Británie: Írán zadržel v Hormuzském průlivu dva tankery, z toho jeden plující pod britskou vlajkou

Írán v pátek zadržel v Hormuzském průlivu dva ropné tankery, jeden z nich plul pod britskou vlajkou a druhý pod vlajkou Libérie. Oznámil to britský ministr zahraničí Jeremy Hunt, podle něhož jsou mezi posádkami tankerů lidé různých národností, Britové ale ne. Hunt tak potvrdil dřívější oznámení Íránu, který uvedl, že zadržel tanker plující pod britskou vlajkou, protože v průlivu porušil předpisy a ignoroval několik varování.  Zadržení druhého tankeru Teherán popírá, uvedla íránská agentura Tasním, podle dalších zdrojů byl propuštěn.

Video Zprávy ve 12
video

Írán zadržel v Hormuzském průlivu dva tankery, z toho jeden plující pod britskou vlajkou

„Jsem velmi znepokojený zadržením dvou plavidel íránskými úřady v Hormuzském průlivu,“ řekl britský ministr zahraničí Jeremy Hunt. Dodal, že svolává jednání výboru pro krizové situace COBRA, který se poradí, jak zajistit propuštění zadržených plavidel. Jejich zadržení Hunt označil za „nepřijatelné“. „Je naprosto klíčové, aby byla v oblasti dodržována svoboda námořního pohybu a aby všechny lodě tam mohly volně proplouvat,“ dodal také britský ministr.

Íránská televize v pátek informovala, že íránské revoluční gardy zadržely tanker Stena Impero a donutily ho doplout do íránského přístavu. Podle revolučních gard plavidlo „nerespektovalo mezinárodní námořní právo“ a nereagovalo na výzvy íránských gard. Podle britských zdrojů pluje tanker s 23člennou posádkou pod britskou vlajkou a provozuje ho švédská společnost Stena Bulka. Namířeno měl do Saúdské Arábie. 

Později se objevila informace, že v Hormuzském průlivu prudce změnilo směr další plavidlo. Podle agentury Reuters jde o tanker Mesdar provozovaný britskou firmou a plující pod vlajkou Libérie. Jak britská společnost NorbulkShipping, tak polooficiální agentura Fars uvedly, že později Írán jeden ze dvou tankerů propustil, má jít právě o tuto loď. 

Na palubu Mesdaru, jenž se vydal směrem k Íránu, vstoupili ozbrojení muži, ale nyní už pokračuje v plavbě. Podle agentury Fars byl upozorněn, aby dodržoval pravidla týkající se životního prostředí.

Americký prezident po incidentu poznamenal, že Írán dělá jenom potíže. Zároveň ale vyjádřil naději, že z mrtvého bodu ve vztazích s Íránem se časem najde východisko.

Zadržení íránského tankeru na Gibraltaru se prodlužuje

Informace o zadržení britského tankeru přišlo v den, kdy gibraltarský nejvyšší soud prodloužil termín pro zadržení íránského ropného tankeru na Gibraltaru do 15. srpna. Íránské plavidlo s názvem Grace 1 tam bylo zadrženo 4. července s podezřením, že veze ropu do Sýrie, což úřady vyhodnotily jako porušení protisyrských sankcí Evropské unie.

Íránci zadržení svého tankeru Gibraltarem označují za pirátství. Tvrdí, že ropa nebyla určena pro Sýrii, ale pro jinou zemi „ve východním Středomoří“ a že Írán není členem EU, tedy není vázán sankcemi. Teherán už dříve pohrozil odvetným opatřením.

V neděli zadržely íránské revoluční gardy v Hormuzském průlivu tanker Riah provozovaný zřejmě firmou ze Spojených arabských emirátů. Podle Teheránu ho zadržely proto, že vezl milion litrů „pašovaného paliva“ od íránských pašeráků určeného zahraničním zákazníkům.

V Hormuzském průlivu v posledních týdnech roste napětí kvůli vztahům mezi USA a Íránem zostřeným kvůli íránskému jadernému programu a americkým protiíránským sankcím. Situaci zhoršilo nedávné vyslání amerických posil a bojových letadel do Perského zálivu, několik incidentů se zapálenými tankery, z nichž USA obvinily Írán, a sestřelení americké dronu Teheránem minulý měsíc. Írán tvrdí, že dron byl nad jeho územím.