Nejvyšší americký diplomat v Číně rezignoval. Nesouhlasí s Trumpovou klimatickou politikou

Americký chargé d'affaires v Číně David Rank rezignoval na svou funkci. Nejvýše postavený americký diplomat v Číně podle tisku demisi zdůvodnil tím, že nesouhlasí s klimatickou politikou šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Ten minulý týden oznámil, že Spojené státy odstupují od Pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015.

Podle zpravodajského serveru BBC News řekl David Rank zaměstnancům velvyslanectví, že dostal nařízení předložit čínským úřadům oficiální zprávu o rozhodnutí USA stáhnout se z globální klimatické dohody a že nemůže toto rozhodnutí z vlastního přesvědčení obhajovat.

Ministerstvo zahraničí Spojených států Rankovu rezignaci potvrdilo a uvedlo, že na jeho místo nastoupí vedoucí ekonomického úseku ambasády Jonathan Fritz. Důvody Rankovy demise ministerstvo nechtělo upřesnit.

Rank, který má za sebou 27letou diplomatickou kariéru a působil mimo jiné na zastupitelstvech v Afghánistánu, na Tchaj-wanu, v Řecku a na Mauriciu, byl do funkce jmenován v lednu 2016 a byl v současnosti nejvýše postaveným diplomatem USA v Číně.

Nového velvyslance pro Čínu Trump vybral po svém nástupu

Trump po svém nástupu do úřadu vybral na tento post bývalého guvernéra státu Iowa Terryho Branstada, který má na místo velvyslance Spojených států v Číně nastoupit během tohoto měsíce.

Trump již během předvolební kampaně prohlásil, že globální oteplování je podvod. Jeho oznámení z minulého týdne o odstoupení USA od Pařížské dohody o ochraně klimatu, kterou v roce 2015 podepsalo 195 zemí, vyvolalo po celém světě ostré kritiky.

Pařížská dohoda si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Trumpa za to USA platí nespravedlivě vysokou cenu oproti dalším zemím.