Při protestech v Hongkongu zemřel po pádu ze střechy dvaadvacetiletý student. Lidé se znovu bouří

Hongkongský student, který v noci na pondělí spadl ze střechy krytého parkoviště při zásahu policistů proti prodemokratickým demonstrantům, v pátek v nemocnici zemřel. Jde o jedno z mála úmrtí, která jsou nějakým způsobem spojena s pětiměsíčními protestními akcemi, při nichž lidé v Hongkongu požadují demokratické reformy, napsala agentura AP. Smrt studenta v centru Hongkongu vyvolala nové protesty.

Video Události
video

Události: Protesty v Hongkongu po smrti studenta

Stovky rozhořčených demonstrantů s obličeji zakrytými maskami při pátečním pochodu ulicemi požadovaly rozpuštění policejních složek a volaly po pomstě. Někteří lidé nesli bílé květiny a transparenty s nápisem „Hongkong je policejní stát“. Protestující rovněž žádali spravedlnost pro zemřelého studenta a nadávali hlídkujícím policistům, které nazývali vrahy, uvedla agentura AP.

Kampus hongkongské vědeckotechnické univerzity, kterou zesnulý Chow navštěvoval, poničili nespokojení studenti. Zdemolovali tamní pobočku Starbucks a obchod a pomalovali rezidenci prezidenta univerzity, který podle nich nedostatečně odsoudil policejní zákrok, jenž vedl k Chowově smrti.

Demonstranti protestovali celkem na nejméně devíti místech v Hongkongu. V hustě obydlené čtvrti Mong Kok protestující obsadili ulici Nathan Road, stavěli zde barikády a zapalovali ohně. Zničili také nedalekou stanici metra a podle policie zde došlo nejméně ke třem výbuchům. Jedno z výbušných zařízení se policie pokoušela odpálit pomocí robota, napsala Reuters.

Na jihu poloostrova Kowloon policie proti demonstrantům vypálila do vzduchu varovné výstřely, když ji obklopil rozzuřený dav. „Na křižovatce ulic Nathan Road a Hamilton Street skupinu detektivů obklíčili protestující. Protože měl dav početní převahu, jeden z policistů vystřelil do vzduchu. Nikdo nebyl zraněn,“ citoval South China Morning Post policejní zdroj. Demonstranti se střetli s policií i v nákupní čtvrti Causeway Bay.

Proč student spadl, není jasné

Chow v noci na pondělí spadl ze střechy třetího patra parkovacího domu do druhého patra, když policie na místě zasahovala slzným plynem proti davu protivládních demonstrantů. Při pádu utrpěl poranění mozku a od pondělí byl v kómatu. Zemřel v pátek ráno, oznámily nemocniční zdroje bez podrobností.

Příčina studentova pádu nebyla stanovena, incident ale prohloubil odpor k policejním silám, které jsou obviňovány z příliš tvrdého postupu proti účastníkům protestů.

Policisté proti demonstrantům pravidelně používají vodní děla, slzný plyn, pepřový sprej, obušky, gumové projektily a několikrát nasadili i ostrou munici. Policie zákroky zdůvodňuje radikalizací protestujících, kteří na příslušníky bezpečnostních sil často házejí kameny a zápalné lahve a ničí a zapalují obchody či stanice metra.

Student Chow byl nalezen v pondělí brzy ráno v kaluži krve. Podle policie mladík s největší pravděpodobností skočil dolů z vyššího poschodí parkovacího domu. Policie nicméně nevyloučila možnost, že se student zřítil, když prchal před slzným plynem, který policisté krátce předtím začali v parkovacím domě rozprašovat. Policejní síly ale uvedly, že slzný plyn nestříkaly na demonstranty z bezprostřední blízkosti.

Tvrzení, že policisté mladíka shodili dolů a úmyslně zdržovali příjezd sanitky, policie rezolutně odmítla. Bezpečnostní kamery incident nezachytily.

Hongkongská vláda vyjádřila nad smrtí studenta „velký zármutek a politování“. „Policie již dříve uvedla, že přikládá tomuto případu velkou důležitost a že vede důkladné vyšetřování s cílem zjistit, co se přesně stalo,“ uvádí vládní prohlášení.

Přestože demonstrace v poslední době často přerůstají v násilné střety, úmrtí bylo zaznamenáno jen málo. K obětem spojovaným s protesty patří například muž, který se zabil, když se snažil pověsit transparent, a žena, jež spáchala sebevraždu a v dopise na rozloučenou žádala stažení kontroverzního návrhu zákona, který by umožnil vydávání osob podezřelých z trestného činu do pevninské Číny.

Úřady tento návrh, který stál u zrodu protestů, již stáhly, demonstranti však nadále požadují širší demokratické reformy, nezávislé vyšetření policejních zákroků, odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové a záruky pokračující nezávislosti na Pekingu.