„Potvrďte, že nechcete nezákonně vstoupit na palubu,“ říkají na nahrávce Britové íránským gardám

Všech 23 členů posádky britského tankeru Stena Impero, který v pátek zadržel Írán, je v pořádku. Podle agentury Reuters to v íránské televizi řekl šéf úřadu spravujícího přístavy v provincii Hormozgán Alláhmorád Afifipúr. Náměstek britského ministra obrany Tobias Ellwood pak v televizi Sky News prohlásil, že Londýn zvažuje sérii možností, jak na jednání Teheránu reagovat. List The Daily Telegraph píše, že se připravuje zavedení diplomatických a ekonomických sankcí vůči Íránu, nejspíš i zmrazení účtů.

Video Události
video

Události: Napětí mezi Británií a Íránem po zadržení tankerů

„Všech 23 členů posádky je na palubě této lodi a jsou v bezpečí a v dobrém zdravotním stavu v přístavu Bandar-Abbás,“ sdělil podle agentury Afifipúr.

Podle sobotní informace poskytnuté tímto činitelem posádku tankeru tvoří 18 indických státních příslušníků a dalších pět členů je z Ruska, Lotyšska a Filipín. Podle ruských zdrojů jsou z Ruska tři námořníci.

Švédská přepravní společnosti Stena Bulk, která tanker provozuje, oznámila, že podala oficiální žádost o návštěvu posádky zadržené lodi. „Mohu potvrdit, že jsme úřadům v přístavu Bandar-Abbás předali oficiální žádost o povolení navštívit 23 členů posádky lodi Stena Impero,“ uvedl šéf společnosti Erik Hanell. „Nyní čekáme na oficiální odpověď,“ dodal.

Tanker plující pod britskou vlajkou a provozovaný švédskou společností Stena Bulk zadržel Írán v pátek se zdůvodněním, že porušil mezinárodní námořní právo. Podle íránských médií se plavidlo před zadržením íránskými revolučními gardami v Hormuzském průlivu srazilo s rybářskou lodí a zřejmě jí nechtělo pomoci. Gardy tanker přinutily přistát v Bandar-Abbásu.

Británie zadržení tankeru hned v pátek důrazně kritizovala a označila ho za nepřátelský akt. Odmítla přitom zdůvodnění Teheránu, že Stena Impero se dostal do kolize s rybářskou lodí. V sobotu Londýn v dopise Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN uvedl, že její tanker Teherán zadržel v ománských teritoriálních vodách. To potvrdil i šéf britské komory pro lodní dopravu Bob Sanguinetti. Zadržení lodi je tak podle něj „jasným porušením mezinárodního práva“.

Sankce 

Náměstek ministra obrany Ellwood televizi Sky News řekl, že Londýn vybírá z řady možností, jak na zadržení tankeru reagovat. „Naší první a nejdůležitější odpovědností je zajistit řešení tohoto problému… zajistit, aby ostatní lodi plující pod britskou vlajkou mohly v těchto vodách bezpečně plout, a pak se podívat na širší záběr,“ řekl Ellwood. Na otázku, zda Londýn uvažuje o sankcích, náměstek sdělil, že vláda zváží řadu možností, přičemž se bude radit i s mezinárodními spojenci.

Britský list The Daily Telegraph nicméně již nyní píše, že ministr zahraničí Jeremy Hunt oznámí v neděli nebo v pondělí zavedení diplomatických a ekonomických sankcí vůči Íránu, nejspíš i zmrazení účtů. Íránský velvyslanec v Británii Hamíd Bajídínedžád podle Reuters na Twitteru britskému kabinetu vzkázal, aby „krotil domácí politické síly, jež chtějí stupňovat nynější napětí mezi Íránem a Spojeným královstvím daleko za problém s loděmi“. Uvedl také, že Írán je „připraven na různé scénáře“.

Chování Teheránu odsoudila Saúdská Arábie, která je odvěkým rivalem Íránu v regionu. „Jakýkoli útok na svobodu plavby je porušením mezinárodního práva,“ uvedl na Twitteru saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr. „Írán si musí uvědomit, že jeho činy, včetně nedávného zadržení britské lodi, jsou naprosto nepřijatelné. Světové společenství musí podniknout kroky, aby podobnému chování zabránilo,“ dodal.

Záznam zadržení

Zpravodajská stanice BBC informovala, že se objevil záznam radiové komunikace mezi fregatou britského námořnictva Montrose s loděmi íránských revolučních gard v době, kdy zasahovaly proti tankeru Stena Impero. Na záznamu je slyšet, jak Íránci po tankeru chtějí, aby změnil kurz, a říkají: „Jestliže poslechnete, nic se vám nestane.“ Britská válečná loď následně připomíná posádce tankeru jejich práva: „Jestliže projíždíte mezinárodně uznávaným průlivem, podle mezinárodního práva nesmí být váš průjezd narušen či zablokován.“

Britové rovněž vyzývají příslušníky gard, aby nechali tanker plout. „Prosím, potvrďte, že nemáte v úmyslu porušit mezinárodní právo a nezákonně vstoupit na palubu,“ varuje fregata íránské lodě. Gardy na to reagují prohlášením, že jen chtějí na plavidlu provést bezpečnostní kontrolu. Jak poznamenala BBC, fregata Montrose byla kvůli incidentu sice zalarmována, ale nacházela se příliš daleko na to, aby mohla zadržení tankeru zabránit.