Britské jednotky zadržely u Gibraltaru tanker, zřejmě s íránskou ropou pro Sýrii. Teherán i Madrid se bouří

Gibraltar s pomocí britských mariňáků zadržel supertanker. Místní úřady mají podezření, že převážel íránskou ropu do Sýrie. To by znamenalo porušení sankcí Evropské unie vůči Sýrii a zároveň amerických sankcí vůči Íránu. Podle informací CNN se tanker Grace 1 plavil pod vlajkou Panamy. Teherán mluví o „ilegálním zásahu“, nelibost vyjádřil i Madrid.

Tanker měl podle údajů společnosti Refinitiv Eikon naložit íránskou ropu 17. dubna. Na lodi byly zřejmě více než dva miliony barelů černého zlata. Podle informací televize Al-Džazíra se loď plavila kolem jižního cípu Afriky místo toho, aby využila kratší trasu Suezským průplavem.

Plavidlo zřejmě mířilo k syrské rafinérii Baniyas v přístavu Tartús u Středozemního moře, z níž podle EU těží syrská vláda. Brusel zařadil rafinérii na černý seznam už v roce 2014.

Podle BBC zasahovalo na lodi i třicet mariňáků, kteří se kvůli zásahu plavili z Velké Británie, aby na žádost gibraltarské vlády pomohli během akce.

Předseda gibraltarské správy Fabian Picardo ocenil odvahu námořníků, kteří plavidlo zadrželi. Poděkoval rovněž policii, celním úřadům a vedení přístavu. „Buďte si jistí, že Gibraltar zůstává bezpečným místem plnícím mezinárodní závazky,“ zdůraznil Picardo.

Britský velvyslanec musí akci vysvětlovat v Teheránu

Londýn „rozhodné počínání“ Gibraltaru uvítal; mluvčí premiérky Theresy Mayové považuje akci za jasný vzkaz, že porušování sankcí EU je nepřijatelné.

Damašek zatím akci nekomentoval. Írán mluví o „ilegálním zásahu“ a předvolal si britského velvyslance v Teheránu. Zásah by mohl poškodit už tak narušené vztahy mezi Západem a Íránem, který kvůli americkým sankcím pomalu omezuje závazky vyplývající z mezinárodní jaderné dohody.

Podle španělského ministra zahraničí Josepa Borrella úřady zadržely tanker na žádost Spojených států. Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton zadržení tankeru uvítal a zdůraznil, že Spojené státy a jejich spojenci budou i nadále bránit syrské a íránské vládě „vydělávat tímto nezákonným obchodem“.

Španělsko nyní zvažuje důsledky operace, protože tanker byl zadržen ve vodách, které považuje za své, uvedl Borrell, který byl tento týden navržen na šéfa unijní diplomacie po Italce Federice Mogheriniové. Španělsko neuznává vody u strategického Gibraltaru jako britské.

Washington se o tanker zajímal, protože je odhodlán zabránit Íránu v profitování z obchodování s ropou ve chvíli, kdy islámská republika čelí americkým sankcím. Británie by ale nezakročila na takto zdůvodněnou žádost USA. Když se ale 330 metrů dlouhý tanker dostal do vod Gibraltaru, britské úřady dospěly k závěru, že nemají jinou možnost než jednat v souladu se sankcemi EU proti Sýrii, které Londýn silně podporuje, komentuje akci analytik BBC.

Přesto ale podle BBC bude pro Británii těžké zbavit se nařčení, že jednala na žádost USA. To je problematické zejména proto, že to nahrává íránskému přesvědčení, že Evropa není opravdu odhodlána zachránit mezinárodní jadernou dohodu s Íránem, od které loni odstoupily USA.

Choulostivý Gibraltar

Gibraltar je britské zámořské území – enkláva – nacházející se na okraji Španělska na jihu Pyrenejského poloostrova.

