Lidé na Gibraltaru se bojí, co přijde po brexitu

3 minuty
Horizont ČT24: Lidé na Gibraltaru se bojí, co přijde po brexitu
Zdroj: ČT24

29. března ‒ datum, kdy britská vláda oficiálně zahájí proces vystoupení z Evropské unie. Proces i jeho předpokládaný výsledek provází celá řada otazníků. Nejistota je cítit i na Gibraltaru, nejmenším, ale velice vyznamném britském zámořském území. Ti, kteří tam žijí nebo dojíždějí za prací, se bojí, že brexit zkomplikuje nejen pohyb lidí, ale zabrzdí i dynamický ekonomický růst celého teritoria.

Gibraltar je jedním ze čtrnácti zámořských území Velké Británie. V referendu o vystoupení Británie z EU drtivá většina místních hlasovala proti odchodu z Unie. Motivem byla obava, že přijdou o výsadní hospodářské postavení. V Unii chtělo zůstat 96 procent z necelých 30 tisíc obyvatel. A obavy nemizí ani nyní.

Na poloostrov každý den dojíždějí za prací tisíce Španělů. Při průjezdu hranicí jim zatím stačí jen vytáhnout průkaz, někdy není třeba ani zastavit. Otázka, co bude po brexitu, ovšem přináší velkou nejistotu. „Pravda je taková, že je tu strach. Nevíme, co se stane. Nikdo neví, co se stane. Dnes slyšíte jedno, ale zítra přijdou jiné zvěsti,“ říká španělský zaměstnanec  Antonio Jose Molina de la Torre. 

Do hry promlouvá i Madrid a jeho představy jsou jednoznačné. „Jestliže Spojené království nakonec opustí Evropskou unii, Gibraltar také opustí Evropskou unii, takže unijní dohody nemohou být uplatněny, protože mezinárodní vztahy Gibraltaru jsou řízeny Británií,“ uvedl španělský premiér Mariano Rajoy. Úplné a bezprostřední uzavření gibraltarské hranice se ale zatím nepředpokládá.

Gibraltar
Zdroj: ČT24/Martin Šesták

Gibraltar leží v nejjižnějším cípu Pyrenejského poloostrova a představuje bránu do Středozemního moře. Poloostrov přezdívaný Skála nemá ani šest kilometrů čtverečních, přesto kvůli němu vede Madrid s Londýnem už století spory. 

Součástí Španělska byl poloostrov do roku 1713. Madrid vznesl nárok na území už v roce 1963, Londýn to ale ignoruje. Španělský předseda vlády před třemi lety označil Gibraltar za „přežitek“ – poslední kolonii v Evropě – a opět si stěžoval na postoj Británie na půdě OSN.

V celkem třech referendech za posledních padesát let ale Gibraltar opakovaně odmítl připojení ke Španělsku. Důvodem byla také jeho značná prosperita.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
před 12 mminutami

Slovensko kvůli nákaze obnoví kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem

Slovensko od úterý kvůli nákaze slintavky a kulhavky obnoví kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem, rozhodla vláda. Potrvají do 7. května. Podle ministra zemědělství Richarda Takáče (SMER) země zároveň do jmenovaných států uzavře sedmnáct malých hraničních přechodů. Slovenská policie informovala, že nově už nebude možné do Česka přepravovat zvířata a další určené zboží přes hraniční přechod Makov / Bílá-Bumbálka.
před 24 mminutami

EU musí reagovat trpělivě, řekl Vlček k odpovědi na americká cla

Evropská unie musí být jednotná a zároveň reagovat trpělivě, řekl český ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) o odpovědi na americká cla po jednání se svými protějšky z členských zemí EU. Kromě deklarované jednoty je podle něj potřeba posílit obchodní dohody s Latinskou Amerikou nebo asijskými zeměmi. Na stole jsou dle Vlčka i kroky proti americkým technologickým gigantům.
11:48Aktualizovánopřed 34 mminutami

Pokles cen ropy rezonuje v Rusku. Situaci bedlivě monitorujeme, oznámil Peskov

Ceny ropy jsou velmi důležitým ukazatelem finančního zdraví Ruska. Informoval o tom tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že situaci kolem nižších cen pozorně sledují hospodářské úřady v zemi. Situaci v globální ekonomice označil za velmi napjatou.
před 1 hhodinou

Evropské trhy otevřely strmým propadem

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX otevřel poklesem o deset procent, index londýnské burzy FTSE 100 v úvodu vykazoval pokles téměř o šest procent, ukazují burzovní statistiky. Pražská burza v pondělí dopoledne dál padá.
10:44Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Máme schopnosti, které by Izrael měly znepokojovat, hrozí po úderech Hamás

Teroristické hnutí Hamás má stále schopnosti, které by měly Izraelce znepokojovat, prohlásil podle serveru The Jerusalem Post v rozhovoru se stanicí Al-Džazíra mluvčí tohoto teroristického hnutí. Řekl to v souvislosti s raketovým útokem na izraelská města Ašdod a Aškelon, podle listu na ně v neděli v noci letělo deset raket z Pásma Gazy. Palestinské úřady kontrolované Hamásem tvrdí, že v Gaze ve stejný den zemřelo nejméně 44 lidí po úderu izraelských sil, napsala agentura AFP.
před 2 hhodinami

Asijské akcie kvůli clům prudce klesly

Akcie na burzách v Asii zahájily týden prudkým poklesem. V Hongkongu podle hlavního indexu odepsaly přes třináct procent, v Šanghaji přes sedm procent. Trhy dál reagují na ohlášená cla na dovoz zboží do Spojených států a na páteční krok Číny místo k jednání přistoupit k odvetným opatřením, informují tiskové agentury. Nejistota panuje také kolem toho, kde se současný propad může zastavit.
09:21Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
před 5 hhodinami
Načítání...