Hongkong zachvátil chaos. Dva lidé jsou po potyčkách v kritickém stavu

Policie v Hongkongu v pondělí brzy ráno střílela ostrými náboji a postřelila při tom 21letého protestujícího ve východní části ostrova. Dalšího muže zapálil blíže neupřesněný útočník poté, co se na ulici dostal do politického sporu se skupinou mladých lidí. Oba jsou v kritickém stavu v nemocnici. Město zachvátil chaos, k potyčkám dochází na řadě míst. Částečně opět nejezdí metro a vlaky a nefungují ani některé služby. 

Video Události
video

Události: Chaos a násilí v ulicích Hongkongu

Demonstrace na podporu demokratických reforem a proti místní i pekingské vládě už trvají pět měsíců, v poslední době ale pravidelně přerůstají v násilí.

„Policisté používají čím dál tím tvrdší taktiku. Často jsme svědky toho, že jsou agresivní vůči lidem, kteří nepředstavují nebezpečí. Lidé se ptají, jestli policie stupňuje sílu na příkaz Pekingu,“ uvedla z Hongkongu zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová, jejíž rezignaci demonstranti požadují, zdůraznila, že stupňující se násilí nepřinutí hongkongskou vládu k politickým ústupkům a splnění požadavků demonstrantů. Vláda vynaloží maximální úsilí, aby protivládní protesty ukončila, prohlásila Lamová, podle níž jen během pondělí utrpělo zranění přes šedesát osob.

Demonstrant je postřelený do břicha  

Hongkongská policie v pondělí s pomocí slzného plynu a vodního děla rozháněla protesty v obchodní čtvrti v centru města a použila i ostrou střelbu na velké křižovatce, kterou aktivisté zablokovali.

Podle agentury AP se policista snažil zahnat dav demonstrantů na křižovatce ve čtvrti Sai Wan Ho a dostal se při tom do rvačky s jedním z protestujících. Po chvíli se k němu přiblížil další muž oblečený v černém s obličejem zakrytým maskou, policista na něj namířil pistoli a střelil ho do břicha.

Záběry ukazují demonstranta ležícího v kaluži krve s široce otevřenýma očima. Mladík byl hospitalizován v kritickém stavu a lékaři ho operovali.

V kritickém stavu byl převezen do nemocnice také muž, který se podle videonahrávky zveřejněné na internetu dostal do hádky se skupinou mladých lidí o otázce národní identity. Následně ho kdosi polil hořlavinou a zapálil zapalovačem, napsala agentura AP. 

Policie najížděla do demonstrantů a vtrhla na univerzitu

V pondělí byl ve městě přerušen provoz některých linek místních vlaků a metra kvůli požárům a překážkám na kolejích. Těžkooděnci byli rozmístěni poblíž nádraží a nákupních center. Protestující také s pomocí barikád zablokovali silnice, čímž v některých oblastech vznikaly dopravní zácpy.

Podle videonahrávky, zmíněné agenturou AP, policista na jednom místě najížděl na motocyklu do davu, aby rozehnal shromážděné demonstranty. Policie také vtrhla do areálu univerzity, kde se konala protestní akce. 

Video Zprávy ve 12
video

Policie tvrdí, že se postřelený demonstrant snažil sebrat policistovi zbraň

Nepokoje zesílily po smrti studenta 

Bývalá britská kolonie Hongkong se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současné době je spravována podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Poslední vlnu násilí odstartovala smrt studenta, který před týdnem spadl při zásahu policistů ze střechy krytého parkoviště. Zemřel v pátek v nemocnici

Šéfredaktor čínského státního listu Global Times ve svém blogu varoval, že v Hongkongu může kdykoli zasáhnout čínská armáda. Hongkongští policisté se podle něj proto nemusejí ničeho bát. „Nemáte pouze podporu hongkongského a čínského lidu, ale také vojáků Čínské lidové osvobozenecké armády,“ napsal šéfredaktor Chu Sin-ťin.

Čínská lidová armáda má od roku 1997 v Hongkongu posádku čítající až dvanáct tisíc vojáků, kteří zatím při protestech nezasahovali.