Španělsko bylo nuceno postoupit Gibraltar Velké Británii v roce 1713 Utrechtskou smlouvou ukončující války o španělské dědictví. Roku 1830 se gibraltarská posádka stala formálně britskou kolonií. V letech 1967, 1976 a 2002 se konala referenda o připojení ke Španělsku, ale většina obyvatelstva je odmítla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zelenskyj: Ukrajina žádnou dohodu „o nás bez nás“ nepřijme

Kyjev se nezúčastní úterních rusko-amerických rozhovorů o ukončení války, které se mají konat v Saúdské Arábii, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho země zároveň neuzná žádné dohody o Ukrajině bez oficiální účasti Kyjeva, zdůraznil lídr Ruskem napadené země.
14:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Evropští lídři jednají v Paříži o Ukrajině i bezpečnosti

Paříž hostí schůzi představitelů evropských zemí. Hlavním tématem je podle francouzského ministra zahraničí Jeana-Noëla Barrota situace na Ukrajině a bezpečnost v Evropě. Účastní se šéfové vlád Velké Británie, Německa, Polska, Itálie, Španělska, Nizozemska a Dánska, ale i zástupci EU a NATO. Setkání svolal francouzský prezident Emmanuel Macron poté, co vyšlo najevo, že administrativa USA chce jednat o příměří přímo s Ruskem bez Evropanů.
12:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Korejci zvažují obchodní loď na jaderný pohon

Jihokorejská loďařská společnost zveřejnila svoje plány na stavbu masivní kontejnerové lodi, která by nemusela řešit kolísavé ceny fosilních paliv ani se zdržovat čerpáním pohonných hmot. Nebyla by omezena ani délkou trasy, protože má být poháněna malým jaderným reaktorem. Pomoci by to mohlo i dekarbonizaci námořní dopravy.
před 3 hhodinami

Migrace byla jedním z témat debaty kandidátů na německého kancléře

Čtyři kandidáti na německého kancléře se v neděli večer utkali v televizní debatě před volbami do Spolkového sněmu. Společná debata lídrů čtyř nejsilnějších německých parlamentních stran byla místy hlasitá, ale také zábavná, píše agentura DPA.
před 3 hhodinami

Záplavy v Kentucky si vyžádaly nejméně devět obětí

Guvernér Kentucky Andy Beshear v neděli večer uvedl, že počet obětí tamních záplav stoupl na devět. Většina z nich, včetně matky se sedmiletým dítětem, podle něj zemřela v automobilech, které strhla velká voda. Dalších nejméně tisíc lidí, kteří uvázli v důsledku povodní, se záchranářům podařilo evakuovat, dodal. Zasaženy jsou i další státy na jihovýchodě USA.
12:13Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Představitelé USA odlétají do Saúdské Arábie připravit půdu pro mírová jednání

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Michael Waltz a prezidentův zmocněnec pro Blízký východ Steve Witkoff míří do Saúdské Arábie k přípravám jednání o ukončení ruské války na Ukrajině. USA zřejmě nejdříve chtějí jednat samostatně s Ruskem, pak samostatně s Ukrajinou a poté vést společné rozhovory. Spojené státy se také ptají svých evropských spojenců, co by od Washingtonu potřebovali ohledně bezpečnostních záruk pro Ukrajinu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Povstalci v Kongu obsazují další velké město, vládní jednotky se stahují

Povstalecká skupina M23 podporovaná Rwandou podle agentur AP a AFP obsadila milionové město Bukavu v konžské provincii Jižní Kivu. Agentura Reuters zatím uvádí, že rebelové postoupili dále do centra města, přičemž se setkali s malým odporem vládních jednotek. Velitel povstalců Bernard Byamungu Reuters tvrdí, že M23 má město pod kontrolou od poloviny dne.
05:50Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Izraelci se vrací do pohraničních kibuců, ne všichni ale zůstávají

Loni v listopadu začalo platit příměří mezi libanonským teroristickým hnutím Hizballáh a Izraelem, už v úterý ale vyprší jedna z jeho podmínek. Mezitím se do izraelských vesnic u hranice s Libanonem po více než roce začali vracet jejich obyvatelé. Štáb ČT se zpravodajem Davidem Borkem natáčel v kibucu Chanita, kde před válkou žilo na sedm set obyvatel.
před 20 hhodinami
Načítání...