policie „podporuje ty největší obavy, že hongkongský bezpečnostní zákon bude užíván k potlačení prodemokratických názorů a omezení svobody tisku,“ konstatoval koordinátor Výboru na ochranu novinářů pro Asii Steven Butler. „Jimmy Lai by měl být ihned propuštěn a zbaven obvinění,“ dodal.

Nathan Law: Konec svobody tisku

Hongkongský aktivista Nathan Law, který letos město po zavedení kontroverzní právní normy opustil, okomentoval na Twitteru zprávu o zatčení slovy: „Konec svobody tisku v Hongkongu. Zákon o národní bezpečnosti potlačuje svobodu naší společnosti a šíří politiku strachu.“ Jednání hongkongských úřadů odsoudila řada dalších osobností a institucí.

Jednání hongkongských úřadů odsoudila řada dalších osobností včetně amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, který napsal na Twitteru, že je zprávou „hluboce znepokojen“. Podle Pompea jde o další důkaz, že „čínská komunistická strana omezuje svobodu Hongkongu a práva jeho občanů“.

Peking naopak krok hongkongské policie vítá. Mluvčí čínského úřadu pro záležitosti Hongkongu a Macaa zpravodajské agentuře Nová Čína sdělil, že Lai reprezentuje osoby, které jsou „protičínské a protihongkongské“ a představují překážku pro mír v Hongkongu. „Lai arogantně vyzýval lidi k boji za Spojené státy americké, podílel se na plánování a organizaci několika nelegálních protestů,“ uvedl mluvčí.

 

V den přijetí bezpečnostního zákona poskytl Jimmy Lai rozhovor britské BBC. V něm novou legislativu označil za „hongkongský umíráček.“ V dalším rozhovoru pro AFP uvedl, že je na vězení připraven a těší se, že si bude moct přečíst knihy, které zatím nestihl.

Do neděle bylo na základě bezpečnostního zákona v Hongkongu zatčeno 15 lidí, včetně čtveřice ve věku 16 až 21 let minulý měsíc kvůli příspěvkům na sociálních médiích. Místní úřady též vydaly zatykač na šest prodemokratických aktivistů, kteří z města utekli.